Artysta

Piwnica pod Baranami

Bio

Założona przez Piotra Skrzyneckiego Piwnica pod Baranami to jedna z najważniejszych inicjatyw artystycznych powojennej Polski. Bogata historia i wciąż żywa legenda tego miejsca wciąż są żywe, choć pisze je już kolejne pokolenie krakowskich artystów.

Historia Piwnicy pod Baranami ma swój początek w roku 1956, gdy 26-letni wówczas Piotr Skrzynecki założył w Pałacu „Pod Baranami” klub artystyczny. Zadaniem klubu było zrzeszanie w jednym miejscu studentów Akademii Sztuk Pięknych. Niezwykła charyzma i talent organizacyjny Skrzyneckiego nadał całej inicjatywie wyjątkowego charakteru, który przyciągnął w to miejsce śmietankę towarzyską ludzi kultury.

Przez kolejne lata scena piwniczna prężnie się rozwijała. Do klubu dołączały kolejne znamienitości polskiej kultury, m.in. Ewa Demarczyk, Anna Szalapak, Grzegorz Turnau, Zbigniew Preisner, Wanda Warska i wielu innych. Na scenie występowali także najwięksi polscy jazzmani – Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Andrzej Trzaskowski czy grupa Osjan.

Po śmierci Piotra Skrzyneckiego piwniczanie postanowili podtrzymywać działalność i ducha tego miejsca. W 2010 roku powstało Stowarzyszenie Artystów i Sympatyków Piwnicy pod Baranami, które zarządza dziedzictwem i dalszą działalnością klubu.

koncerty Piwnicy pod Baranami

Piwniczanie znani są z talentu do organizowania wyjątkowych urodzin i jubileuszów. W tym roku okazja jest wyjątkowa, ponieważ piwnica świętuje 65-lecie swojej działalności. W związku z tym artyści przygotowują specjalne koncerty jubileuszowe, które zaprezentowane zostaną w całej Polsce.

W grudniu 2021 roku, zgodnie z tradycją, grupa wyruszy w Polskę zagrać swoje wyjątkowe aranżacje polskich kolęd. Kolędy i Pastorałki „Dla Miasta i Świata” niosą magiczną, krakowską aurę piwnicznych koncertów, na których usłyszymy dobrą nowinę.

Więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach znajdą Państwo w zakładce repertuar.

Bilety do teatru, na koncerty i kabarety

Adria Art to największy organizator wydarzeń kulturalnych w Polsce. Na naszej stronie kupisz bilety online na koncerty ulubionych artystów, spektakle teatralne z gwiazdami, występy kabaretowe i stand-upowe. Sprawdź repertuar naszych wydarzeń – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Współpracujemy z salami, teatrami i estradami koncertowymi nawet w niewielkich miejscowościach. Na naszych wydarzeniach możesz oklaskiwać gwiazdy krajowego oraz światowego formatu w każdym regionie i województwie w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki Adria Art zaznasz niesamowitych emocji i zobaczysz na żywo wyjątkowe imprezy i eventy kulturalne.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.