Początki Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze sięgają lat 30. XX wieku, gdy w obiekcie mieściła się Miejska Hala Koncertowo-Widowiskowa. Budynek służył jako wielofunkcyjne miejsce, gdzie wystawiano zarówno dzieła dramatyczne, komediowe i muzyczne, jak również opery i filmy. Po wojnie budynek został przekształcony w teatr. Obecnie funkcjonuje jako Lubuski Teatr w Zielonej Górze.
Inauguracja Miejskiego Teatru w Zielonej Górze miała miejsce 24 listopada 1951 roku. Tego wieczoru premierę miała „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Róży Gelli-Czerskiej. Początkowo w teatrze występowały dwa zespoły: „Teatr Kolejarza” utworzony przez Andrzeja Romańczaka i „Nowa Reduta”, działająca przy Polskiej Wełnie.
Teatr mieści się w oryginalnym gmachu zaprojektowanym przez Oskara Kaufmana. Od grudnia 1964 do lutego 2019 roku Teatr nosił imię Leona Kruczkowskiego. W latach dziewięćdziesiątych dwie z głównych scen otrzymały imiona Stanisława Hebanowskiego (1993) i Stanisława Cynarskiego (1996).
Od lat dziewięćdziesiątych w Teatrze Lubuskim organizowane są Winobraniowe Spotkania Teatralne.
Do 2021 roku w budynku Teatru mieściła się restauracja „Za Kulisami”. Teatr nie posiada własnego parkingu, ale w okolicy obiektu znajduje się kilka mniejszych parkingów miejskich.
Teatr posiada obecnie dwie sceny. Duża scena im. Stanisława Cynarskiego posiada 15 metrów bieżących szerokości, a widownia może pomieścić łącznie do 382 osób (292 na parterze i 90 na balkonie). Scena kameralna im. Stanisława Hebanowskiego ma 10 metrów bieżących szerokości i może pomieścić na swojej widowni 108 osób.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze wyróżnia się bogatym repertuarem, w którym znajdziemy zarówno klasyczne spektakle i dramaty, jak również przedstawienia dla dzieci i nowoczesne komedie.
Sprawdź repertuar i kup bilety na występy najlepszych komedii w Zielonej Górze.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze
al. Niepodległości 3/5
65-048 Zielona Góra