Bilety

Radzionków - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Paweł Domagała - stand-up "Zresztą nieważne"

  • Centrum Kultury Karolinka, Radzionków
  • 20.09.2024

Goło i Wesoło

Spektakl Teatru Gudejko

  • Centrum Kultury Karolinka, Radzionków
  • 19.10.2024

Berek, czyli upiór w moherze

Spektakl Teatru Gudejko

  • Centrum Kultury Karolinka, Radzionków
  • 23.11.2024

Ludzie inteligentni

Czyli kto kocha, ten błądzi…

  • Centrum Kultury Karolinka, Radzionków
  • 08.12.2024

Paweł Domagała - stand-up "Zresztą nieważne"

Jeśli ktoś chce spotkać romantycznego Pawła Domagałę, to serdecznie zapraszamy na jego koncert. „Zresztą, nieważne” to stand-up, w którym artysta...

Zobacz więcej

Goło i Wesoło

Spektakl Teatru Gudejko

Komedia „Goło i wesoło” autorstwa Stephena Sinclaire’a i Anthony'ego McCartena zawojowała już cały świat. Nie schodzi z afisza od prapremiery...

Zobacz więcej

Berek, czyli upiór w moherze

Spektakl Teatru Gudejko

Zwariowana komedia o pokonywaniu różnic i wzajemnym zrozumieniu. Jak potoczą się losy nietypowych sąsiadów – staroświeckiej Anny i młodego Pawła,...

Zobacz więcej

Ludzie inteligentni

Czyli kto kocha, ten błądzi…

Ludzie inteligentni To spektakl o tym, że nie ma nudnych związków – są tylko mało kreatywni partnerzy. A kto kocha,...

Zobacz więcej

Radzionków to miasto zlokalizowane w południowej Polsce, w województwie śląskim.  Najstarsze wzmianki dotyczące Radzionkowa pochodzą z lat 1326–1357. Są to przechowywane w Watykanie listy opłat podatku zwanego „świętopietrze” – można zatem wywnioskować, że miasto powstało co najmniej kilkadziesiąt lat wcześniej.

Przełom XVIII i XIX wieku to okres prężnego rozwoju Radzionkowa. Związane to było z pruską polityką dążącą do zaludnienia Śląska i szybszego rozwoju przemysłu w oparciu o kopaliny. W mniej więcej tym czasie zaczęły powstawać kopalnie galmanu, węgla kamiennego, a także huta cynku. W okresie II wojny światowej miasto znalazło się w granicach III Rzeszy, a uczestnicy powstań śląskich (które miały miejsce po I wojnie światowej) trafiali do obozów koncentracyjnych. Kiedy w 1951 roku Radzionków uzyskał prawa miejskie – nastąpiła niezwykle szybka urbanizacja. Kopalnia Węgla Kamiennego Radzionków (założona w 1974 roku przez dziedzica Henckela von Donnersmarcka) została zlikwidowana w roku przyłączenia miasta do Bytomia – przez kilkanaście lat (od 1975 do 1997 roku) Radzionków był jego częścią. Ciekawostkę może stanowić fakt, że przez miasto przebiega dość długi szlak pielgrzymkowy – Droga św. Jakuba.

W tym niedużym miasteczku – około 17 tysięcy mieszkanek i mieszkańców – nie może zabraknąć wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. Pośród zaplanowanych eventów można znaleźć świetne spektakle teatralne, przezabawne kabarety oraz doskonałe koncerty.

Sale w Radzionkowie – repertuar, bilety

Choć Radzionków to niewielka miejscowość, to może poszczycić się naprawdę prężnie działającym ośrodkiem kultury – jest to Centrum Kultury Karolinka. To instytucja kulturalna o długiej historii – jej działalność rozpoczęła się 15 maja 1966 roku – pierwotnie – jako Miejskiego Domu Kultury. W momencie otwarcia ośrodek nie był w pełni wyposażony, brakowało m.in. nagłośnienia i oświetlenia w sali widowiskowej, które uzupełniono rok później. Oficjalne otwarcie instytucji miało miejsce 15 maja 1966 roku i zostało dokonane przez ówczesnego przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, gen. Jerzego Ziętka. W 1995 roku nazwę ośrodka zmieniono na Centrum Kultury „Karolinka" z inicjatywy Doroty Szatters. Nazwa „Karolinka" wiązała się z działalnością folklorystyczną Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk", który miał swoją siedzibę w ośrodku. Misją Centrum Kultury „Karolinka" jest organizowanie wydarzeń kulturalnych, propagowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze wysokiej oraz rozwijanie zainteresowań kulturalnych mieszkańców powiatu tarnogórskiego w ramach amatorskiego ruchu artystycznego. Ośrodek dysponuje różnymi salami, w tym salą widowiskową na około 500 osób, salą baletową, salą kameralną (konferencyjno-koncertową) oraz świetlicą. Posiada także galerię „Mozaika", w której odbywają się wystawy sztuki plastycznej, a także wystawy geograficzne, hobbystyczne i przyrodnicze. Galeria „Mozaika" udostępnia powierzchnię wystawienniczą zarówno dla artystów amatorów, jak i profesjonalistów. Prezentowane są różne formy sztuki, takie jak malarstwo, grafika, fotografia i rzeźba.

Radzionkowskie Festiwale

Za cykliczne wydarzenia w Radzionkowie odpowiada właśnie Centrum Kultury Karolinka. Od lat organizowane są między innymi: Wiosna Teatralna (wydarzenie z udziałem gwiazd polskich scen teatralnych, odbywające się od 1994 roku), „M3 – kobieta i mężczyzna, czyli dwa światy pod jednym dachem” (czyli mały festiwal monodramów organizowany od 2007 roku), Przegląd Zespołów Tańca Nowoczesnego „Arabseka” (organizowany od 2004 roku), a także „Rock&Rollinka” (czyli Przegląd Zespołów Młodzieżowych – pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku).

Dodatkowo rokrocznie organizowane są Dni Radzionkowa – podczas ostatnich edycji występowali między innymi Gros, Michał Szczygieł czy Gooral. Wydarzenie zawsze gromadzi szeroką widownię i dostarczają ogrom pozytywnych emocji (przy okazji zapewniając wiele uśmiechów).

Koncerty w Radzionkowie – repertuar, sale, bilety

Największą i najpopularniejszą destynacją koncertową jest ponownie Centrum Kultury Karolinka – ze względu na wewnętrzną architekturę miejsca. W słynnej „Karolince” występują nie tylko gwiazdy popularne w całym kraju, ale i lokalne zespoły artystyczne. Do najbardziej znanych radzionkowskich grup należy choćby Zespół Pieśni i Tańca "Mały Śląsk". Od wielu lat "Mały Śląsk" działa pod patronatem artystycznym PZLPiT „Śląsk" im. S. Hadyny. Obecnie zespół liczy blisko 200 członków, podzielonych na różne grupy wiekowe, od najmłodszych (7 lat) do najstarszych (grupa Reprezentacyjna). Ich repertuar obejmuje tańce i pieśni z różnych regionów Polski. Zespół koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, występując na festiwalach i koncertach we Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Turcji, Hiszpanii i Niemczech. W 2010 roku odbyło się ich pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych. „Mały Śląsk" jest również inicjatorem i gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Fyrtek". Inną inicjatywą jest Formacja Tańca Nowoczesnego „Pasja": Zespół został założony w 2001 roku i składa się z dziewcząt w wieku od 8 do 15 lat, podzielonych na 8 grup tanecznych. W sumie liczy ponad 170 członkiń. "Pasja" bierze udział w festiwalach i przeglądach zespołów tańca nowoczesnego.

Kabaret w Radzionkowie

Radzionków to miasto, które również może się pochwalić bogatą sceną kabaretową. Regularnie w radzionkowskie wieczory można cieszyć się występami najlepszych grup kabaretowych i komików, które zapewniają pełen humoru i zabawy czas. Przygotuj się na niezapomniane artystyczne przeżycia. Bilety na spektakle, koncerty, kabarety i inne wydarzenia w Radzionkowie znajdziesz w naszym repertuarze – zarezerwuj już dzisiaj i ciesz się wspaniałymi wydarzeniami kulturalnymi oraz fascynującą historią Radzionkowa!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.