Katowice Miasto Ogrodów

Opis

Historia tej instytucji to przykład przekucia pozornej porażki w sukces. W 2011 roku Katowice przystąpiły do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W jej ramach powstało biuro ESK. Po nieudanym wyścigu miasto zdecydowało się rozwinąć inicjatywę, która w 2016 roku przekształciła się w Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek, tworząc tym samym nowy ośrodek kulturalny na Śląsku.

Budynek instytucji w stylu późnego modernizmu został oddany do użytku w 1979 roku. Pierwotnie był siedzibą Centrum Kształcenia Ideowo-Wychowawczego Kadr Robotniczych. W następnych latach znajdowała się tam m.in. Hurtownia Wyrobów Tytoniowych, zabudowa mieszkalna oraz siedziba Ministerstwa Górnictwa. Skala inwestycji pozostawała w ukryciu przed władzą centralną, w związku z czym do dziś nie znamy wartości poniesionych kosztów budowli, która współfinansowana była z szeregu źródeł zewnętrznych.

Wielki budynek Katowice Miasto Ogrodów pełen inicjatyw

W obiekcie znajdują się trzy sale: koncertowa (993 miejsca), 211 (150 miejsc) i teatralna (120 miejsc). Powierzchnia budynku obejmuje 12,7 tysięcy metrów kwadratowych. Oprócz Katowice Miasto Ogrodów mieszczą się tu również redakcja pisma „Ultramaryna”, Teatr Korez, Jazz Club Hipnoza, galeria sztuki i parking.

W 2018 roku Katowickie Miasto Ogrodów (KMO) zostało współgospodarzem XII Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Oprócz tego w salach instytucji odbywa się szereg koncertów i festiwali, m.in. Katowice Street Art Festiwal, Katowice JazzArt Festival czy Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków.

Miasto Ogrodów znalazło się na naszej liście najciekawszych sal w Polsce.

Dotychczas organizowaliśmy na miejscu wiele koncertów, m.in. Osiecka, Młynarski, Przybora, Kasi Kowalskiej z zespołem czy Michała SzpakaThe Moon Tour.

Aktualny repertuar wydarzeń w Katoicach znajdą Państwo TUTAJ.

Miasto Ogrodów znajduje się pod adresem: pl. Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice. Przed budynkiem rozciąga się duży plac, który służy za miejsca parkingowe.

Bilety

05.01.2025
18:00
Piotr Cugowski - Jeszcze mi się chce… ale już niczego nie muszę
Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice
17.01.2025
19:00
Małgorzata Ostrowska - Legenda
Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice

Adres

Katowice Miasto Ogrodów
pl. Sejmu Śląskiego 2
40-032 Katowice

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.