Historia tego miejsca zaczyna się już pod koniec XIX wieku, jednak pierwsze poważne plany i szkice powstały dopiero na początku następnego wieku. Projekt cieszyńskiej instytucji stworzyli słynni wiedeńscy architekci – Ferdynand Fellner oraz Fryderyk Helmer. Przez prawie trzydzieści lat teatr należał do Niemieckiego Towarzystwa Teatralnego. Po wyzwoleniu Cieszyna w 1945 roku, instytucja przeszła pod opiekę Polaków.
Cieszyńska scena wyróżnia się na tle innych polskich teatrów chociażby dlatego, że na stałe znajduje się tutaj scena obrotowa, która umożliwia budowanie ciekawych scenografii. Wnętrze budynku było inspiracją dla twórców filmowych. Andrzej Wajda nagrał tutaj kilka scen do „Ziemi obiecanej”. Na deskach sceny głównej oraz w kulisach rozegrano także wybrane fragmenty serialu „Modrzejewska”, gdzie w tytułową rolę wcieliła się Krystyna Janda.
Pracownicy Teatru im. Adama Mickiewicza prowadzą wielokierunkową działalność. Zapraszają do siebie zespoły i produkcje polskie oraz zagraniczne, edukują, pozwalają również zaprezentować się na scenie zespołom amatorskim. Organizowane są tutaj ważne dla miasta wydarzenia, jubileusze, ale i koncerty czy występy kabaretowe.
Chociaż styl teatru określa się jako eklektyczny, pasuje on do otaczających go budynków.
Na widowni znajduje się ponad 600 miejsc.
Teatr im. Adama Mickiewicza mieści się przy Placu Teatralnym 1 w Cieszynie, zaledwie kilka kroków od Rynku. Przy obiekcie znajduje się płatny parking. Miejsca postojowe są dostępne także przy ulicy Menniczej. Osobom korzystającym z komunikacji miejskiej polecamy szukać przystanków o nazwach: Kochanowskiego lub Michejdy.
Bilety oraz aktualny repertuar wydarzeń teatralnych, muzycznych i kabaretowych, organizowanych przez Adria Art w Teatrze im. Adama Mickiewicza są dostępne w zakładce „Cieszyn”, wraz z resztą istotnych informacji.
Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie
Plac Teatralny 1
43-400 Cieszyn