Bilety

Piotrków Trybunalski - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Piotrków Trybunalski to miasto królewskie – i mimo swoich dość ciekawych dziejów i zabudowy – nie jest powszechną destynacją podróżniczą. Choć jest znacznie starszy od Łodzi, do dzisiaj pozostaje w jej cieniu. A przecież Piotrków ma swoją własną – bogatą historię. W zasadzie, pierwsze osady w tym miejscu powstawały już w VIII wieku, ale pierwsza pisemna wzmianka pojawiła się dopiero w 1217 roku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, miasto jest drugim (po Łodzi) miastem pod względem ludności w województwie łódzkim (w 2021 roku liczba mieszkanek i mieszkańców wynosiła ponad 68 tysięcy).

Poza bogactwem zabytków i opowieści historycznych, Piotrków Trybunalski może pochwalić się dość bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych – zarówno koncertów, jak i występów teatralnych czy kabaretowych.

MOK i Osiedlowy Klub Kultury „Jaskółczyn” w Piotrkowie Trybunalskim

Choć Piotrków Trybunalski nie jest wielkim miastem (powierzchnia wynosi 67,3 km2, z czego aż 73% stanowią użytki rolne i leśne), to jest tutaj całkiem ciekawa scena teatralna i koncertowa. Jest to Miejski Ośrodek Kultury – „Europejska Scena Teatru im. S. Jaracza”.

MOK w Piotrkowie Trybunalskim powstał w 1979 roku na podstawie decyzji Prezydenta Miasta. Początkowo znajdował się w budynku Urzędu Miejskiego. W 1981 roku, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków, siedziba została przeniesiona do kamienicy przy ulicy Farnej 8. Budynek ten wymagał remontu, dlatego biuro i magazyn sprzętu zostały tymczasowo przeniesione do pomieszczeń wynajmowanych od PSS Społem. MOK w Piotrkowie Trybunalskim oferuje różnorodne i interesujące wydarzenia, które są adresowane do różnych grup wiekowych. Organizowane są także zajęcia artystyczne, które rozwijają zainteresowania uczestników i uczestniczek. Jednym z głównych rodzajów wydarzeń organizowanych w MOK Piotrków Trybunalski są koncerty. Do tej pory na scenie MOK w Piotrkowie Trybunalskim wystąpili artyści takich jak Edyta Geppert czy Andrzej Poniedzielski.

Do niedawna w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonował także Osiedlowy Klub Kultury „Jaskółczyn”, został on jednak zamknięty w 2022 roku. Działalność Klubu była ściśle związana z historią Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Starano się oni jak najlepiej promować placówkę i jej działalność, organizując modelarnię, koło plastyczne, a także koło teatralne. Klubowi udało się również otworzyć pierwszą bibliotekę na osiedlu oraz organizować imprezy i spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży. A w 1986 roku klub nawiązał kontakt z aktorami z Lyonu, którzy prowadzili warsztaty teatralne dla młodzieży piotrkowskich szkół średnich.

Imprezy cykliczne w Piotrkowie Trybunalskim

W mieście organizowanych jest również wiele wydarzeń cyklicznych. Do najbardziej znanych należą: Trybunały Kabaretowe oraz Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Zacznijmy od tego drugiego – Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego – jest organizowany od 1991 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim. Rokrocznie można podczas niego usłyszeć dzieła największych klasyków, takich jak Fryderyk Chopin czy patrona – Ignacego Paderewskiego.

Jeśli chodzi o Trybunały Kabaretowe, to są one corocznym wydarzeniem odbywającym się w Piotrkowie Trybunalskim w październiku. Jest to ogólnopolski festiwal kabaretowy, który gromadzi artystów z całego kraju. Pierwszy festiwal Trybunały Kabaretowe odbył się w 2003 roku. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia są kabaret Nie My oraz Stowarzyszenie Busola. A podczas obchodów 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego w 2017 roku została oficjalnie przyjęta Konstytucja Kabaretowa. Przez piętnaście lat festiwalowej rywalizacji na scenie Trybunałów Kabaretowych pojawiły się takie grupy kabaretowe jak Limo, Fraszka, Zachodni, Puk, Paranienormalni, Chyba.

Spektakle teatralne w Piotrkowie Trybunalskim

W naszej ofercie również mamy spektakl organizowany w tej sali – jest to „Testosteron”. Jest to kultowa komedia teatralna, która porusza tematykę męskiej przyjaźni i dumy. Choć czasem mężczyźni wykazują brak rozsądku, niewdzięczność i wulgarność, ale niekiedy potrafią być także szczerymi. Jak zapanować nad własnymi hormonami, nie dać się manipulować kobietom i przede wszystkim jak odnaleźć się jako mężczyzna we współczesnym świecie? Na te i wiele innych pytań próbuje znaleźć odpowiedź grupa mężczyzn obecnych na ślubie Kornela, który otrzymuje zaskakujące "nie" od swojej przyszłej żony. Tragiczno-komiczne okoliczności, żarty o nieprzyzwoitej treści i alkoholowe uniesienia skłaniają bohaterów do refleksji na temat relacji damsko-męskich i swojej własnej natury. Wykorzystując zarówno historie ze swojego życia, jak i czerpiąc z nauki, próbują odnaleźć odpowiedzi na te pytania.

Piotrkowskie instytucje kulturalne czekają z otwartymi drzwiami na spragnionych wrażeń widzów i widzki, wiec szybko zerknij do naszego repertuaru, a na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.