Bilety

Grudziądz - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu

  • Centrum Kultury Teatr, Grudziądz
  • 19.05.2024

Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu

Jedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona. „Ślub doskonały” to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym...

Zobacz więcej

Grudziądz to malownicza miejscowość położona na prawym brzegu Wisły. Jako miejscowość powstał w 1065 roku, prawa miejskie zaś uzyskał w 1291 roku. Przez ponad 200 lat miasto znajdowało się we władaniu Krzyżaków – stąd wiele pokrzyżackich zabytków. Mimo licznych represji ze strony władz zaborowych i narastającej germanizacji, miasto doświadczyło korzyści w postaci nowych zakładów przemysłowych, budowy mostu na Wiśle oraz rozwoju połączeń kolejowych. Największy rozwój miasta miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jedną z grudziądzkich ciekawostek jest Park Miejski imienia Piotra Janowskiego, w którym można obejrzeć czołg T-34, działa przeciwpancerne oraz samolot.

W tym niemal 90 tysięcznym mieście nie mogło zabraknąć imprez kulturalnych na najwyższym poziomie. Grudziądzanie i grudziądzanki chętnie korzystają z dostępnego repertuaru zaplanowanych wydarzeń, wśród których można znaleźć doskonałe spektakle teatralne, kabarety oraz wybitne koncerty.

Teatr w Grudziądzu - spektakle komediowe

W okresie pruskiego zaboru, od około 1844 roku, w budynku wzniesionym przy ul. Solnej znajdowała się sala widowiskowa. Po gruntownej przebudowie w 1847 roku, miejsce to stało się prawdziwym teatrem. Popularnie nazywano je "stodołą" i mogło pomieścić ponad 400 widzów, w tym 90 na miejscach stojących. Własny niemiecki zespół teatralny został utworzony w mieście po roku 1870.

Po odzyskaniu niepodległości, utworzono Teatr Pomorski, który później przekształcił się w Teatr Miejski. W okresie od 1921 do 1931 roku teatr funkcjonował w budynku dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego przy ul. Marszałka Focha 19. Jednakże, budynek ten spłonął 13 września 1923 roku i po rekonstrukcji według projektu Stanisława Stołowskiego został ponownie otwarty 10 lutego 1925 roku. W roku 1935 przed gmachem teatru odsłonięto pomnik Stanisława Moniuszki, autorstwa Ignacego Zelka.

W okresie II wojny światowej, niemieckie władze okupacyjne przystąpiły do budowy nowoczesnego gmachu teatralnego z monumentalnym portykiem na miejscu wcześniejszej siedziby. Po wojnie, budowę kontynuowali polscy urzędnicy, i nowy gmach teatru, który mógł pomieścić widownię na 850 miejsc, został oddany do użytku 5 grudnia 1948 roku. Od 5 kwietnia 1955 roku służył jako siedziba Pomorskiego Teatru Młodego Widza z Bydgoszczy, jednak został zlikwidowany 30 czerwca 1991 roku.

Sale w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu jest instytucją, która pełni wiele istotnych funkcji od 1991 roku. Działalność tego centrum obejmuje szereg dziedzin artystycznych, w tym teatr, kabaret oraz muzykę. Ważnym momentem w historii Centrum Kultury Teatr był okres II wojny światowej, kiedy to niemieckie władze rozpoczęły budowę monumentalnego gmachu teatralnego. Po zakończeniu wojny, budynek ten został ukończony i oddany do użytku przez władze polskie w 1948 roku. Przez kolejne lata, pełnił różne funkcje, aż w 1962 roku stał się siedzibą Teatru Ziemi Pomorskiej. Ostatecznie, w 1991 roku przyjął swoją obecną nazwę - Centrum Kultury Teatr. W tym charakterystycznym gmachu, mieszczącym się przy ulicy Teatralnej 1, znajdują się trzy sale (duża, mała i kameralna), które łącznie mogą pomieścić 666 widzów.

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu jest organizatorem różnorodnych wydarzeń, takich jak festiwal Grudziądzka Wiosna Teatralna, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przegląd twórczości młodych artystów w ramach wydarzenia Kieszeń Sceniczna, a także Koncerty Niedzielne z muzyką klasyczną. CKT przykłada dużą wagę do działań skierowanych do dzieci i młodzieży, oferując różnorodne warsztaty i zajęcia. Odbywają się tam także spektakle teatralne, takie jak „Dobrze się kłamie" czy „Prawda” w reżyserii Wojciecha Malajkata, na które bilety można znaleźć w naszym repertuarze.

W gmachu przy ulicy Teatralnej 1 znajduje się także profesjonalne Studio Produkcji Telewizyjnej, a dla osób przyjeżdżających dostępne jest 77 miejsc parkingowych w sąsiedztwie budynku.

Festiwale w Grudziądzu

W pięknym Grudziądzu nie brakuje także festiwalowych emocji. Jednym z nich jest Grudziądzka Wiosna Teatralna jest propozycją skierowaną do szerokiego grona miłośników teatru, kusząc ciekawą ofertą i oferując szansę na zobaczenie różnorodnych przedstawień z różnych zakątków Polski. Jej główne zalety to znakomita obsada, intrygujące tematy i atrakcyjne hasło przewodnie.

Innym jest Grudziądzka Kieszeń Sceniczna to wydarzenie stworzone z myślą o amatorskich grupach teatralnych, działających przy ośrodkach kultury i szkołach. Podczas kilku dni prezentacji, jurorzy oceniają aktorów-amatorów w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz kabarety. Jest to przegląd o zasięgu regionalnym, którego zwieńczeniem jest uroczysta gala z udziałem laureatów.

Ciekawą propozycją jest także Festiwal Muzycznych Legend to nowe, ekscytujące wydarzenie na mapie kulturalnej i rozrywkowej Polski. To festiwal, który prezentuje zupełnie nową formułę: oprócz występów legend polskiej sceny, zaplanowano również prezentacje tzw. tribute acts, czyli solistów i zespołów doskonale odwzorowujących przeboje wybranych gwiazd muzycznych. Ci artyści wcielają się w role swoich muzycznych idoli. Według organizatorów, to właśnie artyści tribute wypełniają tę lukę, doskonale odtwarzając zarówno muzyczne dzieła, jak i wizualny wizerunek swoich muzycznych gwiazd. Festiwal uwzględnia również wschodzące gwiazdy najmłodszego pokolenia.

Koncerty w Grudziądzu

Klub Akcent – stanowiący część grudziądzkiego Centrum Kultury Teatr – to miejsce, gdzie odbywają się koncerty, wystawy oraz przeglądy muzyczne. Na klubowej scenie gościli najlepsi  muzycy polskiej sceny – m.in. czołówka polskiego jazzu, bluesa, poezji śpiewanej i rocka. Obecnie klub regularnie organizuje koncerty co tydzień, w każdy piątkowy wieczór o godzinie 19:30. A galeria Klubu Akcent to miejsce, gdzie eksponowane są nie tylko prace artystów z Grudziądza, ale także z różnych zakątków kraju. Integralnym elementem grudziądzkiego klubu jest Restauracja Akcent z przestronną salą bankietową, gdzie oprócz przyjemnej atmosfery i dobrej muzyki, nasi goście mogą cieszyć się wykwintną kuchnią. To miejsce, gdzie smakowite doznania kulinarne łączą się z artystycznymi wydarzeniami, tworząc wyjątkowy klimat dla miłośników kultury i dobrego jedzenia.

Kabarety w Grudziądzu

Miasto może poszczycić się bogatą sceną kabaretową. Regularnie grudziądzkie popołudnia i wieczory stają się areną występów najlepszych kabareciarzy i komików z całego kraju. Przygotuj się na niezapomniane przeżycia artystyczne. Bilety na spektakle, koncerty i inne wydarzenia kulturalne w Grudziądzu znajdziesz w naszym repertuarze. Już teraz możesz dokonać rezerwacji i cieszyć się wspaniałymi atrakcjami kulturalnymi!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.