Teatr Muzyczny w Poznaniu

Opis

Historia Teatru Muzycznego w Poznaniu rozpoczęła się od premiery sztuki „Wiktoria i jej huzar” autorstwa Pála Ábraháma, węgierskiego kompozytora, który po 1945 roku zapadł na chorobę psychiczną. Choć powojenny krajobraz polskich miast był daleki od doskonałości, poznańska operetka od początku działalności była jasnym punktem, w którym mieszkańcy miasta mogli oderwać się od rzeczywistości i przenieść do świata magii.

Teatr powstał w 1956 pod nazwą Operetki Poznańskiej. Od początku siedzibą teatru był budynek Domu Żołnierza. Jego pierwszym dyrektorem był Jan Teresiński. Program teatru – jak wskazuje pierwotna nazwa – oscylował wokół operetek, czym Teresiński dał wyraz, wystawiając premierową sztukę.

Z biegiem lat teatr poszerzał swój program. Najwięcej w tym aspekcie przysłużył się Daniel Kustosik, dyrektor latach 1989–2012, który nie tylko zaczął tworzyć klasykę operetkową, ale także musicale i teatr dramatyczny, np. „Kto się boi Virginii Woolf?”. Obecnym dyrektorem jest Przemysław Kieliszewski. 6 listopada 2020 roku premierę miała sztuka „Virtuoso” o Ignacym Janie Paderewskim.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu

W 2019 roku została podpisana umowa na budowę nowej siedziby teatru, która ma ukończyć się w 2024 roku. Budynek będzie znajdował się w pobliżu Akademii Muzycznej. Siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu ma być najnowocześniejszym budynkiem tego typu w Polsce.

Jak dotąd zrealizowaliśmy w Teatrze Muzycznym spektakle „Ludzie inteligentni” czy „Przygodę z ogrodnikiem”.

Aktualny repertuar wydarzeń w Poznaniu znajdą Państwo TUTAJ.

Bilety

Adres

Teatr Muzyczny w Poznaniu
ul. Niezłomnych 1e
61-894 Poznań

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.