Bilety

Zabrze - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Myslovitz - 25 lat Miłości w Czasach Popkultury

  • Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
  • 16.11.2024

Myslovitz - 25 lat Miłości w Czasach Popkultury

Zapraszamy na niezapomniane koncerty zespołu Myslovitz z okazji jubileuszu 25-lecia ikonicznego albumu „Miłość w czasach popkultury”. To wyjątkowa okazja do...

Zobacz więcej

Zabrze jest to miasto położone w województwie śląskim, nad rzekami Kłodnicą i Bytomką.  Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi już z XIII wieku, gdzie opisywane było jako niewielka osada o rolniczym charakterze. Dziś zamieszkuje je około 156 tys. Mieszkańców.  Zabrze jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej, jednym z liderów Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (kopalnia Guido to unikatowy w skali światowej obiekt- wyróżniony min. przez portal Google odznaczeniem „Złota Pinezka”, a Zabrzańska Sztolnia Królowa Luiza to największy kompleks turystyczny i kulturalny związany z górnictwem węglowym). Co ciekawe Zabrze jest także istotnym ośrodkiem sztuki- bogata oferta kulturowa to znak szczególny tego śląskiego miasta!

Wielowiekowa tradycja sprawiła, że dzisiaj w Zabrzu znajduje się wiele zabytków (głownie z przełomu XIX i XX wieku) takich jak kamienice w centrum miasta, osiedla robotnicze czy obiekty sakralne, co wpływa na jego dostrzeganą unikatowość. Prezydent Francji, mąż stanu gen. Charles de Gaulle po koncercie w Domu Muzyki i Tańca powiedział „Niech żyje Zabrze. Najbardziej śląskie miasto ze wszystkich śląskich miast, czyli najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast”.

FESTIWALE, IMPREZY, EVENTY W ZABRZU

Zabrze posiada niezwykle bogaty repertuar wydarzeń w którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przykładami festiwali organizowanych na światowym poziomie mogą być Międzynarodowy Festiwal Tańca. Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego czy Międzynarodowy Festiwal rysowania. Ofertę dopełniają miejskie muzea, ośrodki kultury, filharmonia, teatr, kinowe multipleksy, najstarsze kino na Śląsku- kino Roma czy teatr. Na fascynujące wydarzenie można tu trafić każdego dnia!

TEATR W ZABRZU - SPEKTAKLE I REPERTUAR

Teatry w Zabrzu mają za sobą występy największych polskich artystów. Teatr Nowy od 1959r. gra na swojej scenie największe teatralne hity. Co ciekawe, siedzibą teatru jest zabytkowy budynek dawnego kasyna huty Donnersmarcka, wzniesiony w 1901r. już sama wizyta w takim miejscu jest ciekawym doświadczeniem, warto śledzić kalendarium wydarzeń.

Liczne spektakle odbywają się także w Domu Muzyki i Tańca. Tej jesieni w Sali wystąpią artyści tacy jak Maryla Rodowicz, Tre Voci, Michał Wiśniewski czy Golec Orkiestra. Obejrzeć będzie można tez największe hity polskiej sceny teatralnej, tu na przykład spektakl „Pikantni” (z Anną Mucha i Barbarą Kurdej-Szatan w obsadzie) czy „Wieczór Panieński”, „Dobrze się kłamie”. Znajdzie się też coś dla fanów humoru- kabaret Hrabi. W tak szerokim repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie!

DOM MUZYKI I TAŃCA W ZABRZU

„Dom na szlaku gwiazd” – tak przez lata tytułowany był Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu. Od momentu otwarcia odbyło się w nim ponad 4 tysiące koncertów z udziałem 7,5 miliona widzów i niezliczoną ilością gwiazd muzycznego świata.

Instytucja rozpoczęła działalność od zorganizowania tradycyjnej górniczej barbórki, a już rok później na scenie hali widowiskowo-sportowej wystąpił światowej sławy pianista Artur Rubinstein. Jego występ okazał się być dopiero początkiem odwiedzin gwiazd na światowym poziomie. W Zabrzu występowali między innymi Leonard Cohen, Chris de Burgh, B. B. King oraz June Anderson. Jest to również miejsce, w którym odbywa się coroczny cykl koncertów „Serce za serce” organizowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu mieści się przy ulicy gen. Charles’a de Gaulle’a 17. Obok budynku znajduje się bezpłatny parking dla gości obiektu. Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu może poszczycić się jedną z największych widowni w Polsce, ponieważ jest w stanie pomieścić ponad 2000 uczestników jednocześnie.

KONCERTY W ZABRZU

Sale w Zabrzu są idealnie przystosowane do organizacji wszelkich imprez muzycznych. Na scenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu wystąpiło już wiele niezwykłych polskich osobistości scenicznych, w tym Artur Andrus, Joanna Kołaczkowska, Dawid Podsiadło, Andrzej Piaseczny, Kortez, Artur Rojek, Paweł Domagała, Sylwia Grzeszczak, Krzysztof Zalewski i Krystian Ochman. Miasto jest nieustannie otwarte na organizacje nowych wydarzeń, w tym młodych wschodzących artystów.

Mówiąc o muzyce, nie można zapomnieć o  działalności Filharmonii Zabrzańskiej, w której każdego dnia miejsce ma prawdziwa muzyczna uczta. Obiekt powstał w 1950r. jako Filharmonia Górnicza, której głównym celem była popularyzacja muzyki w środowisku robotniczym. Od początku prowadziła też działalność skierowana do najmłodszych fanów muzyki. Dzisiaj w filharmonii mają miejsce koncerty wielokrotnie nagradzanej Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej oraz licznych gości (w tym z udziałem wielu najsłynniejszych polskich dyrygentów).

ARTYŚCI Z ZABRZA

Z Zabrza pochodzi wiele wybitnych osób, związanych ściśle z działalnością artystyczna. Oto kilka z nich:

Magdalena Popławska- polska aktorka filmowa i teatralna, znana min. Z roli serialowej, gdzie wcielała się w role Agnieszki Osieckiej

Aleksandra Popławska- aktorka i reżyserka teatralna, nana z serialu Wataha, gdzie wcielała się w Prokurator Dobosz. Aktorka występuje tam u boku m.in. Leszka Lichoty i Bartłomieja Topy

Czesław Mozil- autor tekstów, kompozytor, muzyk, akordeonista, aktor dubbingowy i osobowość telewizyjna. Lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa.

Edward Antoni Czerny- polski kompozytor muzyki tanecznej, dyrygent, aranżer, multiinstrumentalista

Krystian Zimerman- polski pianista, uważany za jednego z najwybitniejszych żyjących pianistów, pedagog. Zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.