Chorzowskie Centrum Kultury

Opis

Wybudowany wspólną pracą mieszkańców i mieszkanek miasta budynek Chorzowskiego Centrum Kultury od ponad 70 lat stanowi jedno z głównych miejsc wydarzeń kulturalnych w tym mieście. Na scenie występowały swego czasu takie sławy jak: Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg czy Loda Halama.

Budynek obecnego Centrum Kultury został bowiem wybudowany za pieniądze chorzowian i ich własną pracą. W 1934 roku zainaugurowano otwarcie sceny premierą sztuki „Spadkobiercy” Adam Grzymały-Siedleckiego w wykonaniu Teatru Ludowego „Reduta Śląska”. Do 1939 roku postawiono cały gmach, w którym swoje miejsce znalazły sceny teatralna i gimnastyczna, biblioteka z czytelnią i Miejskie Centrum Kultury.

Co roku wystawiano około 180 przedstawień, które oglądało średnio 82 tysiące widzów – w repertuarze były m.in. takie sztuki jak „Kordian”, „Wesoła wdówka” czy „Moralność Pani Dulskiej”. Po wojnie utworzono w tym miejscu Miejski Dom Kultury, a przez pierwsze lata istnienia ChCK stanowił siedzibę dla „Gońca Górnośląskiego” i „Chorzowianina”. W 1988 roku architekt miejski podjął decyzję o zamknięciu części, w której znajdował się teatr, do czasu wykonania generalnego remontu. Przez brak środków oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero w 2008 roku.

Wyjątkowe wnętrza Chorzowskiego Centrum Kultury

Obecny wystrój sali teatralnej ChCK nawiązuje do pierwotnego wyglądu, jednak dodano mu nieco nowoczesności. Sala widowiskowa może pomieścić na parterze i balkonie w sumie 436 osób. Odnowiona scena ma rozmiary blisko 460 mkw. i została wyposażona w mechanizm obrotowy, zapadnie i ekran multimedialny.

Najlepsze komedie teatralne w Chorzowskim Centrum Kultury

Niedaleko ul. Sienkiewicza (przy której jest ChCK) znajduje się płatny parking, jest także dobry dojazd komunikacją miejską – do dyspozycji pozostaje 9 linii tramwajowych i autobusowych oraz połączenia Kolei Dolnośląskich. Dotychczas mieliśmy przyjemność zorganizować tam takie spektakle jak: „Wiesz, że wiem”, „Ludzie inteligentni” czy „Pikantni”.

Bilety

20.04.2024
18:15
Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu
Chorzowskie Centrum Kultury Chorzów
28.04.2024
15:30
Grupa MoCarta - ALE KINO! czyli muzyka filmowa wg Grupy MoCarta
Chorzowskie Centrum Kultury Chorzów
28.04.2024
18:00
Grupa MoCarta - ALE KINO! czyli muzyka filmowa wg Grupy MoCarta
Chorzowskie Centrum Kultury Chorzów
11.05.2024
18:00
żONa – komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju
Chorzowskie Centrum Kultury Chorzów

Adres

Chorzowskie Centrum Kultury
Henryka Sienkiewicza 3
41-530 Chorzów

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.