Bilety

Gniezno - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Pierwsza stolica Polski, czyli Gniezno to około 70 tysięczna miejscowość położona w województwie wielkopolskim. Według legend – nazwa miasta wywodzi się od słów „gniazdo” i „gnieździć się” – co ma mieć bezpośredni związek z początkami państwa polskiego. Rzekomo – podobnie jak Rzym – także zbudowane zostało na 7 wzgórzach oblewanych istniejącym niegdyś jeziorem. Znajdują się tutaj słynne Drzwi Gnieźnieńskie – czyli unikatowy zabytek sztuki romańskiej przedstawiający żywot św. Wojciecha. Miasto przeżyło swój największy rozkwit w XIX wieku – wówczas po kolejnym pożarze wybudowano m.in. ratusz, stację kolejową, szpital czy koszary.

Nie można jednak myśleć, że Zjazd Gnieźnieński był ostatnim ważnym wydarzeniem w Gnieźnie. Stolica państwa Piastów tętni życiem, a mieszkanki i mieszkańcy z chęcią korzystają z bogatej oferty kulturalnej – do najpopularniejszych rozrywek należą najlepsze występy kabaretowe, doskonałe koncerty czy świetne spektakle teatralne.

Teatr w Gnieźnie - spektakle komediowe

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie wyrósł z inicjatywy społecznej Sekcji Teatralnej Towarzystwa Przyjaciół Gniezna. Jego pierwszą siedzibą był budynek kina „Słońce" przy ul. Chrobrego. Rozpoczął swoją działalność 1 maja 1946 roku, inaugurując ją spektaklem „STARY KAWALER" w reżyserii Henryka Barwińskiego, który był także pierwszym kierownikiem artystycznym. Na przełomie lat czterdziestych teatr został upaństwowiony, a od 1955 roku nosi imię Aleksandra Fredry. Przez 45 lat Teatr działał jako scena objazdowa.

Dopiero w 1991 roku, po pięcioletniej przebudowie swojej siedziby, stał się instytucją stacjonarną. Nowy etap w jego historii rozpoczął się 17 maja 1991 roku, w obecności Henryka Tomaszewskiego, słynnego choreografa i reżysera, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Współpraca między Gnieznem a Wrocławiem zaowocowała takimi inscenizacjami jak „Sen nocy letniej" czy „Przypowieści". W repertuarze Teatru wyróżniały się liczne inscenizacje klasyki zarówno polskiej, jak i obcej, od Sofoklesa po Gombrowicza. Teatr szczególnie pielęgnował dziedzictwo swojego patrona, Aleksandra Fredry, czego wyrazem były obchody 220. rocznicy urodzin ojca komedii polskiej w roku 2013.

Sale w Gnieźnie

Poza Teatrem im. Aleksandra Fredry mamy w Gnieźnie jeszcze kilka fajnych miejscówek, gdzie można spędzić świetny wieczór w towarzystwie dobrej rozrywki. Jedną z ciekawszych gnieźnieńskich scen jest ta w Centrum Kultury „Scena to dziwna". Mimo nazwy – scena dziwna nie jest, a za to bardzo zaangażowana w życie kulturalne Gniezna. Miejsce zostało utworzone w 2009 roku jako instytucja kultury należąca do samorządu. Wcześniej, od 1951 roku, to miejsce było Domem Harcerza, który w 1954 roku przekształcono w Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. W 1972 roku przyjął on nazwę Młodzieżowego Domu Kultury. W ramach działalności MDK istniała także pracownia fotograficzna dla młodzieży, szczególnie aktywna w latach 1987–2000 pod opieką Mirosława Dudko. Dodatkowo, w pomieszczeniach MDK organizowane były wystawy fotograficzne.

Inną miejscówką jest Miejski Ośrodek Kultury, który funkcjonuje od 9 kwietnia 1954 roku, jest miejscem, w którym promujemy, rozwijamy, i wspieramy lokalną kulturę. Od lat osiemdziesiątych kluczową rolę odgrywa praca z uczestnikami, którzy regularnie uczestniczą w klubach i sekcjach. MOK ma pod opieką koło 50 takich grup związanych z tańcem, teatrem, muzyką, plastyką, hobby i sportem. Co miesiąc, około 1000 osób korzysta z tych zajęć, rozwijając swoje umiejętności i spędzając czas aktywnie. Rocznie przeprowadza się tutaj około 300 różnych wydarzeń, które przyciągają około 70 tysięcy widzów. Organizowane są również prestiżowe wystawy znanych artystów oraz wiele innych ekspozycji w naszej galerii.

Festiwale w Gnieźnie

Do najważniejszych festiwalowych wydarzeń w Gnieźnie należą Królewski Festiwal Artystyczny i Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Offeliada". Pierwszy z nich rozpoczął swoją działalność w 2012 roku. Od pierwszej edycji festiwalu przyświeca mu motto „6 stanów skupienia Kultury", które obejmuje m.in.: muzykę, literaturę, teatr oraz film. W 2015 roku festiwal zmienił swój charakter - na trwające przez całe letni wakacje wydarzenia kulturalne. Festiwal gromadzi dziesiątki różnorodnych imprez – wśród nich znajdują się koncerty, przeglądy, seanse filmowe, przedstawienia teatralne, imprezy dla dzieci, festyny i pikniki miejskie.

Inną – niemniej popularną – imprezą jest Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Offeliada". Wydarzeniem jest organizowane od 2007 roku i jego główną ideą jest popularyzowanie niezależnego kina. Pomysłodawcą i założycielem festiwalu był Piotr Wiśniewski. Impreza jest niekomercyjna i od 2013 roku jest organizowana przez Stowarzyszenie "Ośla Ławka" we współpracy z innymi organizatorami.

Koncerty w Gnieźnie

W Gnieźnie nie brakuje także ciekawych koncertów z najlepszą muzyką, a gdzie one się odbywają? Otóż w mieście nie brakuje miejscówek koncertowych – do najpopularniejszych należą Pałac Balcerowo i Stadion Miejski.

Balcerowo, choć znajdowało się poza granicami miasta, było związane z Gnieznem zarówno pod względem historycznym, jak i administracyjnym. W latach 80. XIX wieku, znaczącą część gruntów folwarku Balcerowo nabyła spółka Grabski, Jeschecki & Comp., która w 1882 roku wybudowała i uruchomiła cukrownię o nazwie „Zückerfabrik". Cukrownia korzystała z okolicznych wsi i majątków ziemskich jako źródła surowców. W owym czasie wokół cukrowni powstały również budynki administracyjne oraz pałacyk właścicieli w stylu neoklasycznym. Po wyzwoleniu Gniezna w 1945 roku cukrownię upaństwowiono, a pałac przekształcono w zakładową świetlicę, a później w przedszkole zakładowe cukrowni. Obecnie jest własnością rodziny Pietrak, która podejmuje wysiłki w celu przywrócenia mu pierwotnego blasku, doceniając jego piękno i bogatą historię.

Stadion Miejski w Gnieźnie, położony przy ul. Wrzesińskiej 25, może pomieścić 9 662 widzów i został dostosowany do organizowania różnych imprez masowych, zarówno sportowych, jak i kulturalnych. Stanowi on miejsce rywalizacji sportowej oraz wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty i inne atrakcje dla fanów muzyki i kultury. To miejsce, które oferuje wiele opcji aktywnego spędzania czasu dla całych rodzin oraz jest regularnie wykorzystywane do organizacji różnorodnych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Kabarety w Gnieźnie

Gniezno może poszczycić się bujną sceną kabaretową. Regularnie w mieście goszczą najlepsi kabareciarze i komicy z całego kraju. Jeśli chcesz uatrakcyjnić swoje wieczory, zajrzyj do naszego repertuaru i zarezerwuj bilety na niezapomniane wydarzenia!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.