Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Opis

Jedna z najważniejszych scen dramatycznych w Polsce, która na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała swoją nazwę. Instytucja funkcjonuje w obecnym budynku przy placu Teatralnym od 1975 roku. W tym samym roku nadano scenie nazwę, pod którą działa do dzisiaj – Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W repertuarze opolskiej sceny można znaleźć zarówno realizacje tekstów klasycznych, jak i współczesne utwory.

Historia sceny teatralnej w Opolu zaczyna się w 1945 roku, chociaż już wcześniej podejmowano próby stworzenia tutaj miejsca dla teatru. Najpierw działała pod nazwą Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, następnie pod szyldem Scena Opolska Państwowych Teatrów Śląsko-Dąbrowskich w Katowicach. Następnie przemianowano ją na Państwowy Teatr Ziemi Opolskiej.

Rok 1975 był przełomowym czasem dla opolskiej sceny. Nowy budynek, nowa nazwa, inauguracja małej sceny oraz start festiwalu „Opolskie Konfrontacje Teatralne”. Pierwszym dyrektorem w nowym miejscu był Bogdan Hussakowski. Sezon zainaugurowano „Przedwiośniem” w adaptacji Stanisława Brejdyganta.

Niezwykłym wydarzeniem w historii teatru był spektakl „Opole/04”, przedstawiający cztery oblicza miasta w różnych momentach dziejów. Przedstawienie zrealizowano z okazji 800-lecia Opola.

W budynku znajdują się aż 4 sceny – duża, mała, eksperymentalna „Modelatornia” oraz Bunkier.

W latach 2019–2021 roku budynek przeszedł gruntowny remont.

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu – repertuar, bilety, parking

Teatr im. Jana Kochanowskiego znajduje się przy placu Teatralnym 12 w centrum Opola. W teatrze funkcjonuje kawiarnia-bar Atelier. Niedaleko teatru, od strony placu Jana Pawła II, znajduje się nieduży parking. Miejsca parkingowe można również znaleźć przy galerii Opolanin, która mieści się zaledwie o kilka kroków od teatru. Osobom poruszającym się komunikacją miejską polecamy szukać przystanku o nazwie Ozimska-Dubois.

Bilety oraz listę aktualnych wydarzeń teatralnych, muzycznych oraz kabaretowych odbywających się w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu znajdziecie w repertuarze miasta Opole.

Bilety

Adres

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
placu Teatralny 12
46-020 Opole

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.