Bilety

Zielona Góra - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Paweł Domagała - stand-up "Zresztą nieważne"

  • Teatr Lubuski, Zielona Góra
  • 29.10.2024

Maciej Stuhr: MAM TO WSZYSTKO W STANDUPIE!

  • Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus, Zielona Góra
  • 23.11.2024

Paweł Domagała - stand-up "Zresztą nieważne"

Jeśli ktoś chce spotkać romantycznego Pawła Domagałę, to serdecznie zapraszamy na jego koncert. „Zresztą, nieważne” to stand-up, w którym artysta...

Zobacz więcej

Maciej Stuhr: MAM TO WSZYSTKO W STANDUPIE!

Maciej Stuhr powraca na scenę kabaretową w wielkim stylu! Jego najnowszy program, czyli „Maciej Stuhr: MAM TO WSZYSTKO W STANDUPIE!”,...

Zobacz więcej

Zielona Góra to największe miasto województwa lubuskiego. Historycy datują powstanie miejscowości na XIII wiek, choć początki miasta nie są dokładnie znane, ponieważ żaden dokument lokacyjny nie przetrwał do czasów współczesnych. Podczas działań II wojny światowej miasto bardzo ucierpiało i z tej przyczyny nie ma tu wielu zabytków. W zasadzie, istotna rola miasta w Polsce rozpoczęła się dopiero po zakończeniu II wojny, ponieważ to właśnie wtedy Zielona Góra stała się stolicą nowego województwa i zaczęły się tutaj rozwijać duże zakłady przemysłowe. Ciekawym jest to, że obecnie niemal połowa powierzchni miasta to tereny zielone (stąd podobno także wzięła się nazwa miasta). Najbardziej znaną miejską imprezą są organizowane corocznie Winobrania. Rokrocznie – we wrześniu – organizowana jest huczna parada, podczas której na platformach prezentują się poszczególne winnice, a w centrum powstaje Miasteczko Winiarskie, gdzie można skosztować i kupić lubuskie wino, ale są organizowane także koncerty, występy i wystawy.

WYDARZENIE I EVENTY W ZIELONEJ GÓRZE

Polska Stolica Wina – jak to często mówi się o Zielonej Górze – może poszczycić się także bogatą ofertą kulturalną. Organizowane są tu dziesiątki wydarzeń – koncertówwystępów kabaretowych i teatralnych.

TEATRY W ZIELONEJ GÓRZE

Najmłodszą zielonogórską sceną jest ta w Teatrze Trójkąt. Teatr ten istnieje od 2010 roku i powstał z inicjatywy Artura i Beaty Beling. Placówka specjalizuje się w spektaklach komicznych – przeznaczonych szczególnie dla najmłodszych widzów i widzek, jednak można znaleźć w repertuarze nieco poważniejsze aranżacje. Teatr stara się również dbać o dużą interaktywność swoich produkcji.

Nieco starszym – bo ponad dwudziestoletnim – teatrem jest Teatr Autorski Idy Ochockiej. Ta placówka zajmuje się głównie programami i spektaklami przeznaczonymi dla dzieci i młodzieży. Sama założycielka – Ida Ochocka (absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie i Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) podkreśla, że teatr specjalizuje się w umilaniu czasu i edukowaniu przez zabawę dzieci w każdym wieku (również dorosłych).

Zielonogórskim teatrem z najdłuższą historią jest Lubuski Teatr w Zielonej Górze. Został otwarty po dłuższej przerwie w 1951 roku sztuką Aleksandra Fredry „Zemsta”. Wcześniej wystawiano tu także opery i odtwarzano filmy, jednak obecnie teatr skupia się na działalności teatralnej. Po wojnie wielofunkcyjną salę przebudowano do roli zwykłego teatru, m.in. mocno redukując liczbę miejsc na widowni – z 725 do 385.

ZIELONOGÓRSKIE FESTIWALE

Poza corocznym Winobraniem, w mieście organizowanych jest kilkanaście różnych festiwali kulturalnych – do najpopularniejszych należą: Festiwal im. Anny German „Tańczące Eurydyki” czy Festiwal Piosenki Rosyjskiej.

Pierwsze z wydarzeń – Festiwal im. Anny German „Tańczące Eurydyki” ma dość krótką historię, ale mimo to wywołuje w odbiorcach i odbiorczyniach masę pozytywnych emocji i falę wspomnień oraz wzruszeń. W zielonogórskim amfiteatrze gromadzą się tłumy chcące posłuchać nowych aranżacji pięknych ballad Anny German. Piosenki przygotowane w nowych odsłonach, wykonane z towarzyszeniem orkiestry przez wybitnych wokalistów, wspomnienia najważniejszych wydarzeń z życia artystki, które uzupełnione zostały archiwalnymi fragmentami filmowymi.

Od 2008 do 2014 roku w Zielonej Górze funkcjonował jeszcze Festiwal Piosenki Rosyjskiej, mający swoje korzenie w organizowanym za czasów PRL Festiwalu Piosenki Radzieckiej – zachowano nawet charakterystyczne dla wydarzenia nagrody – złote, srebrne i brązowe samowary za pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Według przyjętych przez zielonogórskich radnych założeń festiwal miał być świętem piosenki i kultury rosyjskiej. Festiwalowi towarzyszyły imprezy tematyczne – jazzowe i młodzieżowe w klubach na terenie Zielonej Góry i regionu. W 2014 roku Festiwal został jednak zawieszony ze względu na rozpoczęcie przez Rosję konfliktu w Ukrainie.

KONCERTY W ZIELONEJ GÓRZE

Zielona Góra jednak nie samym teatrem stoi. W mieście odbywa się również wiele wydarzeń muzycznych. Do najpopularniejszych miejsc koncertowych należą: Filharmonia Zielonogórska oraz Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Aula UZ, choć nie jest najnowszym budynkiem, to swoją architekturą przypomina te budowane obecnie. Poza wydarzeniami uczelnianymi, w auli mają miejsce także różnego rodzaju koncerty, wernisaże czy występy kabaretowe.

Natomiast Filharmonia Zielonogórska imienia Tadeusza Bairda to instytucja o nieco dłuższej historii. Została założona w 1974 w oparciu o Zielonogórską Orkiestrę Symfoniczną, działającą od 1956 roku. Placówka dysponuje dwoma salami koncertowymi: jedną na 200 osób – mieszczącą się w starym budynku i salą „Wschód-Zachód” na 400 osób w nowym budynku.

ZIELONA GÓRA - NAJCIEKAWSZE WYSTĘPY POLSKIEGO KABARETU

Często mówi się, że Zielona Góra jest stolicą polskiego kabaretu. Nie ma w tym nic dziwnego, stąd pochodzi bowiem wiele polskich kabaretów, jak na przykład Hrabi, Nowaki czy Babeczki z Rodzynkiem. Ale rokrocznie odbywają się tutaj także duże festiwale kabaretowe – jak choćby „Stolica Polskiego Kabaretu” emitowana przez stację Polsat.

W Zielonej Górze występowały takie kabarety jak m.in Kabaret Młodych PanówKabaret Moralnego Niepokoju czy Kabaret Smile.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.