Historia Opery na Zamku w Szczecinie rozpoczęła się w 1956 roku. Od tego czasu szczeciński gmach gościł setki premier operowych, baletowych, musicali oraz występy gwiazd światowej wokalistyki. To i niedawny remont sprawiają, że nie można przejść obojętnie obok tej instytucji.
Opera na Zamku w Szczecinie powstała w 1956 roku z inicjatywy Jacka Nieżychowskiego i Romana Szechtera. Początkowo opiekę nad instytucją sprawowało Towarzystwo Miłośników Teatru Muzycznego. Premierowe przedstawienie – „Kraina uśmiechu” – odbyło się 25 stycznia 1957 roku w Domu Kultury Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego. Wzięli w nim udział artyści z Operetki Gliwickiej i Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Już rok później operetka szczecińska przyjęła nazwę Państwowego Teatru Muzycznego w Szczecinie. Nową siedzibę instytucja zyskała dopiero za czasów dyrektury Tadeusza Bursztynowicza. Wówczas wyremontowano jedno skrzydło Zamku Książąt Pomorskich, a jego otwarcie odbyło się w kwietniu 1978 roku (podczas wielkiego otwarcia zagrano śpiewogrę L. Schillera „Kulig”). W 2000 roku instytucja przybrała obecną nazwę – Opera na Zamku w Szczecinie.
W ostatnich latach Opera przeszła generalny remont, a wnętrze zostało przebudowane. W środku znaleźć można wytworne foyer, trzy sceny – w tym jedną przeznaczoną specjalnie dla warsztatów i spektakli dziecięcych, salę kominkową, a także przeszklony taras i kawiarnie. Opera ma także wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Ciekawym zabiegiem jest odtworzenie renesansowego belkowania, które są użyteczne między innymi przy wystawach. Do tej pory mieliśmy przyjemność zorganizować tam spektakle „Ostra jazda”, „Berek, czyli upiór w moherze 2” czy „Ślub doskonały”. Najbliższe wydarzenia w Szczecinie sprawdzisz w naszym repertuarze.