Bilety

Wałbrzych - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Nerwica natręctw

Zwariowana komedia Teatru Gudejko w gwiazdorskiej obsadzie

  • Filharmonia Sudecka, Wałbrzych
  • 25.05.2024

Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu

  • Filharmonia Sudecka, Wałbrzych
  • 15.06.2024

Nerwica natręctw

Zwariowana komedia Teatru Gudejko w gwiazdorskiej obsadzie

Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy...

Zobacz więcej

Ślub doskonały: I że Cię nie opuszczę aż do śmiechu

Jedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona. „Ślub doskonały” to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym...

Zobacz więcej

Wałbrzych to jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Dynamiczny rozwój miasta przypadł na przełom XIX i XX wieku. Rozkwitł wówczas przemysł górniczy, włókienniczy, ceramiczny, szklarski i metalowy. Najbardziej tajemniczym okresem w dziejach Wałbrzycha jest czas II wojny światowej – zagadkowe budowle, podziemne tunele oraz legenda o złotym pociągu. Wałbrzych uchodzi za jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. To tutaj znajduje się Zamek Książ, który otacza malownicza przyroda.

Wałbrzych i teatr – spektakle, repertuar, bilety

W Wałbrzychu działają dwa teatry instytucjonalne, inaczej mówiąc – repertuarowe. Pierwsza scena to Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego. Jego historia zaczyna się około 1964 roku, chociaż moglibyśmy szukać źródeł tej sceny nawet w latach 40. XX wieku, kiedy powstała sala teatralna imienia Aleksandra Fredry. Z wałbrzyską sceną dramatyczną współpracowało wielu wybitnych współczesnych reżyserów – Monika Strzępka, Krzysztof Garbaczewski, Wiktor Rubin oraz Radosław Rychcik.

Drugą sceną jest Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu założony przez Melanię i Tadeusza Karwatów. Początek działalności tego miejsca przypada na 1945 rok. Jest najstarszym teatrem lalkowym na Dolnym Śląsku. Dopiero od 1951 roku działa w obecnym budynku przy ulicy Jana Brzechwy.

Poza spektaklami repertuarowymi, które zapewniają dwie wybitne sceny, mieszkańcy Wałbrzycha, mają okazję zetknąć się także z innymi propozycjami teatralnymi. Aktualny repertuar spektakli komediowych Adria Art oraz bilety na wszystkie wydarzenia teatralne możecie odnaleźć w zakładce „Teatr”. Lista tytułów Was nie zawiedzie – każdy znajdzie dla siebie odpowiednie przedstawienie.

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu – koncerty i spektakle

Historia Filharmonii Sudeckiej sięga 1978 roku. Wówczas Józef Wiłkomirski, dyrygent i wiolonczelista, wpadł na pomysł, aby w Wałbrzychu utworzyć miejsce, gdzie muzyka klasyczna będzie splatać się z muzyką ludową.

Filharmonia Sudecka ma w swojej ofercie artystycznej różne dzieła – klasyczne, romantyczne, tradycyjne, współczesne, kameralne, jak i te przeznaczone na większą liczbę muzyków.

Siedziba Filharmonii przeszła niedawno gruntowny remont. Poprawiono akustykę sali, dzięki czemu jest to przestrzeń dostosowana do organizowania różnych imprez kulturalnych. Na scenie grane są nie tylko koncerty, ale i spektakle teatralne. W ostatnim czasie na deskach instytucji zagrano przedstawienia takie jak „Nerwica natręctw”, „żONa” oraz „Porwanie”.

Instytucje kultury w Wałbrzychu

Poza Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu działa wiele instytucji kultury, które oferują mieszkańcom miasta bogatą ofertę wydarzeń. Funkcjonuje tutaj Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Pod Atlantami”, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA „Zamek Książ”, Muzeum Porcelany, Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” i wiele innych ciekawych miejsc.

Przez długi czas miasto wydawało dla mieszkańców „Wałbrzyski Magazyn Kulturalny” oraz „Wałbrzyski Informator Kulturalny”.

Kabarety w Wałbrzychu

Przez kilka lat w Wałbrzychu organizowana była Ogólnopolska Giełda Kabaretowa „KopalniaK”, która wcześniej funkcjonowała pod nazwą „PrzeWAŁka”. Podczas tego przeglądu na kabaretowej scenie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury występowały zarówno grupy rozpoczynające swoją karierę, jak i doświadczone zespoły kabaretowe. Podczas giełdy prezentował się chociażby Kabaret Młodych Panów.

Ogólnopolska Giełda Kabaretowa nie jest jedynym wydarzeniem kabaretowym dla fanów dobrej zabawy i śmiechu. Śpieszymy z pomocą! Nowy repertuar występów kabaretowych w Wałbrzychu czeka na Was w zakładce „Kabarety” wraz z wszystkimi potrzebnymi informacjami.

Koncerty w Wałbrzychu

Kto nie kocha muzyki? Mieszkańcy Wałbrzycha również niezwykle ją cenią. Wychowani na repertuarze Filharmonii Sudeckiej, cenią sobie muzyczną różnorodność. Właśnie to możemy Wam zagwarantować. W Wałbrzychu na koncertach usłyszycie zarówno współczesne utwory, najciekawsze covery, poezę śpiewaną oraz największe przeboje z poprzedniego wieku. Może niektórym uda cofnąć się w czasie i posłuchać piosenek ze swojej młodości.

Artyści urodzeni w Wałbrzychu

Z Wałbrzychem związanych jest wiele znanych osób – artyści, sportowcy, osoby ze świata polityki, naukowcy. Tutaj urodziła się pisarka Joanna Bator, kompozytor Krzesimir Dębski oraz aktorzy Leszek Lichota i Andrzej Zaborski.

Leszek Lichota to aktor, którego doskonale znacie ze spektakli komediowych. Artysta zagrał w zwariowanym przedstawieniu o przyjaźni „Wiesz, że wiem” oraz „Testosteron”, w którym bohaterowie starają się odpowiedzieć na pytanie „jak być mężczyzną we współczesnym świecie?”.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.