Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu

Opis

Działająca od ponad czterdziestu lat Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu swoją działalność opiera na połączeniu muzyki klasycznej z motywami czerpanymi z muzyki ludowej, szczególnie śląskiej. Jest to miejsce z tradycją, idealnie spełniające warunki do organizacji spektakli teatralnych, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Filharmonia Sudecka (pierwotnie Filharmonia Wałbrzyska) utworzona została w 1978 roku z inicjatywy polskiego kompozytora i wiolonczelisty - Józefa Wiłkomirskiego. Próby pierwszego, 69-osobowego składu filharmonijnej orkiestry rozpoczęły się 1 września, a już 5 października 1978 roku dała ona pierwszy koncert w czeskiej miejscowości Hradec Králové. Oficjalna inauguracja w Wałbrzychu odbyła się niecały miesiąc po występie w Czechach, 25 listopada. Obecnie zespół liczy około 80 muzyków i prezentuje kameralne i symfoniczne dzieła. Często sięga po repertuar klasyczny i romantyczny, nie boi się również muzyki współczesnej. Przez ponad 40 lat działalności orkiestra Filharmonii Sudeckiej wypracowała bardzo szeroki repertuar, oparty na muzycznych tradycjach polskich, a także czeskich i niemieckich.

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu – repertuar, adres, parking

Filharmonia znajduje się przy ulicy Słowackiego 4 w Wałbrzychu. W pobliżu znajduje się parking dla osób z niepełnosprawnością. W ostatnich latach główna sala Filharmonii Sudeckiej przeszła gruntowny remont, podczas którego poprawiono także akustykę sali. Główne pomieszczenie wyposażono w miejsca dla 400 widzów oraz klimatyzację. Warto również dodać, że scena w Filharmonii Sudeckiej – jako jedyna na Dolnym Śląsku – posiada zapadnię. Odnowiona sala prezentuje swoje możliwości podczas różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak spektakle (np. „Dobrze się kłamie”, „Porwanie”) i koncerty.

Adres

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu
Słowackiego 4
58-300 Wałbrzych

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.