Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi od 1888 roku wielokrotnie w swojej historii zmieniał szyld. Pod dzisiejszą nazwą funkcjonuje od 1949 roku. To najstarsza łódzka scena, której pierwszym dyrektorem był Aleksander Zelwerowicz. Inicjatorem jej powstania był Łucjan Kościelecki.
O historii tej łódzkiej instytucji wydano w latach 80. książkę „Teatr przy ulicy Cegielnianej: szkice z dziejów sceny łódzkiej 1844-1978” pod redakcją Stanisława Kaszyńskiego. A pod koniec lat 90. pojawiła się publikacja „Teatr przy ulicy Jaracza: 110 lat stałej sceny w Łodzi (1888-1998)” pod redakcją Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej.
Teatr Jaracza ma trzy sceny – Dużą, Małą i Kameralną oraz kilka tzw. „scen regionalnych” w województwie łódzkim.
Do maja 2022 roku dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi był Marcin Hycnar, który wyreżyserował słynny spektakl „Dobrze się kłamie”. Dotychczas wystawiliśmy w teatrze Jarcza m.in. komedię „Niespodziewany powrót” i „Inteligenci”.
Na naszej stronie znajduje się aktualny repertuar wydarzeń teatralnych, kabaretowych oraz koncertów odbywających się w Łodzi. Teatr Jaracza działa aktywnie w mediach społecznościowych – profil instytucji znajdziecie na Facebooku oraz Instagramie.
Teatr im. Stefana Jaracza znajduje się przy ulicy Stefana Jaracza 27 (dawnej ulicy Cegielnianej) – łatwo zapamiętać! 5 minut pieszo od teatru na ulicy Prezydenta Gabriela Narutowicza jest parking strzeżony. Osoby korzystające z komunikacji miejskiej powinny szukać przystanków: Jaracza-Kilińskiego bądź Kilińskiego-Narutowicza. Niedaleko Teatru Jaracza można odnaleźć inne łódzkie instytucje kultury – Teatr Wielki, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka czy Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina.
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Stefana Jaracza 27
90-001 Łódź