Bilety

Piła - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Wstyd - komedia "Teściowie" w wersji teatralnej

  • Regionalne Centrum Kultury w Pile, Piła
  • 15.09.2024

Goło i Wesoło

Spektakl Teatru Gudejko

  • Regionalne Centrum Kultury w Pile, Piła
  • 01.12.2024

Wstyd - komedia "Teściowie" w wersji teatralnej

Jesteście gotowi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami w rytmie weselnych szlagierów? Razem ze Spektaklove zapraszamy na spektakl komediowy „Wstyd” Marka...

Zobacz więcej

Goło i Wesoło

Spektakl Teatru Gudejko

Komedia „Goło i wesoło” autorstwa Stephena Sinclaire’a i Anthony'ego McCartena zawojowała już cały świat. Nie schodzi z afisza od prapremiery...

Zobacz więcej

Piła jest miastem położonym w północno-zachodniej Polsce. Swoje prawa miejskie otrzymało w 1513 roku. Wówczas to – z niewielkiej rybackiej osady nad dolną Gwdą zaczęło się rozwijać prężne miasteczko. Niestety w wyniku działań prowadzonych na terenie Piły podczas II wojny światowej (miasto wchodziło w skład umocnień Wału Pomorskiego) – miejscowość została niemal całkowicie zniszczona. Według szacunków zniszczenia sięgały aż 72% (i 90% w obszarze śródmiejskim). Po wojnie Piła wróciła w granice Polski, ale pierwsze lata powojenne nie były łatwe. Zniszczenia i niemal całkowita degradacja przemysłu (który niegdyś był podstawą funkcjonowania miasta) nie sprzyjały potencjalnym osadnikom i osadniczkom. Pierwszą zwartą grupą, która się tutaj osiedliła po II wojnie, byli bydgoscy kolejarze – uruchomili oni stację kolejową i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, co pomogło odbudowywać przemysł.

Wydarzenia i imprezy w Pile

W mieście nie brakuje wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie. W ofercie kulturalnej miasta można znaleźć najróżniejsze eventy, wydarzenia, komediowe spektakle teatralne, najlepsze kabarety oraz koncerty. Każdy miłośnik kultury znajdzie dla siebie odpowiednią rozrywkę.

Teatr i spektakle w Pile

Jeszcze przed II wojną światową w Pile znajdował się Teatr. Budynek wzniesiono w 1929 roku i pierwotnie był siedzibą teatru, muzeum oraz biblioteki. Sercem ówczesnego Teatru była ogromna sala, mogąca pomieścić aż 1200 osób. Budynek został jednak niemal całkowicie zniszczony w wojennej zawierusze – odbudowano go dopiero w 1960 roku. Obecnie funkcjonuje jako Regionalne Centrum Kultury, które próbuje nawiązywać swoimi działaniami do dawnej tradycji tego miejsca.

Sale w Pile – oferta, repertuar, bilety

Piła nie jest dużą miejscowością  (według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego mieszka tu około 72 tysiące osób), co nie oznacza jednak, że nie dysponuje wyjątkowymi klubami i salami. „Przygodę z kulturą” można tu przeżyć między innymi w Młodzieżowym Domu Kultury, a także w Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji.

Pierwsza z instytucji jest miejscem spotkań dla młodzieży (choć nie tylko). Tutaj rozwijane są pasje młodych pilan i pilanek. MDK oferuje pełną gamę różnych aktywności – malarstwo, teatr, taniec, poezja czy muzyka. Młode osoby mogą się tutaj zanurzyć w kulturze i nieco oderwać od rzeczywistości. Co jakiś czas pilski MDK zaprasza na występy, chcąc zaprezentować postępy wychowanek i wychowanków.

Drugie miejsce – Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji – stanowi kontynuację przedwojennego Teatru (połączonego z biblioteką i muzeum). Mieści się tutaj teatr miejski. Obecnie to miejsce jest nową instytucją, ale wcześniej pełniło funkcję Pilskiego Domu Kultury. Regionalne Centrum Kultury nie ogranicza swojej działalności wyłącznie do budynku. W okresie letnim często organizowane są wydarzenia i spotkania kulturalne na świeżym powietrzu, wśród zielonej parkowej przestrzeni. Klimatyzowana sala w teatrze jest przystosowana do projekcji filmów i pokazów teatralnych i może jednorazowo pomieścić do 500 widzów. Na scenie odbywają się różnorodne spektakle gościnne, koncerty, spotkania i wernisaże. W RCK – Fabryka Emocji organizowane są również koncerty znakomitych artystów. W 2019 roku miała miejsce Noworoczna Gala Operetkowa, podczas której wystąpił Narodowy Teatr Opery i Baletu z Odessy. Publiczność miała okazję delektować się między innymi muzyką Verdiego czy utworami Straussa. W 2022 roku pojawił się tutaj natomiast Maciej Maleńczuk, promując swój album „Klauzula sumienia”.

Pilskie Festiwale, spotkania i eventy

Piła ma w swoim repertuarze kilka cyklicznych wydarzeń kulturalnych, które co roku przyciągają tłumy. Do najpopularniejszych należą: Rytm Ulicy, Festiwal Teatrów Rodzinnych, a także Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania.

Rytm Muzyki to zawody z historią – impreza jest organizowana od 20021 roku. Przyciąga tancerki i tancerzy przyjeżdzających z całej Polski (i nie tylko!). Za organizację w 2001 roku pierwszej edycji Rytmu Ulicy w Pile odpowiedzialny był Paweł Lewandowski, znany jako bboy Rambo, a rok później przekazał on opiekę nad festiwalem swojemu przyjacielowi – Sławkowi Wegnerowi, znanemu wszystkim jako Bizon. Do Piły wracają osoby pamiętające początki Rytmu, a także przyjeżdżają tancerze i tancerki młodsi stażem.

Drugi z wymienionych – Festiwal Teatrów Rodzinnych – jest organizowany od 24 lat. Na deskach Regionalnego Centrum Kultury rokrocznie można podziwiać istną plejadę gwiazd. Dla przykładu – nie tak dawno temu właśnie w Teatrze Miejskim w Pile, podczas Festiwalu Teatrów Rodzinnych, swój jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej obchodził Wojciech Pszoniak, a w tym samym roku na twarzach pilan i pilanek pojawiły się łzy śmiechu za sprawą „Berka” z Ewą Kasprzyk i Danielem Olbrychskim. Organizatorzy i organizatorki co roku dbają o to, by każda chętna osoba mogła w festiwalowym repertuarze znaleźć coś dla siebie.

Ostatni z przytoczonych – Bukowińskie Spotkania – ma najdłuższą historię. Pomysł pojawił się bowiem już w 1986 roku, a pierwsza edycja odbyła się już 4 lata później. Regularnie na festiwalowych scenach występują zespoły z całego świata – pojawiają się grupy ukraińskie, rumuńskie, słowackie, słoweńskie, a nawet niemieckie. Jak piszą organizatorzy – Bukowińskie Spotkania to „ponadgraniczne barwne święto, to przede wszystkim popularyzacja i ochrona wartości, które mają wpływ na utrwalanie tożsamości narodowych, umacnianie tradycji i więzi międzyludzkich”.

Koncerty w Pile – repertuar, najlepsze miejscówki

Nieduża Piła oferuje również całkiem ciekawe miejscówki osobom spragnionym koncertowych wrażeń. Do dyspozycji mamy między innymi Klub Barka czy MOSiR.

Klub Muzyczny Barka w Pile został otwarty w 2008 roku, w sąsiedztwie z już istniejącym Pubem Barka. Zarówno Klub Muzyczny, jak i Restauracja znajdują się na pływających barkach. „Barka" jest popularnym miejscem organizacji licznych wydarzeń muzycznych i koncertów, ale także doskonałym miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu.

MOSiR, a właściwie – Zespół Obiektów Sportowych „Górne" – to kompleks wielofunkcyjnych obiektów, który umożliwia organizację zarówno krajowych, jak i międzynarodowych imprez, w tym obozów sportowych i wysokiej jakości treningów. Ale nie tylko, bowiem najważniejszym elementem Zespołu Obiektów Sportowych „Górne" jest imponująca hala widowiskowo-sportowa o najwyższym standardzie. Hala ta jest wyposażona w 1500 miejsc siedzących i może pełnić rolę tak centrum sportowego, jak i centrum kulturalnego.

Kabarety w Pile – komedia i najlepsze skecze

Piła to miasto, które również może się poszczycić bogatą sceną kabaretową. Regularnie pilskie wieczory uświetniają występy najlepszych grup kabaretowych i komików, czyniąc je pełnymi śmiechu i zabawy. Przygotuj się na niezapomniane artystyczne przeżycia. Bilety na spektakle, koncerty i inne wydarzenia w Pile znajdziesz w naszym repertuarze – zarezerwuj już dzisiaj i ciesz się wspaniałymi wydarzeniami kulturalnymi i fascynującą historią Piły!

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.