Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach

Opis

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach powstał w latach 30. XX wieku jako wyraz hołdu dla Józefa Piłsudskiego, twórcy legionów i honorowego obywatela Kielc. W związku z powyższym miejsce przyjęło potoczną nazwę „Dom Piłsudskiego”, choć aktualnie mówi się o nim „WuDek”.

WuDek wpisany jest do rejestru zabytków i stanowi charakterystyczną ikonę miasta. Stworzenie go zainicjował Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, a zaprojektował go odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi polski architekt – Edgar Norwerth. Początek kulturalnej działalności tego miejsca datuje się na 1947 rok. Zorganizowano wówczas pierwsze Świętokrzyskie Dni Kultury.

Poza licznymi spektaklami i koncertami Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego może poszczycić się bardzo szeroką działalnością kulturalną. Wspiera inne instytucje kulturalne i amatorskie zespoły artystyczne, dba o edukację z zakresu dziedzictwa kulturowego, m.in. prowadzi lekcje folklorystyczne o walorach regionu świętokrzyskiego, konkursy widowisk obrzędowych w formie scenicznej oraz spotkania prezentujące rozwój sztuki teatru od czasów antycznych do współczesności. Odbywają się tam również kursy teatralne. Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach upowszechnia obyczaje ludowe, dzięki czemu lokalna społeczność może czerpać z dorobku starszych pokoleń. Organizowane są tam również liczne konkursy wojewódzkie i międzynarodowe. Od 2008 w WuDeku znajduje się kino z salą na 500 miejsc.

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach – sale, repertuar, parking, adres

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach dysponuje dużą przestrzenią, w której skład wchodzą między innymi sale Lustrzana, Kominkowa oraz widowiskowa. Sala widowiskowa posiada 487 miejsc siedzących i przystosowana została do organizacji spektakli teatralnych, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Została wyposażona w profesjonalne oświetlenie oraz nagłośnienie. Na scenie sali widowiskowej zobaczyć można znakomite spektakle, takie jak „Wieczorek pożegnalny”, „Wiesz, że wiem”, „Goło i wesoło” oraz „Fanatyk”.

Budynek WDK w Kielcach mieści się przy ulicy Księdza Piotra Ściegiennego 2 i posiada obszerny parking dla gości. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, które warto zobaczyć. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w repertuarze wydarzeń.

Bilety

Adres

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
Księdza Piotra Ściegiennego 2
25-033 Kielce

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.