Budowana przez 30 lat instytucja przechodziła na przestrzeni lat wiele wstrząsów i zmian. Jednak czas realizacji sprawił, że Kielce mogą pochwalić się obiektem zupełnie wyjątkowym. Znany krytyk architektury Filip Springer umieścił KCK w swojej „Księdze zachwytów”, w skład której wchodzi 100 najciekawszych powojennych projektów architektonicznych.
Budowa Kieleckiego Centrum Kultury rozpoczęła się na początku lat 70. XX wieku, ale finał budowy miał miejsce dopiero w 2002 roku. Inspiracją dla obiektu była architektura gdyńskiego modernizmu, ale jego ostateczny kształt, ze względu na długi okres powstawania, czerpie garściami z wielu nurtów w architekturze. Najcelniejszym określeniem tej bryły byłby modernistyczny eklektyzm. Obecnym dyrektorem placówki (2020) jest Augustyna Nowacka.
Wnętrze foyer pokryte jest wyjątkowymi płaskorzeźbami autorstwa Andrzeja Grabiwody i Adama Wolskiego, które stały się dziełem samym w sobie, przyciągającym ludzi z całej Polski.
KCK posiada dwie sceny. Duża, podobnie jak bryła budynku, charakteryzuje się wieloma załamaniami i poziomami. Plan widowni podzielony jest na cztery loże, dwa poziomy balkonów, miejsca amfiteatralne i trójsektorowy parter. Mieści 714 widzów. Kształt sceny wzorowany jest na tym z Teatru Muzycznego w Gdyni.
Mała scena posiada 223 miejsca: 164 na parterze i 59 na balkonie. Widownia otacza scenę z trzech stron, a jej powierzchnię można dowolnie regulować w stosunku do potrzeb inscenizacyjnych.
Kieleckie Centrum Kultury mieściło organizowane przez nas m.in. koncerty Krzysztofa Zalewskiego, Pawła Domagały, Michała Szpaka czy spektakl „Pikantni”.
Więcej wydarzeń organizowanych w Kielcach znajduje się TUTAJ.
Kieleckie Centrum Kultury znajduje się przy placu Moniuszki 2B, 25-334 w Kielcach. Od września 2020 przy KCK działa płatny parking.