Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Opis

Teatr w Krakowie działa nieprzerwanie od 1893 roku. Swoje dzieła wystawiały na tej scenie wybitne postaci świata polskiej kultury, m.in. Stanisław Wyspiański, Wilam Horzyca czy Juliusz Osterwa. Budynek teatru nosi nazwę im. Juliusza Słowackiego od 1909 roku. Był pierwszym zelektryfikowanym budynkiem w Krakowie.

Gmach teatru w stylu eklektycznym został wzniesiony na miejscu stojącego tam niegdyś kościoła pw. św. Ducha. Pierwotnie nosił nazwę: Teatr Miejski. Od początku historii teatru misją przewodnią sceny była tematyka narodowa. Zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego budynek jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Teatr organizuje regularne zwiedzanie budynku.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jest jedną z najsłynniejszych polskich scen, na których występują najlepsi aktorzy w kraju. Aktualnym dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Krzysztof Głuchowski.

Neobarokowy teatr w Krakowie z historią

Wnętrze dużej sceny zachowane jest w stylu neobarokowym z dwoma piętrami lóż i tzw. jaskółką. Według planu widowni teatr może pomieścić 540 widzów. Scenę oddziela zabytkowa kurtyna, namalowana przez Henryka Siemiradzkiego w latach 1892–1894. Piękno zdobień i świadomość historyczna tego miejsca sprawiają, że Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie może się pochwalić najważniejszą i najpiękniejszą salą w Polsce.

Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie znalazł się na pierwszym miejscu w naszym rankingu najpiękniejszych teatrów w Polsce.

Do tej pory mieliśmy okazję zorganizować w Teatrze im. Juliusza Słowackiego m.in. komedie teatralną pt. Dobrze się kłamie, czy Nerwicę natręctw. Zachęcamy do zapoznania się z naszym aktualnym repertuarem wydarzeń w Krakowie.

Teatr znajduje się na placu Świętego Ducha 1 na Starym Mieście. W pobliżu teatru znajduje się przystanek tramwajowy i autobusowy. Przy budynku znajduje się parking.

Bilety

13.07.2024
19:00
Grupa MoCarta - ALE KINO! czyli muzyka filmowa wg Grupy MoCarta
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
08.09.2024
16:00
Wstyd - komedia "Teściowie" w wersji teatralnej
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
Obsada
Obsada: , , ,
Obsada: , , ,
08.09.2024
18:30
Wstyd - komedia "Teściowie" w wersji teatralnej
Teatr im. Juliusza Słowackiego Kraków
Obsada
Obsada: , , ,
Obsada: , , ,

Adres

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
plac Świętego ducha 1
31-023 Kraków

Zobacz dojazd na Google Maps →

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.