Igor Kwiatkowski - Introwertyk
Kabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jest
Koncert Małe TGD - Dzień Dziecka przez cały rok
Igor Kwiatkowski - Introwertyk
Igor Kwiatkowski – IntrowertykZapraszamy na najnowszy program człowieka orkiestry, od którego dowiemy się, jak to jest być introwertykiem w gorącej...
Zobacz więcejKabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jest
Normalne to to nie jest. No czasem to już się nie da normalnie iść, bo człowiek się zatrzymuje, bo widzi...
Zobacz więcejKoncert Małe TGD - Dzień Dziecka przez cały rok
Każdy z nas nosi w sobie szczerą, dziecięcą radość… dlatego warto celebrować ją wspólnie z najmłodszymi! Małe TGD to najpopularniejszy...
Zobacz więcejTarnów, nazywany jest „Polskim Biegunem Ciepła”, to miasto o bogatej historii i wyjątkowym położeniu w województwie małopolskim. Jego początki sięgają XIII wieku, a oficjalne prawa miejskie otrzymał w 1330 roku za sprawą Spycimira Leliwity, który jest założycielem rodu Tarnowskich. Położony na szlaku handlowym łączącym Kraków i Lwów, Tarnów szybko stał się istotnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło liczne zmiany, od panowania książąt Sanguszków, przez zabory, aż po odzyskanie niepodległości w 1918 roku jako pierwsze miasto w Polsce. Tarnów wyróżnia się malowniczą starówką, renesansowymi kamienicami, zabytkowym ratuszem oraz majestatyczną Bazyliką Katedralną Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Niedaleko od centrum miasta można podziwiać ruiny Zamku Tarnowskich na Górze Świętego Marcina.
Tarnów oferuje niezwykłe połączenie historii, kultury i sztuki, przyciągając turystów zarówno swoimi zabytkami, jak i nowoczesnymi wydarzeniami artystycznymi. Jako „Polski Biegun Ciepła” miasto zapewnia nie tylko przyjazny klimat, ale także bogatą ofertę kulturalną, którą warto odkryć podczas wizyty. Tarnów jest miejscem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i artystycznych. W centrum miasta, na Rynku i w okolicach odbywają się różne festiwale oraz przeglądy. Jednym z ciekawszych wydarzeń jest Tarnowska Nagroda Filmowa, obok gdyńskiego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, najstarszy festiwal filmowy w kraju.
Na uwagę zasługują także wydarzenia związane z muzyką, w tym Festiwal Muzyki Kameralnej, a także Dni Tarnowa, w ramach których odbywają się zawsze koncerty, spotkania z artystami, warsztaty i spacery z przewodnikiem po mieście. W coroczną imprezę Tarnowa ożywa Rynek, ukryte place, małe uliczki, parki i Amfiteatr Letni.
W Tarnowie funkcjonuje Teatr im. Ludwika Solskiego, nazwany tak na cześć znakomitego aktora i reżysera. Ludwik Solski był postacią zasłużoną dla polskiego teatru. Wybitny artysta i dyrektor teatrów, choć związany z Małopolską, jego kariera sceniczna przyniosła mu ogólnopolską sławę. Instytucja oferuje szeroki repertuar, od klasyki polskiej literatury scenicznej po współczesne sztuki i głośne tytuły. Miejsce od lat stanowi centrum życia kulturalnego Tarnowa. Historia tego miejsca zaczyna się już w XVIII wieku, a na jego wyjątkowość składają się wpływy teatru szkolnego, teatrów amatorskich i wędrownych z różnych stron Europy. Dziś Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA.
Tarnowski teatr to nie tylko jedna instytucja. To także szereg wydarzeń, które urozmaicają teatralny kalendarz miasta. Spektakle komediowe, przedstawienia z kryminalnym wątkiem, musicalowe produkcje, premiery prosto z warszawskich scen oraz wybitni aktorzy znani z kinowych tytułów. Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach, biletach oraz salach znajdują się w zakładce „Teatr”. Część spektakli odbywa się w sali widowiskowo-sportowej w Pałacu Młodzieży.
Festiwal Muzyki Odnalezionej, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej czy Letni Festiwal Muzyczne Tarasy udowadniają, że Tarnów ma również bogatą scenę muzyczną. Na tarnowskich scenach można wysłuchać wielu artystów – od zespołów kameralnych, przez solistów, po orkiestry symfoniczne, a także lokalne chóry i grupy wokalne. Nie zabraknie też wrażeń fanom cięższych brzmień, ale i wielbicielom takich dźwięków, które codziennie słyszą w popularnych radiowych audycjach.
Koncerty plenerowe w tarnowskich parkach i Amfiteatrze Letnim, a także sylwestrowe wydarzenia muzyczne przyciągają mieszkańców oraz turystów. Występowali tu znani polscy artyści, co podkreśla rangę Tarnowa na kulturalnej mapie Małopolski.
W zakładce „Koncerty” na miłośników muzyki w Tarnowie czeka nie lada gratka. Popularni muzycy, których uwielbiają młodsze pokolenia słuchaczy, muzyka klasyczna, muzyka w duchu słowiańskim, rock, jazz, covery, nieśmiertelne przeboje, piosenki polskie i zagraniczne. Wybór jest szeroki!
W Tarnowie często goszczą polskie grupy kabaretowe i stand-uperzy, którzy przyciągają liczną publiczność na swoje występy. Miasto zaprasza popularne zespoły, znane także z zabawnych produkcji telewizyjnych. Warto tu wspomnieć Kabaret Moralnego Niepokoju czy Grupa MoCarta, które występują tu regularnie, dostarczając widzom dużej dawki śmiechu. W Tarnowie gościł również sam Igor Kwiatkowski, który rozpoczął niedawno solową karierę. Spotkania z kabaretem i stand-upem odbywają się w miejscach takich jak Pałac Młodzieży czy Teatr im. Ludwika Solskiego, a także w plenerze podczas sezonu wiosenno-letniego. Gorące nazwiska sezonu kabaretowego czekają w zakładce „Kabarety”. Znajdziesz tam również nowości, bilety oraz aktualny harmonogram występów w Tarnowie.
Tarnów jest związany z wieloma artystami. Wśród osób zasłużonych dla miasta można wymienić poetów, muzyków, aktorów, którzy często są honorowymi obywatelami miasta. Jedną z najwybitniejszych postaci ze świata teatru jest zdecydowanie Ludwik Solski, który swego czasu uczęszczał do gimnazjum w Tarnowie, jednak nie ukończył szkoły. To nie przeszkodziło mu w rozwijaniu scenicznej kariery. Dziś jego imię nosi Tarnowski Teatr.
Wśród współczesnych artystów również znalazło się kilka wybitnych nazwisk! W Tarnowie urodzili się bracia Marcin i Jędrzej Hycnar. Starszy z nich, Marcin Hycnar to ceniony aktor i reżyser, który doskonale potrafi łączyć komediowe wątki z poważnymi tonami. Przeniósł na scenę scenariusz „Dobrze się kłamie”, sztukę uwielbianą przez widzów Adria Art. Młodszy brat, Jędrzej Hycnar skupia się na razie na rozwijaniu kariery aktorskiej. Pierwsze kroki stawiał na deskach Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Dotychczas zagrał w kultowej komedii „Testosteron”. Tarnów to też rodzinne miasto Kamila Kuli, który bawi widzów swoimi rolami w spektaklach „Nerwica natręctw” oraz „Berek”.