Tomasz Schimscheiner

Bio

Aktor teatralny, filmowy, serialowy, dubbingowy. Współpracował z wielkimi nazwiskami polskiego teatru – Jerzym Stuhrem, Rudolfem Zioło, Krzysztofem Orzechowskim, Agatą Dudą-Gracz, Mikołajem Grabowskim czy Moniką Strzępką. Na wielkim ekranie debiutował w 1994 roku w produkcji „Legenda Tatr” Wojciecha Solarza na podstawie dzieł Kazimierza Przerwy-Tetmajera. W tym samym roku wystąpił jeszcze w dwóch innych filmach wyreżyserowanych przez Kazimierza Kutza.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu studiów aktorskich trafił na dwa sezony do Teatru Bagatela w Krakowie. Przez dwadzieścia sześć lat był aktorem etatowym w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Jednak role kreował w instytucjach w całej Polsce. Grał w krakowskim Teatrze STU oraz Teatrze im. Juliusza Słowackiego, we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego, w Teatrze Muzycznym Capitol oraz Teatrze IMKA w Warszawie. W swojej teatralnej karierze pracował również nad produkcjami Teatru Telewizji.

W świecie kina zdobył uznanie dwoma postaciami wykreowanymi w filmie „Anioł w Krakowie”. Za tą produkcję zdobył aż trzy nagrody na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W swojej filmografii ma także takie tytuły jak „Pułkownik Kwiatkowski”, „Serce gór”, „Wszystkie kobiety Mateusza” oraz „Parada serc”. Rozpoznawalność zyskał dzięki roli w serialu „Na Wspólnej”.

Jest założycielem Fundacji „Gospodarstwo Teatralne” promującej różne formy artystycznej działalności. Jego córka, Lena Schimscheiner, również została aktorką.

Tomasz Schimscheiner w komedii teatralnej „Petarda”

Petarda” to nowa, wybuchowa komedia teatralna w reżyserii Jerzego Bończaka. Tomasz Schimscheiner wciela się w spektaklu w Romana, znanego biznesmena i uwodziciela. Tego wieczora umówił się z nieporadną, chociaż uroczą Sandrusią. Plany kochanka krzyżują kolejni bohaterowie, którzy pojawiają pod jego dachem. Jakie sprawy chcą załatwić z biznesmenem niespodziewani goście? Tomasz Schimscheiner odgrywa Romana na zmianę z Robertem Rozmusem.

Tomasz Schimscheiner - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.