Bilety

Bielsko-Biała - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Maciej Stuhr: MAM TO WSZYSTKO W STANDUPIE!

  • Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
  • 16.06.2024

Nerwica natręctw

Zwariowana komedia Teatru Gudejko w gwiazdorskiej obsadzie

  • Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
  • 28.09.2024

Paweł Domagała - stand-up "Zresztą nieważne"

  • Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
  • 13.10.2024

Kabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jest

  • Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
  • 30.11.2024

Maciej Stuhr: MAM TO WSZYSTKO W STANDUPIE!

Maciej Stuhr powraca na scenę kabaretową w wielkim stylu! Jego najnowszy program, czyli „Maciej Stuhr: MAM TO WSZYSTKO W STANDUPIE!”,...

Zobacz więcej

Nerwica natręctw

Zwariowana komedia Teatru Gudejko w gwiazdorskiej obsadzie

Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy...

Zobacz więcej

Paweł Domagała - stand-up "Zresztą nieważne"

Jeśli ktoś chce spotkać romantycznego Pawła Domagałę, to serdecznie zapraszamy na jego koncert. „Zresztą, nieważne” to stand-up, w którym artysta...

Zobacz więcej

Kabaret Moralnego Niepokoju - Normalne to to nie jest

W dobie, gdy codzienność zaskakuje nas bardziej niż kiedykolwiek, Kabaret Moralnego Niepokoju postanowił wyrazić to na scenie, serwując nowe skecze...

Zobacz więcej

Bielsko-Biała jako jedno miasto powstało dopiero w 1951 roku. Wcześniej funkcjonowały dwa odrębne organizmy miejskie – Bielsko i Biała Krakowska. Pierwsze zmianki o Bielsku pochodzą z 1312 roku, jednak archeolodzy datują powstanie miasta już na XIII wiek. Miasta (jeszcze osobne) słynęły w XIX i na początku XX wieku z przemysłu tekstylnego – w 1806 roku w ośmiu manufakturach uruchomiono przędzarki maszynowe, co sprawiło, że tzw. dwumiasto stało się jednym z trzech centrów włókienniczych w Austro-Węgrzech (bo w tym zaborze znalazły się miejscowości). Miasto słynie ze znanych niemal przez wszystkich Polaków bajek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstał m.in. „Reksio” czy „Bolek i Lolek”. W ostatnich latach Bielsko-Biała boryka się ze spadkiem liczby ludności. Jednak to czy to oznacza, że w mieście się nic nie dzieje?

Nic bardziej mylnego! Bielsko-Biała kwitnie pod względem kulturalnym. Miasto posiada naprawdę pokaźny repertuar różnych wydarzeń – zarówno koncertów, jak i przedstawień teatralnych oraz występów kabaretowych. Można wybrać się na ciekawy event, a jednocześnie zwiedzić piękne dwumiasto. Zatem rezerwujcie bilety i widzimy się Bielsku-Białej!

Teatry w Bielsku-Białej – bogaty repertuar spektakli

Każdy fan i każda fanka świetnych spektakli teatralnych znajdzie w Bielsku-Białej coś dla siebie. W tym mieście granych jest bowiem wiele znakomitych przedstawień, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci widzów i widzek. Do najbardziej znanych bielskich scen należą Teatr Polski i Bielskie Centrum Kultury.

Majestatyczny gmach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej jest umiejscowiony na historycznym Dolnym Przedmieściu, przy ulicy 1 maja. Budynek został wzniesiony w latach 1889–1890 w stylu eklektycznym z przewagą neoklasycyzmu i neobaroku. Fasada teatru ozdobiona jest motywami antycznymi – z wykorzystaniem rzymskiego luku triumfalnego i posągów Apolla oraz jego muz: Melpomeny i Talii. W repertuarze teatru znaleźć można przedstawienia rozrywkowe, spektakle o tematyce społecznej i historycznej, jak i te zrealizowane w nurcie teatru zaangażowanego, ale także klasyczne sztuki teatralne. Bilety na spektakle można zakupić w kasie teatru, jak i przez stronę internetową teatru.

Drugą – równie popularną – sceną teatralną w Bielsku-Białej jest ta znajdująca się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. W zasadzie – ta instytucja, założona w 1998 roku, prowadzi dwie placówki „Dom Muzyki” oraz „Dom Tańca”. W repertuarze Bielskiego Centrum Kultury można zobaczyć liczne koncerty (również gwiazd zagranicznych), recitale, opery i operetki oraz wiele imprez cyklicznych.

festiwale w Bielsko-Białej

W Bielsku-Białej odbywa się także kilka cyklicznych wydarzeń – głównie muzycznych. Jednym z nich jest Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko, które jest najmłodszym festiwalem organizowanym przez Bielskie Centrum Kultury. Pierwsza edycja odbyła się w 2003 roku, a jej wieloletnim dyrektorem artystycznym był Tomasz Stańko. Po śmierci Stańki (zm. w lipcu 2018r.) festiwalowi nadano jego imię. W poprzednich edycjach Jazzowej Jesieni można było usłyszeć między innymi perkusistę Manu Katche, gitarzystów Johna Abercrombie i John Scofielda, saksofonistę Ornette Colemana, natomiast w roku 2009 największą gwiazdą fetiwalu był pianista Chick Corea.

Innym – niemniej znanym bielskim wydarzeniem jest Festiwal Kompozytorów Polskich im. Góreckiego. Pierwsza edycja tego festiwalu odbyła się w dniach od 10 do 12 października 1996 roku i – mimo że zapowiadano ów festiwal jako cykliczny – nikt nie spodziewał się, że będzie to impreza coroczna i w dodatku organizowana do dnia dzisiejszego. Rokrocznie festiwal poświęcony jest innemu wybitnemu kompozytorowi – do tej pory byli to między innymi: Wojciech Kilar, Fryderyk Chopin, Witold Lutosławski czy Krzysztof Penderecki.

Wczesną wiosną w Bielsku-Białej gości także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Sacrum In Musica”. To coroczny przegląd najznamienitszych oratoriów, ale i śpiewów starocerkiewnych, chorałów gregoriańskich oraz muzyki żydowskiej, jednak można usłyszeć także wykony gospelowe. Podczas Festiwalu do tej pory prezentowano między innymi oratorium Włodzimierza Korcza i Ernesta Brylla, lecz pojawiali się także wykonawcy z dalszych części świata, jak na przykład: peruwiańscy Indianie z plemienia Keczua, czy słynny chór z RPA Ladysmith Black Mambazo.

Koncerty w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej jednak nie odbywają się jedynie cykliczne wydarzenia. Miasto obfituje w znakomite eventy muzyczne, a najlepsze miejscówki w miejscowości goszczą prawdziwe gwiazdy (i to nie tylko polskie!). Do takich najpopularniejszych koncertowych zagłębi z pewnością należą w Bielsku-Białej: Rudeboy Club, Cavatina Hall, Metrum Jazz Club czy wspomniane już BCK. Bilety na koncerty w tych miejscówkach schodzą jak świeże bułeczki i nie można się dziwić, ponieważ placówki prześcigają się w zapraszaniu najlepszych muzyków z całej Polski!

Bielskie Centrum Kultury nie stoi jednak tylko teatrem. W jednym z dwóch budynków BCK-u – Domu Muzyki regularnie goszczą największe gwiazdy sceny muzycznej – zarówno tej polskiej, jak i zagranicznej – występowały tam już artystki operowe, ale również zespoły rockowe, jak choćby Lady Pank.

Rudeboy Club to miejscówka, która mieści się niemal w samym centrum Bielska-Białej w piwnicach starej fabryki. Mimo historycznie niezbyt przyjemnego miejsca, klub dysponuje ciekawym i estetycznym wnętrzem. W swojej stałej ofercie posiadają CZAD PARTY, czyli czwartkowe rockoteki, podczas których mogą zaprezentować się młode, początkujące zespoły rockowe.

Spokojniejsze imprezy można znaleźć pod dachem Metrum Jazz Club. Klub mieści się w dziewiętnastowiecznym budynku, który był niegdyś częścią sporego kompleksu fabryczno-willowego. Dzięki długotrwałym wysiłkom obecnych właścicieli – budynek został pięknie odrestaurowany, a w jego ścianach można usłyszeć niemniej piękną muzykę.

Największym miejscem koncertowym na mapie Bielska-Białej jest bez wątpienia Cavatina Hall, mieszcząca się u zbiegu Sempołowskiej i Dworkowej niedaleko centrum miasta. Budynek mieści salę koncertową aż na 1000 osób! Ponadto pod dachem Cavatiny mieści się także pełnowymiarowe, profesjonalne studio nagraniowe. Halę zaprojektowano na potrzeby każdego gatunku muzycznego – goszczą tu więc artyści i artystki z całej polskiej sceny muzycznej, a dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie w ich repertuarze.

Kabarety w Bielsku-Białej

Bielszczanie i bielszczanki – jak i inni mieszkańcy Polski – lubią się także dobrze pośmiać. Nic więc dziwnego, że odbywa się tam wiele znakomitych występów kabaretowych. Zatem bielszczanie – zarezerwujcie bilety na kabarety i spędźcie przezabawny wieczór w towarzystwie między innymi Kabaretu Młodych Panów, Kabaretu Moralnego Niepokoju czy Kabaretu Smile.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.