Bilety

Rybnik - repertuar i bilety na wydarzenia

Bilety

Koncert Małe TGD - Dzień Dziecka przez cały rok

  • Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik
  • 30.03.2025

Koncert Małe TGD - Dzień Dziecka przez cały rok

Każdy z nas nosi w sobie szczerą, dziecięcą radość… dlatego warto celebrować ją wspólnie z najmłodszymi! Małe TGD to najpopularniejszy...

Zobacz więcej

Rybnik jest jednym z większych miast w województwie śląskim – jego liczba ludności wynosi ponad 137 tysięcy. Dokładne początki miejscowości nie są znane, jednak znajdowane przez archeologów przedmioty mogą świadczyć o tym, że tereny te były zamieszkałe już w czasach panowania Rzymu. Ciekawostką może być fakt, że choć obecnie miasto kojarzy się głównie z wydobyciem węgla – w dawnych wiekach słynęło z hodowli i połowu ryb (stąd też wzięła się nazwa miasta). Pierwotnie przynależało do Księstwa Wielkomorawskiego (obecnych Czech), do polski włączony po I wojnie światowej i trzech powstaniach śląskich (nastąpiło to 4 lipca 1922 roku). Rybnik szerzej znany jest jako miasto górnicze – w czasach PRL powołano tu Rybnicki Okręg Węglowy, ale także jedna z najbardziej znanych stolic kabaretów polskich – to właśnie tam rokrocznie odbywa się Rybnicka Jesień Kabaretowa.

Ale Rybnik to nie tylko kabarety. W repertuarze tutejszych instytucji kulturalnych można znaleźć wiele komedii teatralnych, jak również koncertów oraz występów kabaretowych.

Sceny muzyczne i teatralne w Rybniku

Mniejsze koncerty, w bardziej kameralnych warunkach organizowane są w Rybniku przeważnie w klubach. Do takich najpopularniejszych należą klub Face2Face i Ambrozja. Pierwszy z klubów jest bardzo lubiany przez mieszkańców i mieszkanki – odbywają się tu liczne muzyczne imprezy tematyczne, ale i szkolne studniówki i połowinki. W tym klubie ma miejsce także wiele koncertów – w lutym 2022 roku wystąpił tu raper Smolasty czy Stachursky, a wcześniej gościła także gwiazda muzyki disco-polo Miły Pan. Natomiast Ambrozja to jeden z bardziej prestiżowych śląskich klubów. Przeznaczony jest tylko dla klubowiczów i klubowiczek powyżej 21 roku życia. Odbywają się tutaj liczne koncerty oraz występy artystyczne i taneczne.

Równie zaangażowanym w kulturalne życie Rybnika jest Klub Kultury „Harcówka”, funkcjonujący przy Rybnickim Centrum Kultury. Jego działalność koncentruje się na animowaniu życia kulturalnego na terenie dzielnicy Ligota. Sama placówka stanowi przykład nowoczesnej instytucji upowszechniania kultury i animowania życia kulturalnego. W jej ramach działają ciekawe grupy artystyczne, takie jak: Studio Tańca TZR, Mała Akademia Filmowa i zespół twórców nieprofesjonalnych „Oblicza”.

Jednak zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej znanym rybnickim teatrem jest Teatr Ziemi Rybnickiej. Jest to także miejsce największych imprez kulturalnych odbywających się w Rybniku. Zlokalizowany jest on w dzielnicy Śródmieście przy Placu Teatralnym im. Kazimierza Kutza 1. Budynek teatru został zaprojektowany przez Jerzego Gottfrieda, Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę. Historia teatru sięga jeszcze lat pięćdziesiątych, ponieważ o pierwszych planach budowy teatru mówiono już od 1953 r., jednak ostatecznie budowa ruszyła dopiero w 1958 roku, a gotowy budynek oddano do użytku 4 grudnia 1964 roku – w święto górników – Barbórkę. Teatr Ziemi Rybnickiej tak naprawdę nie pełni jedynie funkcji teatralnej, dlatego że odbywają się tutaj również liczne koncerty muzyczne czy występy kabaretowe.

Należy tu również wspomnieć o Filharmonii Rybnickiej, która ma swoje źródła w Rybnickiej Orkiestrze Symfonicznej (działającej w mieście od 1934 do 1939 roku). Obecnie siedzibą filharmonii jest scena wspomnianego już Rybnickiego Centrum Kultury, mieszcząca się przy ul. Saint Vallier 1. Filharmonia wykonuje rocznie kilka koncertów w Rybniku i podczas gościnnych występów – przede wszystkim w rybnickich kościołach. Regularnie jest organizowany także tzw. koncert szkolny, czyli występ najzdolniejszych uczniów rybnickiej Szkoły Muzycznej, którzy grają u boku doświadczonych muzyków.

Cykliczne wydarzenia i festiwale w Rybniku

Rybnik może się pochwalić naprawdę sporą ofertą różnych cyklicznych wydarzeń kulturalnych.

Jednym z takich wydarzeń jest Festiwal Górnej Odry z finałem w Rybniku. Podczas trzech dni festiwalowych zaplanowano ponad 130 różnych atrakcji, w tym między innymi: zawody sportowe, kursy ratownicze, spływ kajakowy oraz wiele występów muzycznych. W tym roku wystąpili: Molly Malone’s, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk (w pełnym składzie), Krzysztof Respondek i goście, Rafał Kozik & Przyjaciele, DJ SIMON BIZON (przy industrialnym laserowym pokazie) oraz gwiazda wieczoru – Smolasty.

Innym ciekawym wydarzeniem jest Rybnicki Festiwal Fotografii, który odbywa się już od osiemnastu lat. Osią Festiwalu są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę. W ramach każdej edycji Festiwalu zaprezentowanych zostaje kilkaset zdjęć w formie wystaw – indywidualnych i zbiorowych – oraz w formie multimedialnej. Co ciekawe, wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny i bezpłatnie można otrzymać także katalog festiwalowym, w którym pokazuje się po jednym ze zdjęć każdego artysty.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że od 4 lat w Rybniku odbywa się także Festiwal Śląski Operetki. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a na scenie można zobaczyć największe polskie talenty muzyki operowej i operetkowej.

Nie sposób pominąć także Festiwalu Sztuki Teatralnej, który niedawno obchodził swoje dwudziestolecie. To trzydniowe spotkanie teatrów niezależnych z całej Polski. Zazwyczaj poza występami konkursowymi odbywają się także przedstawienia gościnne najbardziej uznanych polskich teatrów niezależnych.

Nie można zapomnieć o słynnym „Ryjku”, czyli Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. Jest to, organizowany od 1996 roku, festiwal grup kabaretowych. Rokrocznie polskie kabarety mierzą się z różnymi kategoriami, do których muszą napisać premierowe skecze, najlepszy z danej kategorii otrzymuje nagrodę – „Koryto”. Niemal od samego początku funkcjonowania festiwalu w jego organizację byli zaangażowani członkowie Kabaretu Młodych Panów, którzy obecnie pełnią funkcję konferansjerów podczas finałowych koncertów Ryjka.

Kabarety w Rybniku

Jak wcześniej wspomnieliśmy – Rybnik kabaretem stoi. Najlepszym tego przykładem jest słynny „Ryjek”, podczas którego można zobaczyć najlepszych polskich artystów kabaretowych w premierowych skeczach. Zatem mieszkańcom i mieszkankom Rybnika na pewno humoru nie zabraknie, szczególnie, że o dobry najstrój podczas Polskiej Nocy Kabaretowej zadbają najlepsi – między innymi Szymon Łątkowski, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret K2, Dziennikarki Zaangażowane czy komicy z Kabaretu Młodych Panów, Kabaretu Moralnego Niepokoju czy Kabaretu Smile.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.