Blog

Voo Voo i „ANAWA 2020” – Waglewski, Nosowska i Zalewski grają Grechutę

Weronika Horoszczuk-Jacyna
Równo 50 lat po ukazaniu się materiału Marka Grechuty i Anawy, zespół Voo Voo postanowił odświeżyć ponadczasowe utwory, takie jak „Niepewność”, „Korowód”, „Nie dokazuj”, „Będziesz moją panią”. Wojciech Waglewski wraz z gośćmi: Katarzyną Nosowską, Kasai, Krzysztofem Zalewskim i Hubertem „Spiętym” Dobaczewskim wyczarowali album, który jest ukłonem w stronę nieśmiertelnej płyty Marek Grechuta & Anawa. Pamiętali jednak, aby wpleść odpowiednią dawkę swojego własnego, rozpoznawalnego już stylu. Jaki jest efekt tej współpracy?

Na styku gatunków – Grechuta i Zalewski

Z jednej strony Marek Grechuta – mistrz poezji śpiewanej, poeta i kompozytor. Przez blisko 10 lat związany z Piwnicą pod Baranami. Postać, która w historii polskiej muzyki odegrała niebagatelną rolę. Od lat chętnie interpretowany przez różnych artystów. Z drugiej Krzysztof Zalewski – przedstawiciel głównie takich gatunków jak pop i rock alternatywny, rozpoczynający swoją muzyczną przygodę od heavy metalu. Artysta wielokrotnie nagradzany, zbierający masę pozytywnych recenzji. Efektem artystycznego spotkania tej dwójki są utwory „W dzikie wino zaplątani” oraz „Nie dokazuj” z albumu „Anawa 2020”. Młody muzyk z wyczuwalną swobodą porusza się po muzycznym świecie Marka Grechuty i Anawy. Przy akompaniamencie muzyków z zespołu Voo Voo udało mu się nadać piosenkom nowego charakteru nie gubiąc przy tym ich istoty.

Anawa 2020, czyli Nosowka w duecie z Tuwimem

Niezwykle klimatycznym utworem w wykonaniu Voo Voo i Katarzyny Nosowskiej jest „Zadymka”. Artystka po raz kolejny pokazuje w nim ile siły kryje się w melancholii. Nie jest to pierwsza współpraca Katarzyny Nosowskiej z Wojciechem Waglewskim. Wcześniej wokalistka pojawiła się w utworze Voo Voo zatytułowanym „Nim stanie się tak, jak gdyby nic nie było” z płyty „Flota zjednoczonych sił” (1997) oraz utworze „Wzgórze” (1998). Była to piosenka zarazem otwierająca album i odgrywająca kluczową rolę w jego promocji.

Voo Voo i Waglewski w hołdzie dla Grechuty

Warto przypomnieć, że Wojciech Waglewski zajmował się twórczością Marka Grechuty przy okazji produkcji płyty „Projekt Grechuta” zespołu Plateau. Anawę traktuje jak pierwowzór wielu dzisiejszych projektów muzycznych, tak chętnie słuchanych przez młode pokolenie. O swojej interpretacji kultowego albumu mówił w wywiadzie:

„Nie zamierzam proponować bardzo odkrywczych wersji tych klasycznych utworów, chociaż niektóre piosenki znacznie różnią się od wersji Marka i Anawy, bo jesteśmy innym zespołem. Gdyby ktokolwiek chciał się wziąć za utwory Voo Voo, nigdy nie zrobi ich jak zespół Voo Voo. Piosenki Grechuty gramy na takich zasadach, jak gra się covery i standardy, to znaczy z największą pokorą wobec kompozycji i tekstu, ale po swojemu.”

Voo Voo, jako zespół kontrowersyjny i nietuzinkowy, daje przykład na to, jak powinno się robić covery. Szczególnie twórczości artystów tak wybitnych i zasłużonych jak Marek Grechuta z zespołem Anawa.

Voo Voo i goście na koncertach „ANAWA 2020” w 2022! Gdzie kupić bilety?

W 2022 mamy szansę usłyszeć na żywo niezwykłe aranżacje zespołu Voo Voo oraz ich gości. Na koncertach Voo Voo wykona interpretacje piosenek z albumu „Marek Grechuta & Anawa”, w których pojawiają się Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Hubert „Spięty” Dobaczewski i Katarzyna „Kasai” Piszek. Na scenie zobaczymy między innymi Tomasza Organka i Kasię Lins. Zarezerwuj bilety na Anawę 2020 i przekonaj się jak współcześnie brzmią najlepsze utwory Marka Grechuty!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.