SPIS TREŚCI:
Ewa Farna – początki muzycznej kariery
Urodziła się w 1993 roku w czeskim Tyrzńcu i wychowywała się niedaleko niego – w Wędryni. Pochodzi z polskiej rodziny, choć – jak sama podkreśla – w domu rodzinnym mówiło się raczej gwarą cieszyńską. Od dziecka związana była z muzyką – często uczestniczyła w różnych konkursach i przeglądach piosenek. Drugą jej wielką pasją był sport, a konkretnie narty – przed rozpoczęciem kariery muzycznej była nawet członkinią klubu narciarskiego SKI Beskid, gdzie trenowała się w slalomie i zjeździe.
Po wygranym Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie, zauważył ją producent muzyczny Leszek Wronka i rozpoczęli pracę nad pierwszymi piosenkami Farnej, które zostały wydane w 2006 roku na czeskim rynku muzycznym w albumie „Měls mě vůbec rád”. Krążek szybko podbił listy przebojów w Czechach, zyskując status platynowej płyty. W tym samym czasie, młoda artystka wzięła udział w programie „Szansa na sukces”, gdzie zajęła pierwsze miejsce za interpretację hitu Ryszarda Rynkowskiego „Za młodzi, za starzy” – w finale wystąpiła z wykonawcą, autorem tekstu – Jackiem Cyganem oraz z Piotrem Rubikiem.
Ewa Farna debiutuje w Polsce
W Polsce, Ewa Farna zadebiutowała w 2007 roku, polskojęzyczną wersją swojego pierwszego albumu, który został nazwany „Sam na sam”. Już dwa lata później wypuściła krążek „Cicho”, promowany przez single „Cicho”, cover hitu Urszuli „Dmuchawce, latawce, wiatr” oraz „La la laj”. Silny i charakterystyczny głos Ewy Farnej szybko spodobał się słuchaczom i słuchaczkom. Dlatego też nie można się dziwić, że druga płyta artystki pokryła się podwójna platyną, a plebiscycie Superjedynki została wyróżniona, zyskując zmiano „Płyty roku”. W podobnym czasie piosenkarka wraz z Kubą Molędą nagrała polskie wersje językowe piosenek z filmu dla młodzieżowego „Camp Rock” i „Camp Rock 2” – nagrali między innymi „Nie zmieniajmy nic”.
5 listopada 2010 roku artystka wylansowała swój trzeci polskojęzyczny krążek „EWAkuacja”, który był promowany przez dość ostry rockowy kawałek pod tym samym tytułem. Mniej więcej pół roku później album zyskał status platynowej płyty. We wrześniu 2011 roku zagrała jeden z większych koncertów w swojej karierze – z okazji osiemnastych urodzin Farnej zorganizowano wydarzenie w Hali Expo Silesia w Sosnowcu, podczas którego gościnnie wystąpił zespół Afromental.
Rok 2011 był dla Ewy Farnej przepełniony ważnymi wydarzeniami. Poza osiemnastymi urodzinami, udziałem w kampanii „Monster High”, artystka została nagrodzona Europejską Nagrodą Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy (miała także nominację do nagrody najlepszego europejskiego wykonawcy). W kolejnych latach podbijała listy przebojów hitami takimi, jak „Znak”, „Ulubiona rzecz” czy „Na ostrzu”, a jej kolejne albumy cieszyły się niemniejszą popularnością niż pierwsze krążki. Fani i fanki Farnej z zafascynowaniem oglądają także, jak ich idolka angażuje się w różne akcje społeczne – swego czasu wzięła udział w akcji Ice Bucket Challenge (uświadamiającej problem stwardnienia zanikowego bocznego), później zaangażowała się także w #Hot16Challenge2 i nagrała swój kawałek. Artystce nie brakuje także dystansu do siebie i humoru – w 2015 roku sparodiowała hit Meghan Trainor „All About That Bass”, nagrywając muzyczną odpowiedź, którą zatytułowała „Biodra jak szafa”, na zaczepki dotyczące jej figury i wagi.
Od 2017 roku prowadziła w radiu RMF FM audycję „To lubię”. Była także jurorką w kilku programach rozrywkowych – między innymi w: „X Factorze”, „Idolu” czy „Śpiewajmy razem. All Together Now”, pełniła również funkcję kapitanki jednej z drużyn w „Bitwie na głosy”.
Ewa Farna – „Umami”
Po siedmiu latach od ostatniego krążka, Ewa Farna powróciła do fanów i fanek z nowym materiałem. „Umami” – bo taki właśnie tytuł nosi najnowszy album piosenkarki – jest swoistym zbiorem przemyśleń młodej, ale doświadczonej kobiety, żony i matki, która zdaje się mieć świadomość tego, kim jest i tego, jak jej życie zostało wzbogacone, dzięki rodzinie. Jak mówi sama Ewa Farna: „Dla każdego „UMAMI” może być czymś innym - dla mnie stało się nim macierzyństwo, które wzbogaciło moje wcześniej też smaczne i szczęśliwe życie, jednak teraz to jeszcze jeden krok naprzód, następny poziom”. „Umami” to dość dwuznaczny tytuł dla płyty – z jednej strony może być on odniesieniem do piątego smaku, którym jest właśnie umami, a z drugiej strony może być grą słów – Umami-U mamy, czyli nawiązaniem do miejsca, gdzie człowiek czuje się najspokojniej i najbezpieczniej.
Kawałki, które znalazły się na płycie „Umami”, są efektem pracy wykonawczyni z artystami z całej Europy – przy tworzeniu płyty współpracowała z m.in.: Mery Spolsky, Margaret, Sanah czy Kacezetem. Album promowały kawałki: „Ciało”, „Wersja 2.0” czy tytułowe „Umami”.
Umami Tour
Pod koniec maja artystka trzy piosenki z najnowszej płyty w wersji akustycznej, co miało być zapowiedzią najnowszej trasy koncertowej Ewy Farnej, która ma odbyć się już jesienią tego roku. Piosenkarka odwiedzi z Umami Tour 5 klubów w Polsce (w Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi). Wybierzcie swoje miasto i spędźcie niesamowity wieczór w towarzystwie świetnej muzyki Ewy Farnej!
Komentarze