Blog

Aktorski narybek w spektaklu „Fanatyk” – komedii w reż. Michała Tylki

Asia Tarasińska
Słowo „narybek” jest z pewnością dobrze znane Andrzejowi Gałeckiemu. W końcu to fanatyk wędkarstwa. Według Słownika Języka Polskiego są to „młode ryby w okresie od rozpoczęcia samodzielnego żerowania do ukończenia pierwszego roku życia”. Wyraz ten określa również grupę osób stawiających pierwsze kroki w nowej dziedzinie. Swoją przygodę z aktorstwem zaczyna część obsady „Fanatyka”. Przed Wami Mikołaj Kubacki, Łukasz Szczepanowski oraz Zofia Bohosiewicz i Kamila Janik.

Mikołaj Kubacki w roli Jakuba Gałeckiego

To on jest narratorem w filmie „Fanatyk” w reżyserii Michała Tylki. Głos Mikołaja Kubackiego prowadzi nas przez meandry życia z zapalonym wędkarzem pod jednym dachem. Na ekranie stworzył postać wycofanego młodego chłopaka, który w końcu przechodzi załamanie nerwowe. Doprowadziła do tego pasja ojca, pod którą podporządkowane było życie rodziny Gałeckich. Rola w „Fanatyku” to debiut Mikołaja Kubackiego na dużym ekranie. Później współpracował z uznanymi twórcami filmowymi: Wojciechem Smarzowskim czy Kasią Adamik.

Mikołaj Kubacki jest absolwentem krakowskiego Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych. Od 2019 roku współtworzy zespół aktorski Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, legendarnej polskiej sceny. W słynnym krakowskim teatrze debiutował w produkcji „Nic” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Razem z wybitnym aktorem teatralnym, Janem Peszkiem, prowadził spacer po zakamarkach Starego Teatru. Przypomnimy Wam, że Jan Peszek też wie co nieco o wędkarstwie, ponieważ zagrał w filmie „Dzień wielkiej ryby”.

Mimo, że jest młodym aktorem, Mikołaj Kubacki ma ogromną świadomość jak długim procesem jest budowanie postaci. To nie tylko nauka scenariusza, godziny spędzone na charakteryzacji, a potem czas na planie podczas nagrywania scen. To także żmudna praca w poszukiwaniu inspiracji przed rozpoczęciem zdjęć. Mikołaj Kubacki zawsze z uwagą buduje swoje role. Podczas pracy na planie serialu „Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego miał ze sobą zawsze książkę Anny Achmatowej, XX-wiecznej poetki, która pomagała mu uwiarygodnić bohatera.

Łukasz Szczepanowski, czyli Patryk Gałecki

Łukasz Szczepanowski, podobnie jak Mikołaj Kubacki, ukończył krakowski Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych. Pracę w zespole aktorskim Narodowego Starego Teatrum im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie rozpoczął w 2017 roku. Współpracował tutaj z Kubą Kowalskim, Agnieszką Glińską, Mateuszem Pakułą i Barbarą Wysocką.

Młody aktor gra również w krakowskim Teatrze STU założonym przez Krzysztofa Jasińskiego. Zagrał w spektaklu „Cabaret”, „Balladyna”, „Rewizor” oraz „Trzy siostry”. Na swoim profilu na Instagramie dzieli się z obserwującymi informacjami o spektaklach, w których aktualnie gra. Wśród wielu postów pojawił się również spektakl komediowy „Fanatyk”.

Na dużym ekranie pojawił się w epizodycznych rolach w produkcjach „8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Piłsudski” oraz „1800 gramów”.

Łukasz Szczepanowski jako Patryk Gałecki nie zwraca dużej uwagi na wędkarską pasję ojca. Często nie ma go w domu. W filmowej adaptacji słynnej copypasty widzimy, że w niektórych kwestiach mają podobne zdanie. Zgadzają się, że ryby są zdrowe i warto je jeść. Czy w spektaklu „Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową” również będą tak zgodni?

W roli Justyny Zofia Bohosiewicz lub Kamila Janik

W roli Justyny, narzeczonej Patryka Gałeckiego, występują dwie młode aktorki – Zofia Bohosiewicz oraz Kamila Janik. Justyna dopiero poznaje oryginalną rodzinę Gałeckich. Czy także podda się wędkarskiej pasji głowy rodziny?

Zofia Bohosiewicz stawia swoje pierwsze kroki jako aktorka. Studiowała Aktorstwo Nowych Mediów w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończyła także Szkołę Aktorską Teatru Śląskiego i zagrała w spektaklu dyplomowym „IV przykazanie” w reżyserii Agnieszki Radzikowskiej.

Kamila Janik, tak jak Mikołaj Kubacki i Łukasz Szczepanowski, ukończyła Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Była związana z Teatrem Panopticum, a w 2022 roku zasiliła zespół aktorski Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Zagrała w serialu „Barwy szczęścia” oraz „Pod powierzchnią”, a także nietypowym serialu internetowym „Nienasycenie”.

Bilety na spektakl „Fanatyk”

Spektakl „Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową” jesienią 2022 zabierze nas na głęboką wodę. Michał Tylka wyreżyserował zarówno film, jak i przedstawienie, więc dobrze zna poczucie humoru Andrzeja Gałeckiego. W rolę fanatyka wędkarstwa wcieli się po raz kolejny Piotr Cyrwus. Obok Piotra Cyrwusa oraz młodego pokolenia aktorów na scenie pojawi się również Maja Barełkowska jako Wioletta Gałecka.

Aktualny repertuar oraz bilety do teatru znajdziecie w zakładce „Teatr” na Adria-Art. Rezerwujcie miejsca, zanim Andrzej Gałecki z rodziną odpłynie do kolejnego miasta.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.