Filharmonie i opery to często najokazalsze gmachy w mieście. Koncerty symfoniczne z dziesiątkami artystów na scenie to definicja prestiżu i dlatego włodarze nie skąpią środków, by zadbać o swoją wizytówkę.
Niestety, taka instytucja to również ogromne koszty. Zorganizowanie jednej próby dla całego zespołu symfonicznego to dziesiątki tysięcy złotych. Pomieszczenia muszą spełnić niezliczoną ilość warunków techniczno-akustycznych, a to wszystko z poszanowaniem rangi miejsca i dbałości o szczegóły estetyczne.
Jak wypadają w tym świetle polskie gmachy? Poniżej wytypowaliśmy pięć sal, które uważamy za najpiękniejsze i najciekawsze.
5. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy – klasycyzm i wysoka jakość
Historia budynku sięga 1953 roku, gdy prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło uchwałę o budowie filharmonii w Bydgoszczy. Zwycięski projekt architektoniczny nawiązuje z zewnątrz do Filharmonii Narodowej w Warszawie, która była wówczas w trakcie odbudowy.
Najważniejszym elementem, na który położony był nacisk, to akustyka – do dziś uznawana jest za jedną z lepszych w Polsce, a sam Jerzy Waldorff określał ją mianem „cudu”.
Wnętrza pomieszczeń zachowane są w stylu charakterystycznym dla okresu budowy lat 50., tj. socrealizmu klasycyzującego. Duża sala może pomieścić 880 widzów. Filharmonia organizuje setki wydarzeń rocznie. W samym 2010 roku mogliśmy usłyszeć w jej wnętrzu 360 koncertów.
Aktualny repertuar naszych wydarzeń w Filharmonii Pomorskiej znajdą Państwo TUTAJ.
4. Filharmonia Gorzowska – młoda instytucja z wielkimi planami
Filharmonia w Gorzowie to stosunkowo młoda instytucja kultury. Początek jej budowy miał miejsce w 2009 roku. W 2011 budowa dobiegła końca, co zainaugurowało pierwszą w Gorzowie etatową orkiestrę symfoniczną. Filharmonia jest częścią większego kompleksu Centrum Edukacji Artystycznej, która cały czas jest rozbudowywana. Obecnym dyrektorem instytucji jest Mariusz Wróbel.
Główna sala koncertowa posiada powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych i jest w stanie pomieścić 598 widzów. Wyjątkową cechą sali są tzw. mobilne reflektory akustyczne wiszące nad sceną, dzięki którym można kreować szereg różnych scenariuszy dźwiękowych.
Aktualny repertuar naszych wydarzeń w Filharmonii Gorzowskiej znajdą Państwo TUTAJ.
3. Opera Nova w Bydgoszczy – gmach złożony z trzech kręgów
Pierwsze przedstawienia o charakterze teatralno-muzycznym były organizowane w Bydgoszczy już na początku XVII wieku, natomiast opery sensu stricte miały miejsce od XIX wieku w Teatrze Miejskim.
Po drugiej wojnie światowej scena operowa wróciła do miasta w 1955 roku w wyniku utworzenia Studia Operowego. Na własny budynek należało jednak długo poczekać. Budowa Opery Nova rozpoczęła się w 1973, a zakończyła… w 2006 roku.
Opera Nova znajduje się w centrum miasta, nad rzeką Brdą, i składa się z trzech kręgów.
W pierwszym mieści się główna sala widowiskowa dla 803 widzów. Drugi krąg to m.in. klub aktora, sala orkiestry i duża sala prób baletu. Trzeci krąg przeznaczono na centrum kongresowe Opery Nova.
Dotychczas mieliśmy okazję zrealizować w Operze m.in. koncert Krzysztofa Cugowskiego, spektakl Nerwica natręctw czy Ucho Prezesa czyli Scheda.
2. Opera i Filharmonia w Białymstoku – najnowocześniejsze centrum kulturalne
Opera i Filharmonia Podlaska to prawdziwy gigant na skalę europejską. Tak jak w wielu innych przypadkach, początkowo Orkiestra Symfoniczna Opery nie posiadała własnej siedziby i korzystała z możliwości, jakie oferowały sale teatralne. Stopniowo, wraz z rozwojem instytucji, wzrastały możliwości organizacyjne, co w 2004 roku zaowocowało wnioskiem dot. budowy „Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki – Opera Podlaska”.
Ideą instytucji jest ujęcie Białegostoku jako kulturalnego łącznika między Europą Wschodnią a Zachodnią. Budynek został oddany do użytku w 2012 roku.
Wnętrze głównej sali posiada aż 2000 metrów kwadratowych powierzchni i posiada na widowni od 756 do 853 miejsc (w zależności od zagospodarowania orkiestronu). We wnętrzu sali dominują zielone barwy, co stanowi jej bardzo charakterystyczną cechę.
Aktualne wydarzenia organizowane w OiFP znajdą Państwo TUTAJ
1. Prestiżowa Filharmonia w Szczecinie – ikona architektury i lodowa góra
W 2014 do użytku został oddany budynek Filharmonii w Szczecinie. Pomimo kontrowersji budynek uzyskał w 2015 roku prestiżową nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. Po raz pierwszy nagrodzony został budynek z Polski. Wnętrze sali symfonicznej – nazywanej nie bez powodu salą słoneczną – może pomieścić ponad 950 osób.
Złote wnętrza i szereg nachyleń tworzą promienistą mozaikę, która zdobi przestrzeń światłem. Równocześnie sala zachowuje elegancję, a jej układ przypomina o tym, co w pomieszczeniu jest najważniejsze – scena.
Sala Filharmonii w Szczecinie gościła m.in. zespół Varius Manx z Kasią Stankiewicz
Aktualny repertuar Filharmonii w Szczecinie TUTAJ.
Komentarze