Blog

“Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa” – słynna copypasta w teatrze

Sabina Sikorska
Na pozór wędkarstwo nie wydaje się być inspirującym tematem. Internetowa copypasta Malcolma XD dowiodła, że nic bardziej mylnego! Na podstawie historii o „fanatyku wędkarstwa” powstał już film, serial, a jesienią premierę będzie miał spektakl teatralny.

„Fanatyk” na Netflixie

Pierwszą próbą przeniesienia kultowego tekstu o starym – fanatyku wędkarstwa poza fora internetowe i media społecznościowe był krótkometrażowy film. To produkcja oryginalna z 2017 roku nieistniejącego już serwisu streamingowego Showmax – po likwidacji portalu film pojawił się na Netflixie. Reżyserii podjął się Michał Tylka, a w obsadzie znaleźli się uznani aktorzy: Piotr Cyrwus, Jan Nowicki, Marian Dziędziel i Anna Radwan. Produkcja pokazuje sceny z życia rodziny Gałeckich, której całe funkcjonowanie podporządkowane jest zainteresowaniu ojca – wędkarstwu. Film trwa niewiele ponad 30 minut, ale w ciągu krótkiego czasu wspaniale oddaje atmosferę i specyficzny humor słynnej pasty. Obsadzenie Piotra Cyrwusa w roli ojca pasjonata, dla którego jedynym tematem rozmów od lat jest wędkarstwo było strzałem w dziesiątkę. Aktor pokazał szeroką gamę swoich komediowych możliwości, a postać fanatyka wędkarstwa stałą się kolejną, po “Ryśku z Klanu”, jego kultową rolą.

Dalsze losy rodziny fanatyka w serialu olx

Popularność copypasty i sukces filmu skłoniły portal olx.pl do stworzenia serialu “Fanatyk. Historia prawdziwa” opowiadającego dalsze losy “starego” i jego rodziny. Miniserial był przy okazji reklamą nowej opcji, która pojawiła się na portalu – możliwości wypożyczenia sprzętu na krótki czas. W 2021 roku na portalu youtube pojawiło się kilka odcinków tego cyklu – pierwszy z nich został wrzucony 7 kwietnia o 5:30 – godzinie idealnej na rozpoczęcie wędkowania. Za scenariusz reklam był odpowiedzialny sam autor pasty – Malcolm XD oraz reżyser filmu “Fanatyk” Michał Tylka, dzięki czemu produkcja zachowuje humor i błyskotliwe dialogi pierwowzoru. W czerwcu 2021 roku pojawiła się wakacyjna odsłona przygód ojca fanatyka i rodziny Gałeckich, czyli “Fanatyk: Król Bałtyku”.

Kolejne cztery odcinki pokazywały letnią podróż na wczasy Andrzeja Gałeckiego z synami – Kubą i Patrykiem oraz ich partnerkami. Tym razem poprzez komediowe przedstawienie polskich rodzinnych wakacji portal olx promował opcję wyszukiwania dogodnych noclegów.

„Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową” – komedia teatralna

W 2022 roku copypasta o fanatyku wędkarstwa powraca po raz kolejny – tym razem na deski teatrów w całej Polsce. Spektakl “Fanatyk: Mistrzostwa Świata w Łowieniu Metodą Gruntową” to szansa na usłyszenie wędkarskich historii o “szczupaku królu wody” na żywo. Obsesja Andrzeja Gałeckiego – wędkarstwo przybiera coraz to nowe formy i podczas przedstawienia widzowie przekonają się, że stary fanatyk nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Za reżyserię spektaklu odpowiada ponownie Michał Tylka, a w roli jedynego w swoim rodzaju fanatyka wystąpi Piotr Cyrwus. Role pozostałych członków rodziny należą do Mai Berełkowskiej – żony Andrzeja, Mikołaja Kubackiego i Łukasza Szczepanowskiego grających synów oraz Zofii Bohosiewicz/Kamili Janik wcielających się w Justynę – przyszłą synową zapalonego wędkarza. Akcja spektaklu koncentruje się wokół Mistrzostw Świata w Łowieniu Metodą Gruntową, które to namiętnie śledzi w telewizji Andrzej. Dzień, w którym polska reprezentacja wędkarska walczy o zwycięstwo w Kazachstanie stanie się przełomowym momentem w życiu rodziny Gałeckich.

Spektakl o fanatyku wędkarstwa – bilety

Premiera spektaklu o najbardziej znanym polskim fanie wędkarstwa już jesienią! To pierwsza okazja, by zobaczyć Piotra Cyrwusa w roli fanatyka na żywo. Czy specyficzny urok postaci “mojego starego” da się uchwycić także w teatrze? Jak poradzą sobie pozostali aktorzy w rolach członków rodziny Gałeckich? Przekonajcie się sami – sprawdźcie nasz repertuar wydarzeń teatralnych i rezerwujcie bilety.

Komentarze

Robnlf
In today's rapid world, staying informed about the latest updates both locally and globally is more crucial than ever. With a plethora of news outlets vying for attention, it's important to find a trusted source that provides not just news, but analyses, and stories that matter to you. This is where <a href=https://www.usatoday.com/>USAtoday.com </a>, a premier online news agency in the USA, stands out. Our commitment to delivering the most current news about the USA and the world makes us a go-to resource for readers who seek to stay ahead of the curve. Subscribe for Exclusive Content: By subscribing to <a href=https://www.usatoday.com/>USAtoday.com</a>, you gain access to exclusive content, newsletters, and updates that keep you ahead of the news cycle. <a href=https://www.usatoday.com/>USAtoday.com </a> is not just a news website; it's a dynamic platform that strengthens its readers through timely, accurate, and comprehensive reporting. As we navigate through an ever-changing landscape, our mission remains unwavering: to keep you informed, engaged, and connected. Subscribe to us today and become part of a community that values quality journalism and informed citizenship.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.