Blog

Piotr Cyrwus - „Fanatyk” wędkarstwa w adaptacji copypasty internetowej

Sabina Sikorska
Od odejścia aktora z serialu „Klan” minęło już 10 lat, a mimo to widzowie kojarzą go głównie z roli pociesznego Ryszarda Lubicza. Piotr Cyrwus ma jednak niezwykle bogate doświadczenie teatralne i filmowe, a jego niedawna rola ojca-wędkarza w „Fanatyku” może stać się równie kultowa jak „Rysiek”.

Niełatwe początki

Piotr Cyrwus pochodzi z Małopolski – wychował się w niewielkiej wsi Waksmunda, gdzie od najmłodszych lat posługiwał się gwarą góralską. Na studiach nie przysparzało mu to popularności i przez wiele lat aktor unikał ról, w których mógłby wykorzystać swoją znajomość gwary. Cyrwus uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie – za pierwszym razem nie przeszedł egzaminów wstępnych, udało się mu to jednak za drugim razem. Wspominając swoje studenckie lata aktor zaznacza, że nigdy nie zależało mu na zdobyciu popularności, dotarciu do szerokiej publiczności – jego marzeniem było pozostanie w teatrze. Jak mówi w wywiadzie z Robertem Migdałem z portalu Telemagazyn.pl:

„My, aktorzy po krakowskiej szkole, nawet nie jeździliśmy do Wrocławia na Przegląd Piosenki Aktorskiej, żeby nie być popularnym (uśmiech). Chcieliśmy grać w Teatrze Starym lub, ewentualnie, w Teatrze Słowackiego, wielkie role. No i grać tam całe życie, jak nasi mistrzowie: Trela, Stuhr, Nowicki, Globisz.”

Kariera Piotra Cyrwusa potoczyła się jednak inaczej, a on sam stał się znany wśród widzów w całej Polsce.

Teatr, kino, telewizja…

Początkowo wyglądało na to, że plany na przyszłość aktora się spełnią. Po ukończeniu studiów związał się na stałe z Teatrem Polskim w Warszawie, a rok później przeniósł się do Łodzi do Teatru im. S. Jaracza. W 1989 roku dołączył do obsady Teatru STU, a po 3 latach zaczął pracę w Teatrze Starym w Krakowie. W międzyczasie występował w bardzo wielu spektaklach telewizyjnych i grał, najczęściej role epizodyczne, w filmach. Punktem przełomowym była decyzja o poprowadzeniu programu rozrywkowego na antenie nieistniejącej już TV Wisła – droga do kariery w telewizji została wtedy otwarta.

W 1997 roku Cyrwus dostał rolę Ryszarda Lubicza w telenoweli „Klan” – w rozmowie z Robertem Migdałem przyznaje, że kiedy jechał na casting był przekonany, że zgłasza się do obsady filmu, nie serialu. Tymczasem los spłatał mu figla i artysta przez kolejne 15 lat wcielał się w postać przykładnego męża i ojca. Z biegiem lat „Rysiek z Klanu” stał się kultową postacią – dla niektórych synonimem pantoflarza, ale dla innych symbolem wiernego i dobrego mężczyzny.

Piotr Cyrwus – prywatnie

Aktor dba o swoją prywatność i niewiele wiadomo na temat jego życia osobistego. Związany jest z Mają Barełkowską, również aktorką, a dawniej koleżanką ze studiów. Para ma wspólnie trójkę dzieci, jednak aktor rzadko wypowiada się na ten temat i zaznacza, że jego rodzina nie pragnie popularności. Piotr Cyrwus dał się poznać jako wielbiciel zwierząt – jego występ jako szefa gangu w kampanii „Mafia w sieci” spotkał się z ogromnie entuzjastycznym przyjęciem. Filmy promowały portal Charytatywni.allegro.pl, gdzie odbywały się licytacje na rzecz fundacji prozwierzęcych takich jak Przytul Psa czy Miasto Kotów. Jak się okazało, nowy wizerunek aktora – stanowczego twardziela z potężnym wąsem został z nim na dłużej. Niedługo po realizacji kampanii charytatywnej Piotr Cyrwus otrzymał bowiem rolę w ekranizacji… kultowej pasty internetowej autorstwa Malcolma XD pt. „Fanatyk”. Występ w roli ojca – wędkarza okazał się być kolejnym przełomem w jego karierze.

„Fanatyk” – teatralne zaskoczenie jesienie 2022

Ekranizacja internetowej pasty powstała w 2017 roku. To krótkometrażowy film w reżyserii Michała Tylki. Postać szalonego ojca-wędkarza tak bardzo przypadła do gustu widzom, że popularność tej historii postanowił wykorzystać portal olx.pl. W zeszłym roku na ich kanale na YouTube pojawił się miniserial o dalszych losach tytułowego ojca-fanatyka. Przy produkcji współpracowali: twórca pasty – Malcolm XD oraz reżyser „Fanatyka”. To jednak jeszcze nie koniec, jesienią 2022 roku będzie można obejrzeć Piotra Cyrwusa jako wędkarza na deskach teatru! Mamy przeczucie, że ta Fanatyk jako komedia teatralna będzie absolutnym hitem – nie możecie tego przegapić!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.