Aktor, reżyser, pedagog. Jerzy Stuhr był artystą, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego dorobek artystyczny broni się sam.
Jerzy Stuhr był wybitnym artystą teatralnym i filmowym. To aktor, który równie wspaniale radził sobie w rolach dramatycznych, jak komediowych. Przez całe swoje życie współpracował z najlepszymi reżyserami w Polsce i we Włoszech. Jego kunszt został doceniany przez publiczność i krytyków.
Aktor od pokoleń związany był z Krakowem. To tam ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i zdobył dyplom PWST. Jerzy Stuhr w 1994 zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych, przez lata pełnił też funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Od samego początku swojej kariery Stuhr był zaangażowany w wybitne projekty artystyczne – jedną z pierwszych ról, którą zdobył po ukończeniu szkoły aktorskiej, była postać Belzebuba w głośnych Dziadach Konrada Swinarskiego.
Duże znaczenie dla rozwoju kariery Jerzego Stuhra miała współpraca z Krzysztofem Kieślowskim w drugiej połowie lat 70. Aktor wystąpił m.in. w Bliźnie i Spokoju. Stuhr pisał także dialogi do filmów Kieślowskiego. Jerzy Stuhr szybko wyrósł na jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, reprezentanta kina moralnego niepokoju.
Zwrotem w aktorskiej drodze Stuhra była główna rola w Seksmisji Juliusza Machulskiego. Aktor wreszcie mógł się pochwalić swoim ogromnym talentem komediowym, który wykorzystał także w kolejnych filmach tego samego reżysera – w Kingsajzie i Deja vu.
Po wielu doświadczeniach aktorskich Jerzy Stuhr zaczął zajmować się także reżyserią – najpierw w teatrze i Teatrze Telewizji, następnie w kinie. Pierwszym filmem, który zrealizował jako reżyser i jednocześnie odtwórca głównej roli, był Spis cudzołożnic. Inne produkcje filmowe w reżyserii Jerzego Stuhra to m.in. Korowód i Obywatel. Problemy zdrowotne zmusiły jednak artystę do porzucenia reżyserii.
Jerzy Stuhr przeszedł zawał serca, po którym zdecydował się podzielić swoimi doświadczeniami w książce „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”. To intymne wyznanie ukazało siłę i determinację aktora w walce z przeciwnościami losu. Jerzy Stuhr przeszedł także udar mózgu oraz chorował na nowotwór, co dodatkowo komplikowało jego stan zdrowia. Aktor zmarł 9 lipca 2024 roku w wieku 77 lat po długiej walce z chorobą.
Jerzy Stuhr - repertuar występów