Jerzy Stuhr

Bio

Aktor, reżyser, pedagog. Jerzy Stuhr jest artystą, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego dorobek artystyczny broni się sam.

Jerzy Stuhr jest wybitnym artystą teatralnym i filmowym. To aktor, który równie wspaniale radzi sobie w rolach dramatycznych, jak komediowych. Przez całe swoje życie współpracuje z najlepszymi reżyserami w Polsce i we Włoszech. Jego kunszt jest doceniany przez publiczność i krytyków.

Aktor od pokoleń związany jest z Krakowem. To tam ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i zdobył dyplom PWST. Jerzy Stuhr od 1994 ma tytuł profesora sztuk teatralnych, przez lata pełnił też funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Od samego początku swojej kariery Stuhr był zaangażowany w wybitne projekty artystyczne – jedną z pierwszych ról, którą zdobył po ukończeniu szkoły aktorskiej, była postać Belzebuba w głośnych Dziadach Konrada Swinarskiego.

Duże znaczenie dla rozwoju kariery Jerzego Stuhra miała współpraca z Krzysztofem Kieślowskim w drugiej połowie lat 70. Aktor wystąpił m.in. w Bliźnie i Spokoju. Stuhr pisał także dialogi do filmów Kieślowskiego. Jerzy Stuhr szybko wyrósł na jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, reprezentanta kina moralnego niepokoju.

Zwrotem w aktorskiej drodze Stuhra była główna rola w Seksmisji Juliusza Machulskiego. Aktor wreszcie mógł się pochwalić swoim ogromnym talentem komediowym, który wykorzystał także w kolejnych filmach tego samego reżysera – w Kingsajzie i Deja vu.

Po wielu doświadczeniach aktorskich Jerzy Stuhr zaczął zajmować się także reżyserią – najpierw w teatrze i Teatrze Telewizji, następnie w kinie. Pierwszym filmem, który zrealizował jako reżyser i jednocześnie odtwórca głównej roli, był Spis cudzołożnic. Inne produkcje filmowe w reżyserii Jerzego Stuhra to m.in. Korowód i Obywatel. Problemy zdrowotne zmusiły jednak artystę do porzucenia reżyserii.

W jakich spektaklach występuje Jerzy Stuhr?

Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor i reżyser, wciela się w rolę Konstantina Stanisławskiego w spektaklu „Geniusz”, będącym polską prapremierą dramatu Tadeusza Słobodzianka. Obok Jacka Braciaka, grającego Stalina, Stuhr prezentuje na scenie zderzenie dwóch monumentalnych postaci historii i teatru, co stanowi swoiste podsumowanie jego półwiecznej kariery. Aktor odpowiada również za reżyserię tego spektaklu.

W repertuarze Adria Art był spektakl, który Jerzy Stuhr wyreżyserował dla Teatru Polonia i w którym grał główną rolę. „Ich czworo” to tragifarsa poświęcona życiu rozpadającego się małżeństwa. Ofiarą kłótni rodziców staje się ich córeczka. Na scenie Stuhrowi towarzyszyli m.in. Sonia Bohosiewicz, Tomasz Kot, Renata Dancewicz i Izabela Kuna.


Wrocław

22.06.2024
19:00
Wrocław Teatr Muzyczny Capitol
Geniusz - Jerzy Stuhr i Jacek Braciak w spektaklu Teatru Polonia
23.06.2024
19:00
Wrocław Teatr Muzyczny Capitol
Geniusz - Jerzy Stuhr i Jacek Braciak w spektaklu Teatru Polonia

Wrocław

22.06.2024
19:00
Wrocław Teatr Muzyczny Capitol
Geniusz - Jerzy Stuhr i Jacek Braciak w spektaklu Teatru Polonia
23.06.2024
19:00
Wrocław Teatr Muzyczny Capitol
Geniusz - Jerzy Stuhr i Jacek Braciak w spektaklu Teatru Polonia

Jerzy Stuhr - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.