Blog

Wyjątkowy wieczór muzyczny, czyli Planet LEM: RGG & Robert Więckiewicz

Asia Tarasińska
Dźwięki fortepianu, kontrabasu i perkusji przeplatające się z brzmieniem głosu jednego z najbardziej cenionych polskich aktorów. Tak zapowiada się wyjątkowy koncert, podczas którego na jednej scenie spotka się muzyka, największe dzieła Stanisława Lema oraz sztuka aktorska. Wydarzenie „Planet LEM: RGG & Robert Więckiewicz” zabierze Was do świata fantastyki. Przewodnikami podczas tej wyprawy będzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk, czyli jazzowy zespół RGG oraz Robert Więckiewicz, aktor teatralno-filmowy.

Oryginalny koncert, czyli „Planet LEM: RGG & Robert Więckiewicz”

Stanisław Lem to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy, futurolog, filozof, reprezentant fantastyki naukowej i hard science fiction. Żył w latach 1921-2006. Z jego twórczością zaznajamiani są nawet uczniowie w szkołach. Do najsłynniejszych dzieł tego pisarza należą „Dzienniki gwiazdowe”, „Bajki robotów”, „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Szpital Przemienienia” oraz „Solaris”. Ostatni tytuł stał się inspiracją dla zespołu RGG do stworzenia oryginalnego koncertu. Jazzowa grupa zaprosiła do współpracy Roberta Więckiewicza. Artystycznym bodźcem w tworzeniu wydarzenia stała się również publikacja „Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe”.

Koncert „Planet LEM: RGG & Robert Więckiewicz” to muzyczno-literacki wieczór, podczas którego artyści zabiorą Was na wyprawę przez wyobraźnię, cytaty z dzieł Lema, dźwięki fortepianu, kontrabasu oraz perkusji. Słowa pochodzące z książek polskiego futurologa usłyszycie z ust legendarnego aktora Roberta Więckiewicza.

Punktem wyjścia dla stworzenia tego koncertu była płyta „Mysterious Moments on the Moon” zespołu RGG inspirowana twórczością Stanisława Lema.

Robert Więckiewicz

Robert Więckiewicz to wybitny polski aktor, absolwent Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Artysta o imponującym dorobku, zarówno teatralnym, jak i filmowym.

Chociaż współpracował z renomowanymi teatrami, takimi jak Teatr Polski w Poznaniu, warszawski Teatr Rozmaitości, Teatr Narodowy w Warszawie oraz Teatr Polonia, największą popularność przyniosły mu role filmowe. Jego pierwszą rolą pierwszoplanową była ta w produkcji „Vinci” Juliusza Machulskiego. Sławę i uznanie zyskał dzięki roli w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, w którym odtwarzał postać byłego polskiego prezydenta. Do ważniejszych tytułów należy również zaliczyć „W ciemności” Agnieszki Holland, „Pod Mocnym Aniołem” na podstawie książki Jerzego Pilcha oraz „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego.

W aktorstwie uwielbia najbardziej moment kreacji, czyli tworzenia i pracy nad rolą. Po latach dostrzegł jak wiele w wykonywanym przez niego zawodzie jest paradoksów, o czym mówił w jednym z wywiadów. Zachowuje równowagę między gatunkami filmowymi – umie bawić, ale i przerażać. Jedno jest jednak pewne – wszystkie aktorskie wcielenia Roberta Więckiewicza są intrygujące.

Z twórczością Stanisława Lema aktor spotkał się już kilka lat wcześniej. W 2017 roku Robert Więckiewicz wcielił się w Narratora oraz Krisa Kelvina w audiobooku „Solaris” w reżyserii Waldemara Raźniaka zrealizowanym dla Audioteki.

RGG, czyli Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk

RGG to polski zespół jazzowy, który powstał w 2001 roku. Od 2013 roku skład grupy tworzą: Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski oraz Krzysztof Gradziuk. Wszyscy członkowie RGG ukończyli Instytut Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Są muzykami z dużym doświadczeniem i dorobkiem. O ich sukcesie na polskim i zagranicznym rynku muzycznym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia. Niezwykłym osiągnięciem jest również wydanie albumu w amerykańskiej wytwórni płytowej OKEH Records, gdzie nagrywał chociażby Kurt Elling.

Chociaż często przedstawiani są jako zespół jazzowy, to ich możliwości i zainteresowania daleko wykraczają poza ten jeden gatunek. Grupa RGG dobrze czuje się także w muzyce improwizowanej.

Występowali na Festiwalu Muzyki Filmowej im. Krzysztofa Komedy, na Festiwalu „Jazz na Starówce”, a także na deskach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Bilety na koncerty „Planet LEM: RGG & Robert Więckiewicz”

Wpiszcie do kalendarza niezapomnianą podróż przez wyobraźnię i dźwięki podczas koncertu "Planet LEM: RGG & Robert Więckiewicz". To wyjątkowe wydarzenie, które przeniesie Was w świat twórczości Stanisława Lema w towarzystwie niezwykle utalentowanych współczesnych artystów. Przenikanie się muzyki, literatury i aktorstwa może stworzyć niezwykłe i wielowymiarowe doświadczenia artystyczne. To synergia zwiększająca wartość dzieła. Zapewniamy, że ten koncert Wam wielu emocji.

Wydarzenie czeka na Was w zakładce „Koncerty” wraz ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Sprawdźcie czy w aktualnym repertuarze muzycznym znalazło się również miasto, w którym mieszkacie. W zakładce znajdziecie także bilety na spotkanie ze Stanisławem Lemem, RGG i Robertem Więckiewiczem.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.