Blog

Wójcicki i Rybotycka zapraszają na koncerty „Krakowskie klimaty”

Asia Tarasińska
Jak oddać klimat miasta poprzez muzykę? To zasadnicze pytanie, które postawili przed sobą artyści pracujący nad wyjątkowym koncertem „Krakowskie klimaty”. Jacek Wójcicki i Beata Rybotycka, twórcy od lat związani z Krakowem i Piwnicą pod Baranami, postawili w swoim projekcie na kompozytorów i poetów związanych z dawną stolicą Polski.

Kraków – miasto z klimatem

Kraków to miasto z długą i bogatą historią. To także charakterystyczne obiekty, których nie pomylicie z żadnym innym miejscem. Zamek Królewski na Wawelu, Smok Wawelski ziejący ogniem, Kościół Mariacki czy kamienice na Kazimierzu. Kraków od wieków gromadził w swych murach artystów z różnych dziedzin. To tutaj tworzył Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Tadeusz Kantor, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda czy Krzysztof Penderecki.

Aktorki i aktorzy, których doskonale znacie z komediowych produkcji teatralnych ukończyli krakowską Akademię Sztuk Teatralnych. Na liście absolwentów odnajdziecie: Barbarę Kurdej-Szatan, Magdalenę Boczarską, Ewę Kasprzyk, Maurycego Popiela, Michała Czerneckiego, Sonię Bohosiewicz, Tomasza Karolaka i Piotra Cyrwusa, a także artystów tworzących koncert „Krakowskie klimaty”.

Artystyczną atmosferę Krakowa tworzą nie tylko miejsca, takie jak Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kino Kijów, muzea, galerie czy kawiarnie schowane przed wzrokiem turystów. Tę atmosferę tworzą przede wszystkim ludzie – aktorzy, muzycy, malarze, rzeźbiarze i publiczność, która uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych.

Koncerty „Krakowskie klimaty”

Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki, którzy przez lata współtworzyli klimat Piwnicy pod Baranami, starają się kontynuować tradycje tego miejsca w innych projektach artystycznych. Artyści śpiewają razem podczas magicznych koncertów „Krakowskie klimaty”.

Jak udało im się odtworzyć wszystkie odcienie klimatu Krakowa podczas jednego koncertu? Na jaki repertuar postawili? Artyści połączyli muzykę krakowskich kompozytorów i twórczość polskich poetów z refleksją, nieoczywistymi interpretacjami oraz dobrą zabawą. To wszystko w duchu dawnych kabaretów – Zielonego Balonika czy Siedmiu Kotów.

Podczas koncertów „Krakowskie klimaty” usłyszycie utwory Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Wodeckiego ze słowami polskich poetów. Do kompozycji wykorzystano teksty Ewy Lipskiej, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Michała Zabłockiego, Adama Asnyka oraz Jacka Cygana.

To wydarzenie udowadnia, że Kraków inspiruje kolejne pokolenia artystów, a pewne utwory nigdy się nie starzeją. Gwarantujemy, że ten nastrojowy wieczór na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Jacek Wójcicki

Jacek Wójcicki to muzyk, śpiewak i aktor, choć dzisiaj coraz rzadziej kojarzy się z ostatnim zawodem. Ukończył Polską Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Kiedy był dzieckiem zaczął pracować nad swoim głosem w Chórze Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej. Wielokrotnie podkreśla się, że „dzięki śpiewaniu Wójcicki przewędrował już kawał świata. Był w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i niemal wszystkich krajach Europy”.

Chociaż po ukończeniu aktorstwa nieźle radził sobie na scenie i w filmie, to bardziej od aktorstwa interesowała go muzyka. Dlatego to jej poświęcił życie zawodowe. Młodszej publiczności znany jest z roli Pana Tenorka, w którego wcielał się w programie dla dzieci „Budzik”.

Jacek Wójcicki występuje podczas sentymentalnych koncertówPiosenki to…? Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta”, gdzie przenosi nas głosem do świata wybitnych artystów XX wieku.

Beata Rybotycka

Beata Rybotycka to polska aktorka i piosenkarka. Jest absolwentką Polskiej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Rok po obronie aktorskiego dyplomu zadebiutowała w teatrze. W krakowskim teatrze STU zagrała w ponad dwudziestu spektaklach. Występowała również na deskach Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej i Teatru Ludowego. Zagrała piosenkarkę w klubie w filmie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga, w którym również odegrał niedużą rolę Jacek Wójcicki.

Artystka rozwija swój talent wokalny. Wydała dwie solowe płyty – „Beata Rybotycka śpiewa pieśni Jana Kantego Pawluśkiewicza” oraz „Szurum-Burum, Ty i Kraków”.

Prywatnie jest żoną Krzysztofa Jasińskiego, znanego polskiego reżysera teatralnego, który jest założycielem Teatru STU.

Bilety na koncerty „Krakowskie klimaty”

Bilety na koncerty „Krakowskie klimaty” w wykonaniu Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego znajdziecie w zakładce „Koncerty”. Tam również dostępny jest aktualny repertuar wydarzeń muzycznych 2023. Gdziekolwiek odbędzie się koncert, przeniesie Was do Krakowa. Atmosfera krakowskich piwnic, kabaretów i skrytych kawiarni gwarantowana!

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.