Blog

Silent Twins – nowy film Agnieszki Smoczyńskiej już na ekranach kin

Sabina Sikorska
Silent Twins to zdobywca Złotych Lwów na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, a premierowo był pokazywany na Festiwalu w Cannes. To ogromny sukces polskiej reżyserki i ekipy filmowej.

Milczące bliźniaczki

W „Silent Twins” pokazana jest prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, które nazwano milczącymi bliźniaczkami. Dziewczynki rozmawiały tylko ze sobą nawzajem i spisywały barwne opowieści, jednak nie komunikowały się ze światem zewnętrznym. Jako nastolatki zostały oskarżone o podpalenie i kradzież i na wiele lat zostały zamknięte w otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym. Scenariusz filmowej opowieści został opracowany na podstawie reportażu Marjorie Wallace, jednak jest to zdecydowanie kino autorskie. Smoczyńska czerpie garściami z estetyki lat ’80, kolorów, neonów, tekstur i muzyki – film przypomina pod tym kątem jej pierwszą pełnometrażową produkcję, czyli „Córki dancingu”.

Córki dancingu i Fuga z Gabrielą Muskałą

Pełnometrażowym debiutem Smoczyńskiej były „Córki dancingu” – oryginalne zarówno scenariuszowo, jak i wizualnie. Wielu krytyków i widzów uwiodła wizja syren pojawiających się w Warszawie lat ‘80. Główne role zagrały Marta Mazurek i Michalina Olszańska, a na dalszym planie pojawiły się takie gwiazdy jak Kinga Preiss, Magdalena Cielecka czy Katarzyna Herman. W 2018 roku na ekrany kin weszła „Fuga” – wstrząsająca historia Alicji, kobiety dotkniętej fugą dysocjacyjną, która objawia się zanikiem pamięci. W głównej roli brawurowo odnalazła się Gabriela Muskała – jej występ jest wyrazisty i niejednoznaczny. Na ekranie towarzyszył Muskale m.in. Łukasz Simlat wcielający się w męża bohaterki.

Gabriela Muskała i Zbigniew Zamachowscy w komedii „Oszuści”

Gabriela Muskała i Łukasz Simlat występowali razem także w naszej produkcji – komedii teatralnej „Same plusy”, a Muskała święci triumfy także w spektaklu „Oszuści”, gdzie towarzyszy jej Zbigniew Zamachowski.

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.