Blog

Małgorzata Foremniak – w teatrze i na ekranie

Maciej Łbik
Małgorzata Foremniak, nazywana przez niektórych polską Michelle Pfeiffer, to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Od lat 90. pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości medialnych. Widzowie cały czas mogą ją oglądać w nowych produkcjach – zarówno w teatrze, jak i serialach i filmach.
  1. Początki kariery Małgorzaty Foremniak
  2. Małgorzata Foremniak w „Na dobre i na złe”
  3. Kariera filmowa Małgorzaty Foremniak
  4. Małgorzata Foremniak w teatrze
  5. Osobowość medialna

Początki kariery Małgorzaty Foremniak

Małgorzata Foremniak urodziła się w Radomiu w 1967 roku. Zdecydowała się na studia aktorskie w Łodzi na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej, które ukończyła w 1989 roku.

Pierwszy raz mogliśmy zobaczyć aktorkę w lokalnej telewizji radomskiej Dami. Występowała także gościnnie w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, m.in. w spektaklach „Tango” w reżyserii Wojdana Zygmunta i „Seksualne perwersje w Chicago” w reżyserii Marcina Sławińskiego.

W 1993 roku aktorka zdecydowała się na przeprowadzkę do Warszawy. Tam rozpoczęła pracę w Teatrze Kwadrat, z którym była związana do 1999 roku. Oprócz pracy na scenie Małgorzata Foremniak chwytała się małych, epizodycznych ról w filmach i serialach. Występowała u boku Bogusława Lindy w filmach „In flagranti” i „Mieście prywatnym”, a także w serialach: „Matki, żony i kochanki”, „Bank nie z tej ziemi” czy „Tajemnica Sagali”.

alt text

Małgorzata Foremniak w „Na dobre i na złe”

Małgorzata Foremniak w 1999 roku dołączyła do obsady serialu „Na dobre i na złe”. W tamtym czasie był to jeden z najpopularniejszych seriali w Polsce – oglądały go miliony widzów. Foremniak wcieliła się w postać doktor Zosi Burskiej, żony doktora Jakuba Burskiego (w tej roli Artur Żmijewski). Aktorski tandem występujący w serialu cieszył się ogromną popularnością i sympatią widzów. Małgorzacie Foremniak program przyniósł szeroką rozpoznawalność i trzy wygrane telekamery w kategorii najlepsza aktorka. Widzowie mogli śledzić perypetie doktor Zosi w szpitalu w Leśnej Górze przez 13 lat. W 2012 roku Małgorzata Foremniak zrezygnowała z dalszego udziału w serialu.

Kariera filmowa Małgorzaty Foremniak

Pierwsza dekada lat dwutysięcznych była dla Małgorzaty Foremniak okresem największej aktywności twórczej. Konsekwentnie realizowała się jako uniwersalna aktorka, nie ograniczając się do odgrywania wciąż tej samej roli.

W 2001 roku mogliśmy zobaczyć ją w odważnej roli Chryzotemis, kochanki Petroniusza w filmie kostiumowym „Quo vadis”.

W tym samym roku Małgorzata Foremniak weszła we współpracę z japońskim reżyserem Mamoru Oshiim, twórcą „Ghost in the shell”. Zagrała u niego główną bohaterkę w filmie science fiction „Avalon”.

Aktorkę mogliśmy oglądać także w głośnych produkcjach komercyjnych, takich jak „Och, Karol 2”, „Świadek koronny”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”. Ostatnim głośnym filmem z udziałem Małgorzaty Foremniak była produkcja „Jak poślubić milionera?”.

Małgorzata Foremniak w teatrze

Małgorzata Foremniak, pomimo działalności w Teatrze Kwadrat, nie lubi angażować się w etatową pracę teatralną. Przyjmuje raczej styl amerykański – angażuje się w wybrane projekty, w których widzi potencjał, i jeździ z nimi po całej Polsce. Dzięki temu aktorka ma więcej swobody. Jedną z produkcji teatralnych, w których mogliśmy oglądać Małgorzatę Foremniak na żywo, był spektakl „Kolacja pożegnalna” z Januszem Chabiorem i Piotrem Gąsowskim. Głównym tematem komedii jest przyjacielska nielojalność.

Obecnie Małgorzatę Foremniak można zobaczyć na żywo w spektaklu „Imię”.

To próba przeniesienia do teatru scenariusza głośnego filmu o takim samym tytule. Historia zaczyna się równie przewidywalnie jak każda mieszczańska kolacja. Przyjaciele spotykają się, aby wybrać imię dla dziecka Elizabeth (w tej roli Małgorzata Foremniak) i Pierre’a (Szymon Bobrowski). Na scenie pojawiają się także Marcin Hycnar, Mateusz Banasiuk, Wojciech Malajkat i Dorota Krempa.

Osobowość medialna

W 2005 roku Małgorzata Foremniak dołączyła do drugiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”. Wraz z Rafałem Maserakiem dotarła do finału, co ugruntowało jej medialną pozycję i rozpoznawalność.

Na fali popularności wywołanej „Tańcem z gwiazdami” aktorka dołączyła jako jurorka do programu „Mam talent”, w którym – niczym doktor Zosia z serialu „Na dobre i na złe” – łagodziła swoim ciepłym charakterem nieco ostrzejsze temperamenty pozostałych gwiazd zasiadających w jury. Przez lata stała się jedną z najbardziej lubianych osób w programie.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.