Spis treści:
Francis Veber – autor sztuki „Kolacja dla głupca”
Francis Veber to francuski scenarzysta, dramaturg, reżyser i producent filmowy. Twórca, którego bezsprzecznie należy zaliczyć do grona komediowych mistrzów. W młodości pracował jako dziennikarz. Na krótki czas znalazł zatrudnienie również w radio. Jednak nie były to dla niego satysfakcjonujące posady. Jego dziadek, matka, ojciec i stryj mogli pochwalić się dużym dorobkiem literackim. Dlatego i sam Francis Veber chciał znaleźć dla siebie zajęcie wymagające od niego kreatywności i twórczego myślenia. Poszedł w ślady swojej rodziny. Na początku współpracował z telewizją, gdzie zajmował się chociażby pisaniem skeczy.
Przełomowym momentem okazał się rok 1968. Wtedy Francis Veber napisał swoją pierwszą sztukę teatralną zatytułowaną „Porwanie”. Kolejnym ważnym wydarzeniem w karierze artystycznej francuskiego dramaturga był rok 1976. Wtedy zrealizował swój pierwszy film zatytułowany „Zabawka”. Pracował przy nim jednocześnie jako scenarzysta i reżyser.
Można powiedzieć, że Francis Veber jest artystą totalnym. Wielokrotnie pracował nie tylko nad warstwą tekstową dzieła, ale również nad stroną wizualną. Lubi nadawać głównym bohaterom swoich sztuk te same imiona i nazwiska. Jego ulubionym bohaterem jest Francois Pignon.
Uwielbiana sztuka „Kolacja dla głupca” autorstwa Francisa Vebera miała swoją prapremierę w 1993 roku w Paryżu. Polska premiera tytułu miała miejsce w 1997 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Polskie realizacje „Kolacji dla głupca”
Polscy twórcy teatralni wiedzą, że tekst Francisa Vebera „Kolacja dla głupca” to gwarancja dobrej zabawy. Komedię zrealizował krakowski Teatr Ludowy, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Teatr Nowy w Zabrzu, Wrocławski Teatr Komedia, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr Dramatyczny w Elblągu i wiele wiele innych instytucji.
Reżyserzy teatralni doskonale znają mocne strony francuskiego scenariusza. Męska rywalizacja, stereotypowe myślenie, obnażanie ludzkich wad i niespodziewane zwroty akcji – to właśnie „Kolacja dla głupca”.
Zagraniczne realizacje
Sztuka „Kolacja dla głupca” została zaadaptowana również do filmu! I to przez samego Francisa Vebera. Premiera wielkoekranowej realizacji odbyła się w 1998 roku. Twórca otrzymał nagrodę za scenariusz. Oryginalny tytuł został przetłumaczony na język polski jako „Kolacja dla palantów”.
Bogaty wydawca z szalonymi pomysłami w każdą środę zaprasza kolegów na kolację. Każdy z nich ma jedno ważne, choć nieprzyzwoite zadanie. Mężczyźni muszą przyprowadzić kogoś o niższej inteligencji, człowieka niezdarnego, który ciągle wpada w życiowe tarapaty. Ten, kto przyprowadzi największego pechowca i ciamajdę wygrywa konkurs oraz ciekawą nagrodę.
„Kolacja dla głupca” w reżyserii Cezarego Żaka
Dla widzów Adria Art mamy niesamowitą propozycję związaną z kultową komedią Francisa Vebera. Już niebawem na scenie pojawi się „Kolacja dla głupca” w reżyserii Cezarego Żaka. Niekwestionowany hit teatralny w rękach twórcy, który na komedii zna się jak mało kto!
Główny bohater spektaklu jest człowiekiem sukcesu, nie narzeka na brak pieniędzy. Jednak spełnienie w pracy nie dostarcza mu już radości i adrenaliny. Szuka jej więc, gdzie indziej. Do głowy przychodzi mu niecny plan. Raz w tygodniu do swojego domu będzie zapraszać znajomych na kolację. Pewnie zapytacie – co w tym zdrożnego? Bo ten plan ma drugie dno. Podczas pozornie zwyczajnych spotkań będzie prowadzony konkurs na największego frajera. Uczestnicy, którzy stają do rywalizacji w zawodach, nie mają o tym pojęcia.
Plan głównego bohatera obraca się przeciwko niemu. Kto tak naprawdę okaże się prawdziwym frajerem w spektaklu „Kolacja dla głupca”? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź podczas wieczoru spędzonego w teatrze na przedstawieniu Cezarego Żaka.
W komedii teatralnej wystąpi Cezary Żak, Bartłomiej Topa, Małgorzata Pieczyńska, Agnieszka Więdłocha/ Marta Chodorowska oraz Michał Zieliński.
Bilety do teatru oraz aktualny repertuar wydarzeń 2023 i 2024 znajdziecie w zakładce „Teatr”. Z kim widzimy się na kolacji u bogatego wydawcy?
Komentarze