Blog

"Kto się boi Virginii Woolf?" – najlepsze adaptacje słynnej sztuki

Asia Tarasińska
Edward Franklin Albee, amerykański dramaturg, w 1962 roku napisał jedną ze swoich najpopularniejszych sztuk. „Kto się boi Virginii Woolf?” to dramat, który niezależnie od czasów, w których jest wystawiany, porusza widzów mocnymi dialogami świetnie zbudowanych postaci. Do tej pory powstały tysiące teatralnych inscenizacji tego dzieła, a także filmowa adaptacja. Jedną z najnowszych polskich realizacji dramatu „Kto się boi Virginii Woolf?” jest spektakl w reżyserii Jacka Poniedziałka.

Edward Albee na Broadwayu

Sztuka Edwarda Albee’go „Kto się boi Virginii Woolf?” została wystawiona w teatrze w tym samym roku, w którym dramaturg ją opublikował. Premiera odbyła się 13 października 1962 roku na deskach samego Broadway’u! Spektakl w reżyserii Alana Schneidera odniósł niebywały sukces. Tytuł przez bardzo długi czas nie schodził z afisza, a sam reżyser otrzymał za realizację nagrodę.

„Kto się boi Virginii Woolf?” – film z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem

Mike Nichols w 1966 roku wyreżyserował pełnometrażowy film na podstawie sztuki Edwarda Albee’go. Oryginalny tytuł pozostał bez zmian. Amerykański reżyser i producent filmowy zaprosił do współpracy znakomity zespół aktorski. Na wielkim ekranie publiczność zobaczyła w akcji Elizabeth Taylor, Richarda Burtona, Sandy Dennis oraz George’a Segal’a.

„Kto się boi Virginii Woolf?” to historia spotkania dwóch małżeństw. Starsza para, szanowany profesor i jego żona, zapraszają do swojego domu na drinka młodego wykładowcę z małżonką. Wieczorna pogawędka o codzienności na uniwersytecie szybko przeradza się w walkę na słowa między starszą parą. W tych rolach występują Elizabeth Taylor i Richard Burton. Zdaje się, że głównym zadaniem i pasją żony jest dogryzanie mężowi. Oboje obrzucają się wyzwiskami, szaleńczo krzyczą, utyskują, prowokują gości. Burzy między małżonkami przygląda się bezradnie młodsza para. Czy oni także będą mieli siebie dość za kilka lat?

Co ciekawe Elizabeth Taylor i Richard Burton byli wówczas małżeństwem nie tylko na ekranie, ale i w prawdziwym życiu.Film otrzymał 5 Oscarów w różnych kategoriach.

„Kto się boi Virginii Woolf?” na deskach polskich teatrów

Sztukę „Kto się boi Virginii Woolf?” pierwszy raz wystawiono w Polsce w 1965 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Dramat wyreżyserował Jerzy Goliński. Przez kilkadziesiąt lat korzystano z tłumaczenia Krystyny Jurasz-Dąmbskiej. Za nowe tłumaczenie sztuki odpowiedzialny jest Jacek Poniedziałek.

Na przestrzeni lat najpopularniejszą sztukę Edwarda Albeego reżyserowało wielu wybitnych artystów – Jerzy Kreczmar, Jerzy Hoffmann, Mikołaj Grabowski, Zdzisław Wardejn, Władysław Pasikowski, Laco Adamik, Maria Spiss i wielu innych. Realizowano ją na deskach różnych polskich teatrów – w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Opolu, Katowicach, a nawet w Zakopanem.

„Kto się boi Virginii Woolf?” - spektakl Pasikowskiego z Jandą i Kondratem

Za jedną z najsłynniejszych polskich realizacji sztuki „Kto się boi Virginii Woolf?” uchodzi spektakl w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Premiera przedstawienia odbyła się w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie w 2002 roku. Spektakl Pasikowskiego zaskoczył publiczność i krytyków z kilku powodów. Oto niektóre z nich.

Główne role Pasikowski powierzył wybitnym polskim aktorom – Krystynie Jandzie, Markowi Kondratowi, Agnieszce Krukównie i Szymonowi Bobrowskiemu. Dobór obsady okazał się głównym kluczem do sukcesu realizacji z 2002 roku.

Również sam Władysław Pasikowski, ceniony dotąd jako twórca filmowy, zadziwił wszystkich swoją wrażliwością teatralną. Praca przy sztuce „Kto się boi Virginii Woolf?” była jego debiutem scenicznym. Pasikowski nadał spektaklowi tempo i język wprost z kina akcji.

„Kto się boi Virginii Woolf?” –  bilety na spektakl Jacka Poniedziałka 2023

W 2016 roku Jacek Poniedziałek, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, wyreżyserował równie popularną amerykańską sztukę. „Kto się boi Virginii Woolf?” to emocjonująca historia, która wielokrotnie była wystawiana na deskach polskich i zagranicznych teatrów.

Jacek Poniedziałek do współpracy nad najnowszą adaptacją zaprosił znakomitych aktorów. W małżeństwo z długim stażem wciela się Ewa Kasprzyk wraz z Krzysztofem Draczem. Role młodego małżeństwa zostały powierzone kilku aktorkom i aktorom. Honey gra Agnieszka Żulewska, Agnieszka Więdłocha lub Justyna Ducka. Jako Nick występuje Antoni Pawlicki lub Piotr Stramowski.

kto sie boi virginii woolf teatr

Przedstawienie „Kto się boi Virginii Woolf?” ukazuje starcie dwóch światów – małżeństwa z długim stażem z młodym małżeństwem. Obie pary spotykają się przypadkiem późnym wieczorem na kampusie niewielkiego uniwersytetu. Małżonkowie z większym doświadczeniem zapraszają do swojego mieszkania nowożeńców, mimo późnej pory. Podczas spontanicznego spotkania nie brakuje sporów, sekretów i szczerości burzącej pozory.

U nas znajdziecie bilety na spektakl „Kto się boi Virginii Woolf?” wraz z repertuarem teatralnym 2023. Rezerwujcie miejsca – to sztuka, na której wychowały się pokolenia. Wasze pokolenie również musi ją zobaczyć!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.