Wybitny aktor teatralny oraz telewizyjny, tłumacz i reżyser teatralny. Jako aktor filmowy dał się poznać widzom, grając w produkcjach „Rewers”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Ziarno prawdy”, „Serce miłości” czy „Nie ma spokoju”. Jest również doskonałym aktorem serialowym, co udowodnił m.in. w „M jak miłość” i „Zachowaj spokój”.
Jacek Poniedziałek urodził się 6 sierpnia 1965 roku w Krakowie jako czwarty z rodzeństwa. Ojciec Jacka zmarł gdy ten miał cztery lata. Pomimo starań matki, dzieci musiały szybko dorosnąć i zacząć dorabiać. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w szkole zawodowej, a następnie kontynuował ją w Technikum Łączności.
Już w technikum Jacek Poniedziałek interesował się aktorstwem i założył wraz z kolegami teatr. To wpłynęło na jego decyzję o podjęciu nauki w szkole teatralnej. Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie ukończył w 1990 roku.
Swój aktorski debiut w filmie Jacek Poniedziałek miał w 1999 roku. Zagrał wówczas w filmie „Moja Angelika”. Po 2000 roku coraz częściej pojawiał się na ekranie. Dostał role m.in. w filmach „Przemiany” (2003), „Trzeci” (2004), „Rewers” (2009), „Italiani” (2011), „Ziarno prawdy” (2015), „Szatan kazał tańczyć” (2016), „Słabsze ogniwo” (2021), „Hiacynt” (2021), „Jezioro Słone” (2022) i „Odgrzeb” (2022). Postacie, w które wcielał się Jacek Poniedziałek to na przykład generał, dziennikarz, doktor, dygnitarz, a nawet ksiądz.
„M jak miłość” to nie jedyny serial, z którego znany jest Jacek Poniedziałek. Należą do nich również „Magda M.” (2005), „Klub szalonych dziewic” (2010), „Pakt” (2015), „Druga szansa” (2018) i „Zachowaj spokój” (2022).
Kariera teatralna Jacka Poniedziałka jest co najmniej tak samo fascynująca, co filmowa. Będąc na studiach, swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął w Teatrze KTO. Występował w spektaklach wybitnych reżyserów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Narodowym, Teatrze Nowym, TR Warszawa. Współpracował między innymi z Tadeuszem Bradeckim, Krzysztofem Warlikowskim, Jerzym Grzegorzewskim, Jackiem Orłowskim i Krzysztofem Garbaczewskim.
Jacek Poniedziałek wyreżyserował kilka spektakli, w tym „Osamę bohatera”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” i „Kto się boi Virginii Woolf?” (2016), w którym jest twórcą przekładu.
Więcej na temat życia i kariery Jacka Poniedziałka przeczytać można w jego książkach autobiograficznych: „Wyjście z cienia” (2010), napisanej wraz z Renatą Kim oraz „(Nie)dziennik” (2021).
Za reżyserię oraz przekład spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” odpowiada nie kto inny, jak Jacek Poniedziałek. W adaptacji Teatru Polonia grają między innymi Ewa Kasprzyk, Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki. Co nas czeka w teatrze? Spotkanie dwóch małżeństw – jednego z długim stażem i całkiem młodego, alkohol, emocje… Jak potoczy się ten wieczór? Sprawdź, gdzie odbędą się spektakle i kup bilety na „Kto się boi Virginii Woolf?”.
Jacek Poniedziałek - repertuar występów