Jacek Poniedziałek

Bio

Wybitny aktor teatralny oraz telewizyjny, tłumacz i reżyser teatralny. Jako aktor filmowy dał się poznać widzom, grając w produkcjach „Rewers”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Ziarno prawdy”, „Serce miłości” czy „Nie ma spokoju”. Jest również doskonałym aktorem serialowym, co udowodnił m.in. w „M jak miłość” i „Zachowaj spokój”.

Jacek Poniedziałek urodził się 6 sierpnia 1965 roku w Krakowie jako czwarty z rodzeństwa. Ojciec Jacka zmarł gdy ten miał cztery lata. Pomimo starań matki, dzieci musiały szybko dorosnąć i zacząć dorabiać. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w szkole zawodowej, a następnie kontynuował ją w Technikum Łączności.

Już w technikum Jacek Poniedziałek interesował się aktorstwem i założył wraz z kolegami teatr. To wpłynęło na jego decyzję o podjęciu nauki w szkole teatralnej. Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie ukończył w 1990 roku.

Swój aktorski debiut w filmie Jacek Poniedziałek miał w 1999 roku. Zagrał wówczas w filmie „Moja Angelika”. Po 2000 roku coraz częściej pojawiał się na ekranie. Dostał role m.in. w filmach „Przemiany” (2003), „Trzeci” (2004), „Rewers” (2009), „Italiani” (2011), „Ziarno prawdy” (2015), „Szatan kazał tańczyć” (2016), „Słabsze ogniwo” (2021), „Hiacynt” (2021), „Jezioro Słone” (2022) i „Odgrzeb” (2022). Postacie, w które wcielał się Jacek Poniedziałek to na przykład generał, dziennikarz, doktor, dygnitarz, a nawet ksiądz.

„M jak miłość” to nie jedyny serial, z którego znany jest Jacek Poniedziałek. Należą do nich również „Magda M.” (2005), „Klub szalonych dziewic” (2010), „Pakt” (2015), „Druga szansa” (2018) i „Zachowaj spokój” (2022).

Kariera teatralna Jacka Poniedziałka jest co najmniej tak samo fascynująca, co filmowa. Będąc na studiach, swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął w Teatrze KTO. Występował w spektaklach wybitnych reżyserów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Narodowym, Teatrze Nowym, TR Warszawa. Współpracował między innymi z Tadeuszem Bradeckim,  Krzysztofem Warlikowskim, Jerzym Grzegorzewskim, Jackiem Orłowskim i Krzysztofem Garbaczewskim.

Jacek Poniedziałek wyreżyserował kilka spektakli, w tym „Osamę bohatera”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” i „Kto się boi Virginii Woolf?” (2016), w którym jest twórcą przekładu.

Więcej na temat życia i kariery Jacka Poniedziałka przeczytać można w jego książkach autobiograficznych: „Wyjście z cienia” (2010), napisanej wraz z Renatą Kim oraz „(Nie)dziennik” (2021).

Jacek Poniedziałek jako reżyser spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?”

Za reżyserię oraz przekład spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” odpowiada nie kto inny, jak Jacek Poniedziałek. W adaptacji Teatru Polonia grają między innymi Ewa Kasprzyk, Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki. Co nas czeka w teatrze? Spotkanie dwóch małżeństw – jednego z długim stażem i całkiem młodego, alkohol, emocje… Jak potoczy się ten wieczór? Sprawdź, gdzie odbędą się spektakle i kup bilety na „Kto się boi Virginii Woolf?”.

Jacek Poniedziałek - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.