Joanna Żółkowska

Bio

Zagrała w takich produkcjach jak „Młode wilki”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Klan”, jednak to teatr jest jej prawdziwym domem. Działalność artystyczna Joanny Żółkowskiej trwa już 50 lat, co uczciła na premierze spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Roberta Glińskiego na podstawie powieści Érica-Emmanuela Schmitta.

Joanna Żółkowska urodziła się w 1950 roku w Siedlcach. W 1972 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie. Swój debiutancki występ odegrała już rok później na deskach Starego Teatru w Krakowie jako Zosia w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego.Mimo że rola, którą odegrała, była niewielka, aktorka zdążyła zaskoczyć krakowskie środowisko teatralne swoim podejściem do postaci.

Choć rewelacyjnie odnajduje się na szklanym ekranie, to na co dzień grywała na najlepszych scenach teatralnych. Na początku był to Stary Teatr w Krakowie, potem był warszawski Teatr Powszechny, a także Teatr Narodowy. Grała również w Teatrze Scena Prezentacje. Ma w swym dorobku światową klasykę, w tym Czechowa i Witkacego, Fredrę i Schillera (Maria Stuart), Gombrowicza i Wyrypajewa.

Joanna Zółkowska i jej przełomowa rola

Przełomową rolą okazała się być Ona w „Ławeczce” Aleksandra Gelmana w reżyserii Macieja Wojtyszki. Aktorka zagrała wówczas przegraną, pełną rozgoryczenia kobietę, a jej partnerem scenicznym był Janusz Gajos.

W 2013 roku aktorka została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

50-lecie na deskach teatru w spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina”

Joanna Żółkowska postanowiła świętować swój jubileusz pracy artystycznej na scenie. Premiera spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” na podstawie powieści Érica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego okazała się idealnym czasem na uczczenie swojego święta.

Spektakl okazał się wyjątkowy m.in. przez formę, w jakiej został wyreżyserowany. Sztuka została połączona z koncertem i stała się miejscem budowania wspomnień gwiazdy tego występu. To wszystko nadaje wyjątkowej wartości temu wydarzeniu.

Sam spektakl jest lekki i komediowy, co perfekcyjnie obudowało atmosferę. Sztuka opowiada o młodym Eryku, który uczy się grać na fortepianie utwory Chopina pod okiem wyjątkowej Profesor Pylińskiej, którą odgrywa jubilatka. W rolę Eryka wciela się Kacper Kuszewski.

Na premierze pojawił się sam Éric-Emmanuel Schmitt, który po spektaklu zwrócił się do Joanny ze słowami, że postać pani Pylińskiej jest przez niego zmyślona, ale teraz już wie, kim ona jest.

Joanna Żółkowska - repertuar występów

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.