Spis treści:
Chopin w obrazach filmowych
Filmy ujmują różne momenty życia Fryderyka Chopina. Jego biografia jest inspirująca dla kolejnych pokoleń artystów. Czasami dla współczesnych twórców istotne są relacje miłosne kompozytora, inni skupiają się na szerokim przedstawieniu jego życia na tle wydarzeń historycznych, a kolejni podkreślają wątki muzyczne. Także my mamy dla Was artystyczną propozycję z muzyką Chopina w tle.
Przed spektaklem „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Roberta Glińskiego zerknijcie na przygotowaną przez nas listę filmów o XIX-wiecznym kompozytorze. Może któryś tytuł szczególnie przypadnie Wam do gustu. A może tak jak my lubicie być zaznajomieni z tematem, twórcą i jego dziełami, zanim wybierzecie się na seans bądź spektakl.
Film „Młodość Chopina”
Jeśli są wśród nas fani czarno-białych filmów warto poświęcić popołudnie na obejrzenie realizacji „Młodość Chopina” w reżyserii Aleksandra Forda z 1951 roku. Rolę wybitnego kompozytora powierzono Czesławowi Wołłejko. Podstawę scenariusza filmowego stanowiły nowele o Fryderyku Chopinie autorstwa Jerzego Broszkiewicza, Gustawa Bachnera, Jana Korngolda oraz Stanisława Hadyny. Produkcja jest również okazją na spotkanie z odmiennym typem aktorstwa niż współczesna gra.
Dla Aleksandra Forda nie była ważna tylko biografia Chopina, ale także wydarzenia historyczne – zmaganie się z carską Rosją czy wybuch powstania w Warszawie. Jak wskazuje tytuł filmu akcja skupia się na wydarzeniach z młodości zdolnego artysty, np. ukazuje wyjazd Chopina na stypendium do Wiednia.
„Chopin. Pragnienie miłości” - Adamczyk i Stenka
Film w reżyserii Jerzego Antczaka „Chopin. Pragnienie miłości” skupia się głównie na miłosnych wątkach w biografii kompozytora. To opowieść o niejednej relacji. Chopin był swego czasu zaręczony, ale rodzice młodej dziewczyny nie pozwolili na ślub. Jednak wyjazd do Paryża przyniósł kompozytorowi nowe uczucie. We Francji Chopin poznał George Sand, niepokorną pisarkę. Oboje podziwiali wzajemnie swoją twórczość artystyczną. W rolach nietuzinkowej pary wystąpili Piotr Adamczyk i Danuta Stenka. Wraz z biegiem wydarzeń i lat obserwujemy jak zmienia się miłość George i Fryderyka – od namiętności i czułości po przyjaźń i troskę.
W tle miłosnych perypetii rozgrywają się także inne historie. Widzimy jak Chopin spotkał się na początku z niezrozumieniem swoich kompozycji. Wydawcy oczekiwali utworów wpadających w ucho, a nie połączeń pozornie niepasujących dźwięków. Realizacja Antczaka daje również możliwość uświadomienia sobie problemów, z którymi borykał się Chopin. Kompozytor miał słabe zdrowie, chorował na gruźlicę. W czasie choroby często wracały do niego wspomnienia i obrazy z przeszłości, zwłaszcza te dotyczące Polski i rodziny. Życie na emigracji miało swoje dobre i złe strony.
Film dokumentalny „Serce Chopina”
Film „Serce Chopina”, który wyreżyserował Piotr Szalsza to propozycja dokumentalna. Przedstawia losy serca Chopina, który miał życzenie, aby ciało po śmierci pozostało we Francji, ale serce znalazło się w Polsce. Losy narządu zamkniętego w kryształowym słoju przeplatają się z momentami, gdzie odczytywane są fragmenty listów oraz wierszy. Jedną z osób cytujących różne dzieła jest Jan Englert. Dziś serce kompozytora znajduje się w Warszawie w Kościele Świętego Krzyża.
Wątek przewożenia serca kompozytora do Polski pojawił się również w produkcji „Chopin. Pragnienie miłości”. Scena, w której siostra Fryderyka przenosi serce artysty przez granicę w niewielkiej walizce, jest bardzo wzruszająca.
Sekret Chopina w teatrze - bilety na spektakl 2023
Po zapoznaniu się z filmowymi realizacjami zapraszamy Was na teatralną przygodę z niezwykłym XIX-wiecznym kompozytorem i pianistą. W 2023 roku zagramy fenomenalny spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Roberta Glińskiego.
W rolach głównych wystąpią Joanna Żółkowska i Kacper Kuszewski, a obok nich na scenie pojawi się Paulina Holtz. Na żywo utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta zagra Lena Ledoff. Do zobaczenia na muzyczno-komediowym przedstawieniu! Choć spektakl można nazwać komedią, niejedną osobę wzruszy.
Komentarze