Spis treści
Kariera aktorska Karolaka
Tomasz Karolak w 1997 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Na deskach teatru zadebiutował jednak dużo wcześniej. W 1995 roku wszedł pierwszy raz na scenę, natomiast na dużym ekranie pojawił się kilka lat później – w 2000 roku. To nie zmienia faktu, że jego droga do zawodowego aktorstwa była długa i kręta. Wiedzieliście, że aktor studiował również resocjalizację na Uniwersytecie Warszawskim?
Dziś kojarzymy aktora głównie z ekranu kinowego i telewizyjnego, niemniej wokół jego osiągnięć teatralnych trudno przejść obojętnie. Występował w Krakowie (Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Teatr STU, Teatr Słowackiego), w Łodzi (Teatr Nowy) i oczywiście – w Warszawie (Teatr Narodowy, Rozmaitości). W teatralnej pracy miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie.
Filmografia aktora robi wrażenie! Zagrał w około 45 filmach. W ostatnich latach Tomasz Karolak podbił serca widzów wcielając się w rolę Melchiora „Mela Gibsona” w serii „Listy do M.”. Gdy nadchodzi czas Bożego Narodzenia, jego bohater przebiera się w pracy za Świętego Mikołaja. Ma wiele przygód – nie tylko tych związanych z pracą.
Aktor pojawia się także w wielu produkcjach serialowych. Darek Jankowski w „39 i pół”, Ludwik Boski w „Rodzince.pl” czy kucharz Mateo w „Przepisie na życie”. To zaledwie kilka ról, bo wszystkie wręcz trudno zliczyć! Tomasz Karolak na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy swoją aktorską kreacją – na scenie, w filmie czy serialu.
Tomasz Karolak W muzycznym kręgu
Tomasz Karolak śpiewa i komponuje! Zaskoczeni? My tak – z tej strony nie znaliśmy tego aktora. W 2011 roku wraz z gitarzystą Bartoszem Miecznikowskim założył zespół o fenomenalnej nazwie Pączki w Tłuszczu. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek zespołu jest „Tylko bądź”. Utwór został napisany specjalnie do serialu „Rodzinka.pl”.
Tomasz Karolak jako dyrektor teatru IMKA
2010 rok był dla Tomasza Karolaka przełomowy. Właśnie wtedy w Warszawie założył Teatr IMKA. To prywatna scena, która nie ma jednoznacznie określonego programu. Mówią o tym choćby nazwiska reżyserów, którzy współpracowali z tą instytucją – Krystian Lupa, Maja Kleczewska czy Marek Kalita. To nazwiska dobrze znane w teatralnym świecie.
Wszystko zaczęło się od spektaklu „O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Artyści związani z tym teatrem traktują ten tytuł jak przedstawienie założycielskie, które obrosło legendą.
Obecnie Tomasz Karolak pełni w Teatrze IMKA funkcję Dyrektora Artystycznego. Niedawno, w czasie pandemii, zaczęła działać nowa scena warszawskiego teatru – na Bemowie. Jak powiedział aktor w jednym z wywiadów:
„Pandemia uzmysłowiła raz jeszcze to, co jest istotą teatru, czyli wyjątkowy, żywy kontakt pomiędzy aktorami i widzami”.
Spektakl "Niespodziewany powrót" - bilety na 2023
Teatr w teatrze i o teatrze? Proszę bardzo! Historia przedstawiona w spektaklu „Niespodziewany powrót” łączy w sobie wiele konwencji i niejeden wątek. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych przedstawień. Dlaczego? Przeczytajcie!
"Niespodziewany powrót" w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz opowiada o aktorze (w tej roli znakomity Daniel Olbrychski), który staje przed zawodowym wyzwaniem. Jest nim zagranie Króla Leara w realizacji szekspirowskiego dramatu. Chociaż ma on ogromne doświadczenie, to jednak rola tego konkretnego władcy staje się trudna do opanowania. Do tego staje się bodźcem do głębszych rozmyślań. Aktorstwo to ciekawy zawód, ale ma też kilka minusów. Wiele godzin spędza się na próbach, wieczornych wystąpieniach, a niewiele czasu zostaje dla rodziny. I w tym momencie na scenę wkracza Tomasz Karolak, który połączył w swojej roli poważne i komediowe tony. Wciela się w syna wielkiego aktora.
Między postaciami granymi przez Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka panuje z początku napięta atmosfera. Kto nie miał dla kogo czasu? Czy tą relację można jeszcze naprawić? Przekonajcie się sami!
Jak czytamy na stronie Teatru IMKA:
„Niespodziewany powrót” to „doskonała rozrywka dla wymagającej widowni”.
Bilety na spektakl "Niespodziewany powrót" znajdziecie na naszej stronie internetowej. W 2023 teatr was nie zawiedzie! Będzie dużo śmiechu, opowieści z morałem i wspaniałych aktorów.
Komentarze