Blog

Muzyczny spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina”

Asia Tarasińska
Spektakl teatralny „Pani Pylińska i sekret Chopina” to przykład idealnego połączenia teatru z muzyką na żywo. Aby opowiedzieć widzom historię bohatera zakochanego w muzyce Fryderyka Chopina twórcy zdecydowali się na ciekawy zabieg. Aktorzy potrafią zamarkować na scenie różne rzeczy, ale w tym spektaklu publiczność wcale nie musi wyobrażać sobie gry na instrumencie. Żaden utwór nie został wcześniej nagrany i nie leci z głośników. Jak to możliwe? Zaraz zdradzimy Wam kilka szczegółów.

Od książki do spektaklu

Podstawą spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” jest książka Erica-Emmanuela Schmitta o podobnym tytule. Znany francuski pisarz do historii opowiadanych w swoich dziełach podchodzi z niezwykłą wrażliwością. W publikacji „Madame Pylinska i sekret Chopina” autor zawarł swoje wspomnienia związane z poznaniem muzyki Fryderyka Chopina i lekcjami u nietuzinkowej nauczycielki polskiego pochodzenia. Schmitt opisał swoje przeżycia związane ze słuchaniem muzyki i uczeniem się gry na instrumencie. Na szczęście nie są to skomplikowane muzykologiczne analizy, co sprawia, że każdy czytelnik zrozumie język francuskiego pisarza.

Muzyczne wątki nie po raz pierwszy pojawiły się w prozie Erica-Emmanuela Schmitta. Kilka lat przed wydaniem dzieła o Chopinie wydał książkę „Moje życie z Mozartem”. Również w tej publikacji autor dzieli się osobistymi historiami oraz odczuciami związanymi z wsłuchiwaniem się w utwory Mozarta – austriackiego kompozytora żyjącego w XVIII wieku.

Historię Schmitta i wrażliwość bohaterów jego opowieści przenieśli na scenę twórcy spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina”.

Spektakl komediowy z muzyką Fryderyka Chopina

Głównym bohaterem spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Roberta Glińskiego jest Eryk. Mężczyzna od pierwszych zasłyszanych dźwięków zakochał się w muzyce Fryderyka Chopina. Jego marzeniem stała się gra na fortepianie. Chciał dorównać mistrzowi i wydobywać z instrumentu brzmienia pełne emocji i pasji. Jednak jego grze wciąż brakowało drugiego, duchowego dna. Dlatego postanowił zapisać się na kilka lekcji do pewnej nauczycielki muzyki.

Kobieta z pokerową twarzą przyjęła do siebie ucznia w średnim wieku. Muzyczną edukację zaczęła od kilku niestandardowych pytań. Także kolejne lekcje i zadania niekoniecznie można nazwać typowymi dla adeptów gry na fortepianie. Polecenia nauczycielki przypominają współczesne eksperymenty z dźwiękiem – wsłuchiwanie się w ciszę, słuchanie odgłosów przyrody.

Choć nie jest to typowa komedia nie raz uśmiechniecie się słysząc natchnione słowa i instrukcje pani Pylińskiej. Bo tak naprawdę każdy z Was może wykonać te, niekoniecznie muzyczne, polecenia. Dzięki bohaterom spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” przekonacie się jak duży wpływ na nasze życie ma muzyka.

Niezwykła obsada w „Pani Pylińskiej”

W spektaklu wystąpią doceniani polscy aktorzy. Wydaje się jakby role były napisane pod konkretnych artystów, chociaż (jak już wiecie) nie taka była kolejność powstawania scenariusza. Wszyscy występujący zaskoczą Was swoją naturalną grą. Podczas przedstawienia na scenie obecna jest jeszcze jedna szczególna osoba. Zaraz zdradzimy Wam kto to taki.

W roli nietuzinkowej nauczycielki muzyki wystąpi Joanna Żółkowska, znana z serialu „Klan”. Jej bohaterka nie tylko oryginalnie się zachowuje, ale także ubiera. Zawsze ma na sobie długą i wzorzystą peleryno-sukienkę oraz pasującą do stroju opaskę na włosy. Wzniosłe gesty, długie pauzy i nieruchome spojrzenie to jej znaki charakterystyczne.

Eryka, czyli alter ego Erica-Emmanuela Schmitta, zagra Kacper Kuszewski. Jego bohater stara się wczuć w dźwięki swojego otoczenia. Zdecydowanie można go nazwać pilnym uczniem, choć nie zawsze rozumie cel wykonywanego zadania. Eryk jest zawsze elegancko ubrany, jakby za chwilę miał zagrać niewielki koncert dla rodziny i znajomych. Kacper Kuszewski doskonale odnalazł się w roli mężczyzny zafascynowanego utworami Chopina.

A kim jest tajemnicza piękność w kapeluszu i eleganckiej sukience? W rozmówczynię Eryka wciela się Paulina Holtz. Ona również docenia muzykę, wsłuchuje się w nią z uwagą. Bohaterka bezbłędnie rozpoznaje autorów granych kompozycji.

W spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” wystąpią nie tylko wspaniali aktorzy. Dzięki Lenie Ledoff usłyszycie utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta grane na żywo. Pianistka i kompozytorka na równi z aktorami włączona jest do akcji spektaklu. Lena Ledoff sprawia, że fortepian nie jest tylko częścią scenografii, ale potrzebnym instrumentem, który uwiarygodnia dialogi Eryka i nauczycielki muzyki.

 

Bilety do teatru – jesienne występy w 2022 roku

Jesienią 2022 przedstawienie w reżyserii Roberta Glińskiego wraca na deski teatralne. Ta sceniczna opowieść zawsze ujmuje widzów wrażliwością postaci, minimalistyczną scenografią i muzyką na żywo. Być może wśród Was jest jeszcze osoba, która niekoniecznie lubi muzykę klasyczną. Zapewniamy, że spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” to zmieni!

Bilety do teatru i aktualny repertuar wydarzeń teatralnych znajdziecie na naszej stronie internetowej Adria-Art.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.