Blog

„Kto się boi Virginii Woolf?” Kultowa sztuka w reż. Jacka Poniedziałka

Asia Tarasińska
„Kto się boi Virginii Woolf?” to sztuka amerykańskiego dramaturga, Edwarda Albee’go. Została napisana w 1962 roku i od razu trafiła na Broadway. W Polsce wystawiono ją po raz pierwszy w 1965 roku. Od tego czasu sztukę inscenizowano w polskich teatrach ponad 20 razy. Jedną z najnowszych realizacji dramatu jest spektakl w reżyserii Jacka Poniedziałka. W rolach głównych Ewa Kasprzyk i Krzysztof Dracz. Tekst doczekał się również adaptacji filmowej w latach 60., gdzie główne role zagrała Elizabeth Taylor i Richard Burton.

„Kto się boi Virginii Woolf? – dwa małżeństwa, kłótnie i sekrety

„Kto się boi Virginii Woolf?” to dramat, który od początku do końca trzyma publiczność w napięciu, chociaż historia zaczyna się bardzo spokojnie i niepozornie. Późnym wieczorem na kampusie niewielkiego uniwersytetu spotykają się dwa małżeństwa. Martha i George, małżeństwo z długim stażem, zapraszają do swojego mieszkania młodszą parę. To Nick i Honey, szczęśliwi nowożeńcy, którzy nie widzą świata poza sobą.

Jeden drink, wymiana uprzejmości i podstawowych informacji o początkach obu relacji, kilka uwag o pracy na uczelni, nienachalne rady od starszej koleżanki i kolegi. To przecież zwyczajne spotkanie, współczesny small talk bez rozważań dotyczących poglądów politycznych. Co może pójść nie tak?

Jednak z każdym kolejnym drinkiem i kolejnym wypowiedzianym zdaniem obraz statecznego, zgodnego małżeństwa z długim stażem, upada. Para ma już dość udawania. Hałaśliwe i ostentacyjne wyrzucanie swoich irytacji i frustracji wydaje się jedynym sposobem na przetrwanie. Martha i George, zmęczeni po latach związku i kłótniami w samotności, tego wieczoru zapewniają sobie publiczność w postaci młodego małżeństwa. Nick i Honey są zdezorientowani, nie wiedzą jak reagować. Wciągnięci w kłótnię między gospodarzami, zastanawiają się, czy ich przyszłość również będzie tak wyglądać. Czy zaangażują się w awanturę i grę rozpoczętą przez starszych znajomych?

Kto sie boi Virginii Woolf Ewa Kasprzyk

Kto się boi Virginii Woolf?” to uniwersalna opowieść o małżeństwie, o pozorach tworzonych przez ludzi w codziennym życiu, o maskach, które nosimy w pracy czy sklepie, a które zdejmujemy po przekroczeniu progu mieszkania. Akcja spektaklu rozgrywa się tak naprawdę w jednym miejscu, w mieszkaniu Marthy i George’a. Dlatego uwaga publiczności skupiona jest przede wszystkim na bohaterach, a nie na stronie wizualnej spektaklu. Dobrze skonstruowane postaci z mocnymi dialogami to kluczowy element udanej realizacji dramatu „Kto się boi Virginii Woolf?”.

W 2016 roku w warszawskim Teatrze Polonia sztukę Edwarda Albee’go wyreżyserował Jacek Poniedziałek.

Jacek Poniedziałek – reżyser spektaklu

Jacek Poniedziałek to jeden z najważniejszych i najbardziej utalentowanych polskich aktorów. Odnajduje się zarówno w teatrze, serialach, jak i filmach. Niewiele osób wie, ale artysta realizuje się jako tłumacz. Przetłumaczył chociażby „Anioły w Ameryce” Tony’ego Kushnera czy „Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Wiliamsa. Adaptuje także sztuki dramatyczne na scenę.

Aktor jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu studiów przez dwa lata związany był z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego, następnie grał na deskach Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, warszawskiego Teatru Narodowego czy Teatru Rozmaitości.

Od 1992 roku współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim, cenionym polskim reżyserem teatralnym. Współtworzyli razem uznane spektakle – „Hamleta”, w którym Jacek Poniedziałek grał u boku Stanisławy Celińskiej, „Bachantki”, „Burzę”, „Kruma”, „Anioły w Ameryce” i wiele innych.

Ostatnio zagrał epizodyczną rolę w głośnym serialu „Bring Back Alice” z Heleną Englert w roli głównej.

Jacek Poniedziałek wiele razy pracował w teatrze także jako reżyser. Perspektywa aktora ułatwia mu kontakt z zespołem aktorskim, z którym akurat pracuje. W 2016 roku artysta wyreżyserował sztukę „Kto się boi Virginii Woolf?”.

Obsada spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” – Kasprzyk, Dracz, Więdłocha, Pawlicki

W spektaklu „Kto się boi Virginii Woolf?” występuje czterech bohaterów. Każda z postaci jest bardzo charakterystyczna i wymaga od aktorów, którzy się w nie wcielają, dynamicznego działania i reagowania. Jacek Poniedziałek zaprosił do współpracy artystów, którzy potrafią rozsadzić scenę swoją energią.

W roli głównej występuje Ewa Kasprzyk. Kokietuje, krzyczy, jest wulgarna, ale nie traci przy tym naturalnej elegancji. Aktorkę doskonale znacie z innych spektakli i wiecie, że z każdą rolą radzi sobie znakomicie. Męża rozwrzeszczanej, szalonej Marthy odgrywa Krzysztof Dracz.

Role młodszej pary powierzono kilku aktorkom i aktorom. W Rolę Honey wciela się Agnieszka Więdłocha, Agnieszka Żulewska lub Justyna Ducka. W roli Nicka możemy zobaczyć Antoniego Pawlickiego i Piotra Stramowskiego.

Bilety na spektakle 2023 – „Kto się boi Virginii Woolf?” w repertuarze

Informacje o nadchodzących spektaklach, datach i miejscach, w których je zagramy czekają na Was w zakładce „Teatr”. Znajdziecie tam również bilety na spektakle. „Kto się boi Virginii Woolf?” to nowość w naszym repertuarze. Śpieszcie się! Przedstawienie w reżyserii Jacka Poniedziałka z Ewą Kasprzyk w roli głównej stanie się hitem tego sezonu teatralnego.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.