Sale

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Opis

Opera i Filharmonia Podlaska im. Stanisława Moniuszki to prawdziwy gigant na skalę europejską. Po otwarciu nowej siedziby w 2012 roku ideą instytucji jest ujęcie Białegostoku jako kulturalnego łącznika między Europą Wschodnią a Zachodnią.

Tak jak w wielu innych przypadkach, początkowo od 1954 roku orkiestra symfoniczna opery nie posiadała własnej siedziby i korzystała z możliwości, które oferowały sale teatralne. Stopniowo, wraz z rozwojem instytucji, wzrastały możliwości organizacyjne, co w 2004 roku zaowocowało wnioskiem o budowę Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki – Opera Podlaska.

W 2005 roku minister kultury oraz marszałek województwa podpisali umowę o utworzeniu nowej narodowej instytucji kultury: Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. W 2006 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego obiektu. Prace trwały sześć lat i zakończyły się w 2012 roku.

Od 2019 roku dyrektorem instytucji jest prof. dr hab. Ewa Iżykowska-Lipińska.

Zielony budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej

Bryła budynku to efekt nowoczesnego projektu architektonicznego, w którym dominuje zieleń. Cała fasada porośnięta jest pnącą przyrodą, włącznie z pokrytym trawą tarasem widokowym. Duża ilość przeszkleń i natury nadaje budynkowi lekkości. Nad projektem, poza głównym architektem Markiem Budzyńskim, pracowali również architekci krajobrazu, aby wkomponować kompleks w otoczenie.

Wnętrze głównej sali posiada od 756 do 853 miejsc na widowni (w zależności od zagospodarowania orkiestronu). We wnętrzu sali dominują zielone barwy, co stanowi jej bardzo charakterystyczną cechę.

Budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej znalazł się na naszej liście pięciu najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Jak dotąd mieliśmy okazję zorganizować w Operze i Filharmonii Podlaskiej m.in. koncert Pawła Domagały i spektakle: „Nerwica natręctw” oraz „Przygoda z ogrodnikiem”.

Aktualny repertuar wydarzeń organizowanych w Białymstoku znajdziecie TUTAJ.

Opera i Filharmonia Podlaska znajduje się przy ulicy Odeska 1, 15-406 Białystok. W sąsiedztwie budynku znajdują się ogólnodostępne miejskie parkingi.

Bilety

19.12.2022
19:00
Paweł Domagała - Narnia Tour
Opera i Filharmonia Podlaska - ul. Odeska Białystok
15.05.2023
19:00
Grzegorz Turnau - Znów wędrujemy LIVE
Opera i Filharmonia Podlaska - ul. Odeska Białystok

Adres

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku
Odeska 1
15-406 Białystok

Zobacz dojazd na Google Maps →

Bilety do teatru, na koncerty i kabarety

Adria Art to największy organizator wydarzeń kulturalnych w Polsce. Na naszej stronie kupisz bilety online na koncerty ulubionych artystów, spektakle teatralne z gwiazdami, występy kabaretowe i stand-upowe. Sprawdź repertuar naszych wydarzeń – na pewno znajdziesz coś dla siebie! Współpracujemy z salami, teatrami i estradami koncertowymi nawet w niewielkich miejscowościach. Na naszych wydarzeniach możesz oklaskiwać gwiazdy krajowego oraz światowego formatu w każdym regionie i województwie w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki Adria Art zaznasz niesamowitych emocji i zobaczysz na żywo wyjątkowe imprezy i eventy kulturalne.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.