Blog

Krystyna Janda – pierwsza dama polskiego teatru

Sabina Sikorska
Krystyna Janda to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać! Maria Callas i Danuta Wałęsowa, Agnieszka oraz Antonina Dziwisz – to tylko niektóre jej role, które na stałe zapisały się w pamięci teatralnej i kinowej widowni. Lecz dorobek artystyczny pierwszej damy polskiego teatru nie ogranicza się tylko do wybitnych ról aktorskich. Janda zasłynęła także jako reżyserka filmowa i teatralna, producentka, prezeska założonej przez siebie fundacji oraz dyrektorka artystyczna Teatru „Polonia” i Och-Teatru.

Dorobek aktorski Krystyny Jandy

Krystyna Janda jest osobą niezwykle zasłużoną dla polskiej kultury. Aktorka filmowa i teatralna po raz pierwszy pojawiła się na wielkim ekranie w 1976 roku w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Człowiek z marmuru”. Rola studentki szkoły filmowej, dla której wzorem miała być sama Agnieszka Osiecka okazała się być niesamowitą szansą dla młodej aktorki. Już w swoim debiutanckim występie zdołała stworzyć postać nietuzinkową i silnie zapadającą w pamięć. Odważna kreacja zaowocowała kolejnymi rolami filmowymi i teatralnymi u takich reżyserów, jak Andrzej Żuławski, Piotr Szulkin i Edward Żebrowski.

krystyna jadna czlowiek z marmuru

Powszechne uznanie pozwoliło aktorce wystąpić również w produkcjach zagranicznych, m.in. w filmie pt. „Mefisto” węgierskiego reżysera Istvana Szabo – laureata Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1982 roku. Jednak to rola Antoniny „Toni” Dziwisz w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego przyniosła Jandzie międzynarodowe uznanie oraz nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1990 roku. Czyżby odniesienie światowego sukcesu sprawiło, że Krystyna Janda zapragnęła stanąć po drugiej stronie kamery?

Janda poza sceną i za kamerą

Krystyna Janda, prócz bogatego dorobku aktorskiego, może pochwalić się także sporym doświadczeniem realizatorskim i ugruntowaną pozycją wśród polskich twórców teatralnych. Przygoda aktorki z reżyserią rozpoczęła się w latach 90-tych i, co należy podkreślić, trwa do chwili obecnej.

Filmografia urodzonej w 1952 roku w Strachowicach artystki pod tym względem nie jest szczególnie okazała. Jej debiut reżyserski – filmowa adaptacja „Pestki” Anki Kowalskiej z 1995 roku – to zarazem pierwszy i ostatni nakręcony przez nią film.

krystyna janda

Dorobek reżyserski Krystyny Jandy w teatrze to całkiem inna historia! Wśród wystawionych przez nią sztuk teatralnych znajdują się takie dzieła, jak „Seks dla opornych”, „Udając ofiarę” czy „Lekcje stepowania”. Warto wspomnieć również o niezapomnianych spektaklach, wyreżyserowanych dla Teatru Telewizji. Były to „Śluby panieńskie” i „Damy i huzary” (na podst. A. Fredry), które weszły już na stałe do kanonu.

Teatr „Polonia” i Och-Teatr

To naturalne, że kolejnym krokiem w karierze Krystyny Jandy stała się produkcja spektakli teatralnych. Aktorka szukała sposobu na promowanie i upowszechnianie kultury w stolicy oraz całym kraju. Platformą, która umożliwiła działanie na skalę ogólnopolską stała się założona w 2004 roku Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Założycielami, prócz reżyserki „Pestki” (również prezeski fundacji) zostali jej mąż Edward Kłosiński i córka Maria Seweryn. Fundacja w stosunkowo szybkim czasie powołała do życia dwa teatry z siedzibą w Warszawie. W 2005 roku powstał Teatr „Polonia”, a w 2010 roku – Och-Teatr.

Warto podkreślić, że Janda jest również dyrektorką artystyczną obydwu teatrów. Instytucje te cieszą się niezwykłą popularnością nie tylko wśród teatromanów, ale również miłośników X muzy, którzy w wystawianych tam sztukach teatralnych mogą ujrzeć najznamienitszych aktorów znanych zarówno z dużego, jak i srebrnego ekranu.

Co nowego w teatrach Jandy?

Teatry założone przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury charakteryzuje atrakcyjna i szeroka oferta spektakli, koncertów, recitali i spotkań okołoteatralnych, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie! W Teatrze „Polonia” widzowie mogli w ostatnim czasie oglądać m. in. „Klaps! czyli 50 twarzy Greya” – spektakl, którego tytuł mówi sam za siebie, „Ich czworo” – bożonarodzeniową tragifarsę w reżyserii Jerzego Stuhra oraz „Pana Jowialskiego” Aleksandra Fredry z Marianem Opanią i Krystyną Jandą w rolach głównych.

krystyna janda spektakl oszusci

Z kolei w Och-Teatrze zobaczymy takie sztuki, jak „Stowarzyszenie umarłych poetów” czy „Oszustów” w reżyserii Jana Englerta. Jest to komedia pomyłek, którą wyróżnia wartka akcja, fantastyczny humor i inteligentne dialogi. Występują w niej również wybitni aktorzy filmowi: Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski i Beata Ścibakówna. Spektakl można zobaczyć wiosną 2023 roku. Zapraszamy do zakupu biletów do teatrów oraz specjalnych voucherów prezentowych.

"Pomoc Domowa" - bilety na komedię z Krystyną Jandą

"Pomoc domowa" to jedna z najsłynniejszych komedii autorstwa Marca Camolettiego. W reżyserii Krystyny Jandy pojawi się na scenach polskich teatrów w 2023 roku. Aktorka wciela się w postać Nadii - tytułowej pomocy domowej. Nie jest jednak typową "panią domu"... w zakres jej obowiązków wchodzi również organizowanie podwójnego życia małżeństwa! Bilety na spektakl "Pomoc domowa" kupicie u nas! Do zobaczenia w teatrze!

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.