Blog

Daniel Olbrychski – na scenie i na ekranie

Asia Tarasińska
Daniel Olbrychski – charakterystyczna uroda i dykcja, temperament i niezmierzona energia, wyczucie postaci i precyzja gry. To tylko kilka określeń, które można dopisać do nazwiska tego aktora. Stworzył wiele rozpoznawalnych bohaterów na scenie i na ekranie. Jest również autorem kilku książek. Dzisiaj wcale nie zwalnia tempa, występuje w teatrze, i na ekranie.

Filmowe kreacje Daniela Olbrychskiego

Szeroka publiczność poznała Daniela Olbrychskiego dzięki wielkim, filmowym rolom. Współpraca ze znanymi i wybitnymi reżyserami otworzyła przed nim szereg możliwości. Jedną z pierwszych głównych ról zagrał u Andrzeja Wajdy w filmie „Popioły”. Później przyszedł czas na współpracę z Jerzym Hoffmanem. Wykreował na planie niezwykłego Tuhajbejowicza w „Panu Wołodyjowskim” na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Z tym samym reżyserem pracował nad „Ogniem i mieczem”.

Znaleźliśmy informację, iż „narodową dyskusję wywołała rola Kmicica” w filmie „Potop” Hoffmana. Jednak Olbrychski zdecydował się stworzyć postać godną podziwu. Do dziś wszyscy polscy widzowie pamiętają Kmicica.

Do istotnych dla kariery Olbrychskiego filmowych dzieł należą także: „Wesele” i „Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Z dalekiego kraju” Krzysztofa Zanussiego, a z nowszych produkcji – „1920 Bitwa Warszawska” (Jerzy Hoffman powierzył aktorowi rolę Piłsudskiego) oraz „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego. Tyle różnorodnych postaci – jest w czym wybierać!

Aktor gra nie tylko w polskich filmach. W produkcji „Przekątna gońca” wcielił się w postać radzieckiego szachisty. Tytuł ten został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2010 roku wystąpił nawet u boku Angeliny Jolie w amerykańskim thrillerze Phillipa Noyce’a „Salt”.

Prywatne życie aktora

Daniel Olbrychski uwielbia boks. Wiedzieliście? Jest fanem tego sportu, ale i sportu w ogóle. Każdy aktor powinien dbać o swoją sprawność fizyczną ze względu na trudne zadania, jakie stawia przed nim ten zawód. Z Daniela Olbrychskiego śmiało można brać przykład.

Mało kto wie, ale aktor jest również poliglotą! Biegle mówi w języku francuskim, ale kiedy trzeba, porozumiewa się w języku angielskim, rosyjskim i włoskim.

Niespodziewany powrót – teatralna kreacja Daniela Olbrychskiego

Scena i dwóch wybitnych polskich aktorów – Daniel Olbrychski i Tomasz Karolak. „Niespodziewany powrót” to historia z wieloma ciekawymi wątkami. Opowieść o zawodowej pracy aktora przeplata się ze niełatwymi sprawami rodzinnymi. Jak bowiem połączyć życie na scenie, ciągle w biegu i na próbach z czasem poświęconym żonie, dzieciom czy przyjaciołom?

Daniel Olbrychski wciela się w „Niespodziewanym powrocie” w aktora, który ma zagrać wielką Szekspirowską rolę – króla Leara, władcę Brytanii zmęczonego latami panowania. Tak znacząca postać to zawsze wiele rozterek, długich przygotowań i ćwiczeń. Chociaż bohater zdobył ogromne doświadczenie w swoim zawodzie, rola króla Leara wpędza go w depresję. Staje się też powodem do refleksji nad własnym życiem.

Jak czytamy w jednym z artykułów:

„Próbą odnalezienia harmonii jest spotkanie z synem. W tej roli zobaczymy Tomasza Karolaka, który nie oszczędza scenicznemu ojcu bezpardonowego rozliczenia z niełatwej rodzinnej przeszłości.”

Tomasz Karolak niesamowicie łączy poważne bolesne słowa z lekkim komediowym podejściem. Doskonale czuje swojego bohatera i wszystkie jego zmartwienia. Ale przeszłość wcale nie musi przesądzić o tym, co jest teraz. A teraz można pozwolić sobie na śmiech.

Koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę internetową i zobaczcie zdjęcia ze spektaklu! Tak niewiele trzeba, by stworzyć wspaniały teatr!

Berek, czyli upiór w moherze 2

Daniel Olbrychski świetnie odnajduje się również w teatralnych komediach. Widzowie Adria-Art będą mieli okazję zobaczyć go w spektaklu „Berek, czyli upiór w moherze 2”, gdzie występuje u boku fenomenalnej Ewy Kasprzyk, Marii Niklińskiej, Antoniego Pawlickiego, Kamila Kuli oraz Łukasza Płoszajskiego/Damiana Kulca.

Choć postać grana przez Daniela Olbrychskiego nie jest główną rolą, to jednak wiele wnosi do przebiegu komedii. To tajemniczy mężczyzna, który próbuje stworzyć związek z Anną (Ewa Kasprzyk), konserwatywną sąsiadką Pawła (Antoni Pawlicki). Czasem przynosi swojej wybrance kwiaty, czasem cierpliwie słucha, a czasem po prostu przytuli. Może w końcu stanie u jej boku na ślubnym kobiercu?

„Berek, czyli upiór w moherze 2” to komedia, która nie schodzi z afisza! Zagramy ją jesienią 2021 roku i na wiosnę w 2022 roku. Koniecznie śledźcie repertuar! Bilety do teatru na wszystkie występy znajdziecie na naszej stronie.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.