Blog

Laboratorium Pieśni, czyli muzyka która ma duszę

Weronika Horoszczuk-Jacyna
World, etno, spiritual, mystic folk music – tak swoją twórczość określa zespół Laboratorium Pieśni, na który składa się siedem niezwykle utalentowanych pieśniarek. Co kryje się pod tymi terminami? Cały przekrój tradycyjnych pieśni z całego świata, w tym Ukrainy, Polski, Bułgarii, Białorusi, Serbii, Albanii, Bośni, Gruzji i Skandynawii. W aranżacji trójmiejskiej grupy, piosenki zawarte na albumach „Rosna”, „Puste noce”, „Rasti” oraz „HÉ OYÁTE”, nie tylko pozwalają nam stopić się z kulturami różnych zakątków świata, ale także poczuć nierozerwalną więź z kosmosem i prajednią.

Kobiecy wielogłos z trójmiasta – kim są artystki z Laboratorium Pieśni?

Zespół, który powstał w 2013 roku, zasilają mocne, niepowtarzalne głosy Aliny Jurczyszyn, Magdy Jurczyszyn, Kamili Bigus, Lili Bosowskiej, Iwony Majszyk, Karoliny Stawiszyńskiej i Aliny Klebby. Założycielkami Laboratorium Pieśni są Alina Jurczyszyn – absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i Kamila Bigus – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2016 roku wydany został album „Rosna”, na którym usłyszeć można 13 tradycyjnych, polifonicznych pieśni pochodzących z różnych regionów świata. Znajdują się na nim utwory, które stanowią interpretację tradycyjnych pieśni białoruskich, czyli „Sztoj pa moru” (oryg. Што й па мору - Tam na morzu) oraz  Lecieli żurauli (oryg. Ой ляцелі жураўлі – Leciały żurawie).

Dwa lata później grupa Laboratorium Pieśni zachwyciła słuchaczy albumem „Rasti”, pełnym kobiecej energii, onomatopeicznych dźwięków i unikalnych instrumentów. W 2022 został on nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii album roku – muzyka świata. W międzyczasie powstał materiał na płytę „Puste noce”, która jest zbiorem najciekawszych polskich i ukraińskich pieśni pogrzebowych ze spektaklu „Puste noce – pieśni, które już się kończą”. Są to między innymi „Wyletiela Dusza z Tiela”, „Przyjdzie Panie Zaginąć”, „Na Cmentarzu Mieszkać Będę”, „Żegnam Cię”. Najnowsze wydawnictwo Laboratorium Pieśni, czyli „HÉ OYÁTE”, to powrót do tego co dzikie i pierwotne.

Szamańskie bębny, przeszkadzajki, kalimba -  instrumenty muzyki świata i kosmosu

Wyjątkowe głosy pieśniarek wzbogacają nietuzinkowe etniczne instrumenty. Bębny szamańskie, shruti box,  dzwonki, przeszkadzajki, flet czy kalimba, gong. Laboratorium Pieśni może pochwalić się współpracą z Kayah, w ramach projektu „Czarna Polana” oraz Karoliną Czarnecką i Łukaszem Rostkowskim, znanym pod pseudonimem L.U.C. Zespół został również doceniony podczas festiwalu FAMA 2014, gdzie otrzymał nagrodę Tryton – dla największej osobowości festiwalu. Odwiedził wiele krajów na całym świecie, w tym USA, Anglię, Indie, Islandię, Japonię, Izrael.

„Poczuć muzykę”, czyli jak słuchać Laboratorium Pieśni

Chyba każdy zna takich wykonawców, których twórczość przenosi słuchacza do dalekiej krainy. Przywraca do życia długo niepielęgnowane korzenie lub otwiera na dotąd nieznane obszary. Na pytanie o to, jak muzyka działa na artystki, jednogłośne odpowiadają:

„doświadczanie pieśni polifonicznej jest pewnie takim zjawiskiem, na którego temat każdy śpiewak czy pieśniarka mogliby napisać osobną, własną opowieść. To po prostu bardzo indywidualne przeżycie – jednocześnie duchowe, performatywne, emocjonalne, wspólnotowe.”

Koncert Laboratorium Pieśni jest okazją do tego, by „poczuć” i docenić muzykę u źródeł. W końcu obcowanie z pieśnią „na żywo” jest konstytutywnym elementem muzyki ludowej.

laboratorium piesni koncerty

Laboratorium Pieśni - teatr, warsztaty i badania terenowe

Dla pieśniarek muzyka to nie jedyne pole na którym prowadzą i rozwijają swoją działalność. Artystki tworzą również spektakle, które nawiązują do zapominanych obrzędów. Wśród z nich znajdziemy, np. „Pory Roku” (2012) i wspomniane już „Puste Noce – Pieśni, które już się kończą” (2014) w reż. Aliny Jurczyszyn. Laboratorium Pieśni jest także organizatorem warsztatów pieśniarskich, prowadzonych przez Alinę Jurczyszyn i Kamilę Bigus. Na proces twórczy pieśniarek z Laboratorium Pieśni składa się zbieranie materiału podczas przeprowadzanych na szeroką skalę badań terenowych. Finalnym produktem tych wszystkich działań jest muzyka – „surowa” i autentyczna.

laboratorium piesni koncert

Bilety na koncerty Laboratorium Pieśni w 2023. Premiera płyty „HÉ OYÁTE”!

Muzyka, którą tworzy Laboratorium Pieśni wynosi sztukę na poziom duchowy; mistyczny. Koncert jest idealnym miejscem do tego, aby rozpoznać wszystkie emocje, które muzyka folkowa ma do zaoferowania. W 2023 zespół pieśniarek zaprezentuje piosenki z najnowszej płyty - „HÉ OYÁTE”! Bilety na Laboratorium Pieśni są już dostępne!

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.