Blog

Leonard Pietraszak nie żyje. Aktor zmarł w wieku 86 lat.

Paulina Błaszkiewicz
Aktor zmarł 1 lutego w wieku 86 lat. Był honorowym obywatelem rodzinnej Bydgoszczy. Zagrał w ponad 30 filmach. Stworzył też setki ról teatralnych.

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 r. w Bydgoszczy w rodzinie powstańca wielkopolskiego i żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. Debiutował rolą Alguasila w "Zielonym Gilu" Tirso de Moliny w reżyserii Czesława Staszewskiego i Ireneusza Kanickiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi 27 lutego 1959 roku.  Był absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSTiF w Łodzi. Był aktorem Teatrów Dramatycznych i Teatru Polskiego w Poznaniu. Można go było także oglądać na scenach w stolicy w Teatrze Klasycznym, Teatrze Komedia oraz Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Leonard Pietraszak Vabank

Zagrał wiele wybitnych ról m.in.: "Detektywie" w reżyserii Janusza Warmińskiego czy "Policji" w oprawie artystycznej Jana Świderskiego. 12 maja 2012  pojawił się na scenie po raz ostatni jako Stanford P. Sutton w spektaklu "Pocztówki z Europy" w reżyserii Krystyny Jandy w Och-Teatrze.

Nie tylko teatr

 Leonard Pietraszak stworzył też wiele kreacji filmowych. Zagrał w takich filmach jak m.in.  "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Perła w koronie", "Rodzina Połanieckich", "Królowa Bona", "Trójkąt bermudzki", "Złoto dezerterów". Wielką popularność przyniosły mu komedie Juliusza Machulskiego "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta" . Współpracował z najważniejszymi polskimi reżyserami na czele z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Januszem Majewskim i wieloma innymi uznanymi filmowcami.

Aktor grał też w serialach. Warto przypomnieć m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury” i Karola Stelmacha w serialu "Czterdziestolatek", który przyniósł mu ogromną popularność. Zagrał też w "Magdzie M." W dniu jego śmierci w mediach społecznościowych wspominał go m.in. Paweł Małaszyńki, odtwórca jednej z głównych ról w tej produkcji,

A w sercu Bydgoszcz

Leonard Pietraszak przez całe życie związany był z rodzinną Bydgoszczą. Był jej honorowym obywatelem. Wspierał sztukę. 2021 r. państwo Wanda i Leonard Pietraszakowie przekazali Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy  obrazy Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów. Dzięki tej bezcennej kolekcji młodopolskiej sztuki muzeum storzyło stałą wystawę „Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków”.

- Żegnamy Leonarda Pietraszaka - wybitnego aktora i przyjaciela Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Pokolenia Polaków zawdzięczają mu kreacje niezwykłych postaci, a Bydgoszcz – bezcenną kolekcję młodopolskiego malarstwa, którą wraz z małżonką Wandą przekazał nam bezinteresownie z miłości do swego rodzinnego miasta - czytamy na Facebooku bydgoskiego muzeum.

W 2015 r. Leonard Pietraszak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Był wspaniałym aktorem i niezwykłym człowiekiem.

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.