Blog

Z kim śpiewała Kasia Kowalska? Historia niepokornej piosenkarki.

Aleksandra Malich
Niesforna, zbuntowana, zaskakująca – taka właśnie przez wszystkie lata swojej kariery muzycznej była i jest Kasia Kowalska. Wszyscy i wszystkie znamy tę artystkę z jej solowej kariery, ale prześledźmy jej początki. Z kim występowała na początku swojej drogi?

Kowalska od wczesnego dzieciństwa wykazywała ogromny talent muzyczny – jej początki łączą się z przykościelnym chórem, jak również konkursem piosenki zuchowej (w którym zdobyła pierwszą nagrodę). Jeszcze jako nastolatka miała koncerty z takimi sławami, jak Ewa Bem, zaliczyła także trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Ogromnym wyróżnieniem dla młodej piosenkarki było kilka koncertów przed Bobem Dylanem.

Kasia Kowalska w zespole Evergreen

Profesjonalną karierę muzyczną zaczynała w 1992 roku w zespole Evergreen, założonym przez Roberta Amiriana. W tym też roku gościnnie wystąpiła w nagraniach do nowej płyty zespołu Fatum pod tytułem „Demon”. Zaśpiewała tam (wspólnie z Krzysztofem Ostasiukiem) utwory „Demon”, „Moja Modlitwa”, „Deszczowa Piosenka” i „E-77”. Jest to krążek z pogranicza hard i heavy metalu, a głos Kowalskiej – jak mówią członkowie zespołu – dodał melodyki i jasności całemu albumowi.

Rok później – w 1993 roku, podczas koncertu Evergreen z okazji Dnia Dziecka w warszawskim klubie Stodoła, zauważyła ją reprezentantka Izabelin Studio – Katarzyna Kanclerz, dzięki której Kowalska wydała swój debiutancki krążek „Gemini” w 1994 roku. W krótkim czasie ta płyta okryła się platyną, sprzedając się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy!

Kasia Kowalska na płycie zespołu Human

W 1993 roku ukazał się jedyny album zespołu Human (grupa powstała z inicjatywy Kostka Yoriadisa – byłego partnera Kasi Kowalskiej i byłego członka Lady Panku) pod tytułem „Earth”. Oprócz Kowalskiej, na płycie – oprócz Kowalskiej – można usłyszeć także, debiutującą wówczas, Edytę Bartosiewicz czy Kayah.  Historia tego albumu jest o tyle ciekawa, że zespół rozstał się po jego wydaniu, a sam krążek powstawał… w jednym mieszkaniu – Yoriadis wynajął mieszkanie na Żoliborzu, gdzie zamieszkali wszyscy muzycy tworzący grupę Human.

W tym samym roku – 1994 – nagrała wspólny utwór na płycie „Co jest Grane” zespołu Hetman. Krążek zawiera rockowe covery znanych – nie tylko biesiadnych – utworów. Kasia Kowalska wystąpiła na nim w coverze utworu Boba Marleya „No Woman, No Cry” (był to duet z wokalistą zespołu Hetman – Pawłem „Kiljanem” Kiljańskim).

Rok 1994 nie był z pewnością „leniwym” dla Kasi Kowalskiej. Jeszcze w tym roku bowiem pojawiła się na płycie zespołu pop-rockowego Piersi pod tytułem „60/70 Piersi i przyjaciele”. Jest to krążek coverowy – grupa Piersi wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami i muzyczkami nagrała serię przeróbek znanych piosenek w nowych aranżacjach. Kowalska zaśpiewała w dwóch z trzynastu piosenek – „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i „Gdybyś kochał hej”.

Kasia Kowalska w konkursie Eurowizji i na dużym ekranie

Niedługo potem wydała kolejne krążki – „Koncert inaczej” (1995) i „Czekając na…” (1996). W 1996 roku Kasia Kowalska reprezentowała Polskę podczas konkursu Eurowizji z kawałkiem „Chcę znać swój grzech”. Zajęła jednak tylko piętnaste miejsce, ale i bez tego kariera młodej wokalistki szybko nabrała rozpędu.

Międzyczasie zadebiutowała także na dużym ekranie, występując w filmie Macieja Dutkiewicza „Nocne graffiti”, gdzie zagrała jedną z głównych ról. Wcieliła się w nim w rolę młodej dziewczyny uzależnionej od narkotyków, a dzięki temu udowodniła swój kolejny talent i spotkała się z wielkim uznaniem mediów i krytyków filmowych. Pojawiła się w „Nocnym graffiti” obok takich gwiazd, jak: Marek Kondrat, Jan Frycz, Robert Janowski, Adam Ferency czy Stanisława Celińska i Danuta Stenka. Nagrała również polską wersję piosenki „Modlitwa Esmeraldy” do filmu animowanego „Dzwonnik z Notre Dame”. Wykonała także utwór „Zgubiony dom” z serialu „Awantura o Basię”.

Nagrody i nadchodzące koncerty Kasi Kowalskiej

W następnych latach wydała sześć kolejnych albumów – „Pełna obaw” (1998), „5” (2000), „Antidotum” (2002), „Samotna w wielkim mieście” (2004), „Antepenultimate” (2008) i „AYA” (2018). Za swoją twórczość muzyczną była również wielokrotnie nagradzana i nominowana do wielu nagród – zdobyła między innymi: MTV Europe Music Awards w 2001 roku, Superjedynkę za album „Antidotum” w 2003 roku czy Złoty Dziób Radia Wawa w 2010 roku.

Ale fani i fanki Kasi Kowalskiej nie będą w tym roku pozostawieni sami sobie – artystka wyrusza bowiem w trasę koncertową „Kasia Kowalska MTV unplugged”. Jeśli i wy chcecie, żeby „cały świat wam raz zazdrościł”, to wybierzcie się na jedno z planowanych wydarzeń. Z pewnością nie zabraknie wielu wzruszeń, magii i znakomitej muzyki!

Bilety

Komentarze

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco - rezerwuj najlepsze miejsca na największe wydarzenia.